Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Hekimin gözü Anayasa Mahkemesi'nde
14 Şubat 2014

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün meslek örgütlerinin çağrılarına rağmen veto etmeyerek onayladığı ve kamuoyunda tam gün yasası olarak bilinen torba yasa için hekimlerin son umudu Anayasa Mahkemesi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün meslek örgütlerinin çağrılarına rağmen veto etmeyerek onayladığı ve kamuoyunda tam gün yasası olarak bilinen torba yasa için hekimlerin son umudu Anayasa Mahkemesi. Türk Tabipler Birliği (TTB), yasanın Anayasa’ya aykırılık gerekçelerini içeren bir çalışma hazırladı. TTB, yasanın sağlık hakkını ihlal eden, Anayasa’ya ve evrensel hukuk ilkelerine aykırı olan yanlarına ilişkin hukuki değerlendirmelerini CHP’ye sundu. CHP’nin de kısa süre içinde Anayasa Mahkemesi’ne dava açarak söz konusu yasanın pek çok hükmünün iptalini isteyeceği bildirildi.

Sağlık meslek örgütleri; tam gün olarak bilinen sağlık torba yasanın hekimlerin bağımsız çalışmasını yasakladığını, hastaların ödemek zorunda bırakıldıkları yüksek ücretlerden özel hastane patronlarıyla birlikte devletin de para kazanacağını belirterek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e veto çağrısında bulunmuş ama sonuç alamamışlardı.

 

medimagazin


[Bu yazı 867 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™