Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Erdoğan'ın Vatandaşları "Ateist" Diye Sınıflandırma Hakkı Var mı?
4 Mart 2014

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, soru önergesinde Başbakan Erdoğan’ın “1071 Malazgirt Bulvarı’nı o solculara, ateistlere rağmen açtık. Bunlar terörist” sözlerini sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da bulvar açılışı hakkında konuşurken “O solculara, ateistlere rağmen açtık. Bunlar terörist” sözlerini sordu.

Başbakan Erdoğan 25 Şubat’ta ODTÜ arazisinin bir kısmından geçirilen otoyolun açılışını yapmıştı.

Ardından 28 Şubat’ta Balıkesir’de halka hitap eden Erdoğan şunları söylemişti:

“Pazartesi günü Ankara’da bir bulvar açtık. Kimlere rağmen o solculara rağmen. O ateistlere rağmen. Bunlar terörist. Ama CHP bunlara bizim gençler diyor.

“Bizim sevgili gençlerimizin elinde Molotof kokteyli olmaz. Bilgisayarı, kalemi olur.

“Bulvarın adı ne 1071 Malazgirt. Bunlardan bir tanesi üzerine Bizans kıyafeti giymiş Alpaslan Bizans’a karşı savaşıyor ya kendini Bizans’ın yerine koyuyor. Yazıklar olsun.”

Sezgin Tanrıkulu, Arınç’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları sıraladı:

* Recep Tayyip Erdoğan vatandaşları “ateist” diye nitelendirme hakkını nereden bulmaktadır?

* “Yolsuzluk ve Rüşvet”e karışanlar AKP tarafından nasıl nitelendirilmektedir?

* Kullanılan ifadeler toplumda derin ayrışmalara sebep olmayacak mıdır?

* Vatandaşları “Solcu”, “Ateist” gibi söylemlerle sınıflandırmak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 10. Maddesi ile  “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” çelişmemekte midir?

* Recep Tayyip Erdoğan bu tür söylemler ile “Nefret Suçu” işlemiş midir? (EKN)

Erdoğan’ın Vatandaşları “Ateist” Diye Sınıflandırma Hakkı Var mı?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, soru önergesinde Başbakan Erdoğan’ın “1071 Malazgirt Bulvarı’nı o solculara, ateistlere rağmen açtık. Bunlar terörist” sözlerini sordu.
 
 
 
 

 

[Bu yazı 945 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™