Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
'Uyuyan hâkim'in çekilme talebine ret
20 Şubat 2014

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, kararında, Hâkim Bak'ın davadan çekilmesine neden olacak somut sebeplerin oluşmadığını savundu.

MESUT HASAN BENLİ / Radikal - Gezi Parkı eylemleri sırasında Ankara 'da polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin davaya bakan mahkeme heyetinde yer alan, duruşmada uyuduğuna ilişkin görüntüleri sosyal medyaya düşen üye hâkim Cevdet Bak'ın davadan çekilme talebi üst mahkeme tarafından reddedildi. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, kararında, Hâkim Bak'ın davadan çekilmesine neden olacak somut sebeplerin oluşmadığını savundu.

Polis memuru Ahmet Şahbaz'ın yargılandığı Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, tarafsızlığından şüphe edildiği gerekçesiyle davanın üçüncü duruşmasında çekilme kararı almıştı. Mahkeme heyetinin, çekilme kararı aldığı duruşmada savcı Mustafa Şahin ve Üye Hâkim Cevdet Bak'ın uyuduklarına ilişkin görüntüler sosyal medyaya düşmüştü. Adalet Bakanlığı'nın heyetin çekilme talebine vize vermemesi üzerine, heyet 7 Nisan'ı duruşma tarihi olarak belirmişti.

Duruşmada uyuduğu öne sürülen üye hâkim Cevdet Bak davadan çekilmek istediğine ilişkin dilekçe sunmuştu. Hâkim Bak, dilekçesinde, " Türkiye genelindeki basın yayın organlarında ve internet üzerinde şahsıma yönelik başlatılan çirkin iftira kampanyası nedeniyle işbu davada artık tarafsızlığım tartışılır hale geldiğinden, davadan çekilmek istiyorum. Dosyadaki bilgi ve belgeler ile basın yayın organlarında ve internette hakkımda yer alan yayınlar ve söylenen sözler, göz önünde bulundurularak davadan çekilme talebimin kabulünü takdirlerinize arz ederim" demişti.
Hâkim Bak'ın bu dilekçesi üzerine Mahkeme Başkanı, dava dosyasını üst mahkeme konumunda olan Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme, Hâkim Bak'ın davadan çekilme talebini reddetti. Mahkeme kararında, CMK'nın ilgili hükmünü hatırlatarak, "Dosya kapsamı, ilgili hâkimin çekilme yazısında belirttiği hususlar gözetildiğinde yasanın aradığı hâkimin tarafsızlığını şüpheye düşürecek somut sebeplerin gerçekleşmediği anlaşıldığından çekilmenin uygun olmadığına karar verildi" dedi.

Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şube Başkanı Murat Yılmaz, mahkemenin verdiği kararının hukuka uygun olduğunu belirterek, "Davanın hiçbir aşamasında hukuku uygulamayan mahkeme, bu şekilde davadan kurtulmaya çalışmaktadır" dedi.

[Bu yazı 1017 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™