Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
ÖYM ve HSYK birbirine girdi
10 Mart 2014

Ergenekon sanıklarının tahliye talepleri yargıda krize neden oldu. TBMM tarafından kaldırılan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ÖYM'lerin Meclis tarafından kaldırılamayacağını öne sürdü, HSYK'den anında yanıt geldi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davası sanıklarının tahliye taleplerini reddederken kararın gerekçesinde, özel yetkili mahkemelerin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kapatılmayacağını belirten bir açıklama yaptı.

13. Ağır Ceza Mahkemesi Hüseyin Özese, gerekçe yazısında, ÖYM'lerin TBMM tarafından kaldırılmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu öne sürdü. Özese, mahkemenin bu konu ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunduğunu söyledi.

HSYK'DEN JET TEPKİ: BU YETKİ GASPI

Özese'nin ifadelerine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan (HSYK) jet yanıt geldi. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, kanunlar çerçevesinde mahkeme kurma ve kaldırma yetkisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ait olduğunu açıklayarak 13. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği kararı “yetki gaspı” olarak yorumladı.

 

cumhuriyet

[Bu yazı 801 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™