Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
28 baro başkanı "UYARIYORUZ"
20 Şubat 2014

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal’ın da aralarında bulunduğu 28 Baro Başkanı, 17 Aralık operasyonu sonrasında yaşanan süreçle ilgili ortak bir açıklama yaptı.

“Uyarıyoruz” başlıklı yazıda şöyle denildi: “Demokrasiye olan sarsılmaz inancımızın biçimlendirdiği ‘milli iradeye saygı’ tüm yaklaşımlarımızın temelini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, aynı kavramın doğal uzantısı olan ‘kuvvetler ayrılığı’ ilkesine getirilen yıkıcı eleştirilerin, egemenliğin kullanımında ülkemizi tehlikeli bir boyuta sürüklediğini görüyoruz. Adaletsizlik kök saldıkça, baskıyla uygulanan orantısız güç, yeni ceberrut yapılanmaların gerekçesi olmaktadır. Sadece yargıya bağımlı bir adli kolluk oluşturulması gerekirken, yargı kolluğun adaletine terkedilebilmektedir. Soruşturmasına göre polis, polise göre savcı, savcıyla uyumlu yargıç aranabilmekte, yargılamalar yaşanan hukuksuzlukların meşrulaştırılmasında araç olarak kullanılabilmektedir. Hukukçular olarak, ‘plebisiterotoriteryen’ bir rejimin anayasa hukukundaki bütün unsurlarını kaygıyla tesbit etmekteyiz. Bu tesbitimizin dayanağı, yürütmenin diğer erkler üzerindeki orantısız güce dönüşen tahakkümüdür.”

vatangazetesi

[Bu yazı 1308 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™