Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
AKP'den bir "17 Aralık tedbiri" daha
1 Mart 2014

Cumhuriyet savcıları, adli görevler ile ilgili emir ve talimatları, kolluk birimlerinin aralarındaki işbölümü ile kolluk teşkilâtlarının görev ve yetki alanlarına göre verecek.

 
AKP'den bir "17 Aralık tedbiri" daha

ANKARA- Adli Kolluk Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına ilişkin değişiklik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Adli Kolluk Yönetmeliği’nin “Adli kollukla ilgili esasları” düzenleyen 5. Maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin üçüncü paragrafı “Cumhuriyet savcılarınca, adli görevler ile ilgili emir ve talimatlar, kolluk birimlerinin aralarındaki işbölümü ile kolluk teşkilâtlarının görev ve yetki alanlarına göre verilir” şeklinde değiştirildi.

Maddenin eski hali ise "Cumhuriyet savcılarınca, adli görevler ile ilgili emir ve talimatlar zorunluluk bulunmadıkça, kolluk birimlerinin aralarındaki iş bölümü ile kolluk teşkilatlarının görev ve yetki alanları gözetilerek verilir" şeklindeydi.


İstanbul’daki bir savcı Ankara’da bir bakanın, bürokratın, banka müdürü için arama, yakalama, gözaltı gibi bir emir ve talimat veremeyecek.

AKP, bazı bakanlar ve yakınlarının adının karıştığı yolsuzluk-rüşvet olayının ardından Adli Kolluk Yönetmeliği'nde değişikliğe gitmişti.

Ancak Danıştay'ın iptal ettiği Adli Kolluk Yönetmeliği'nde değişiklik, cumhuriyet savcılarının yürüttüğü adli soruşturmayla ilgili bilgilerin emniyet müdürlerine, kaymakam veya valilere bildirme zorunluluğu şeklindeydi.

 

yurtgazetesi

[Bu yazı 1058 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™