Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Eminağaoğlu: HSYK düzenlemesi ülkeyi hizaya sokmayı amaçlıyor
22 Ocak 2014

Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, HSYK’ya ilişkin yeni düzenlemelerin AKP’nin kaldırdığı yönünde propagandalar yaptığı geçici 15. Maddeyi bile aşan uygulamalar olduğuna dikkat çekerek kitle örgütlerine çağrıda bulundu.

(soL - Haber Merkezi) Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, yeni HSYK işlemlerinin tüm ülkenin hizaya sokulması anlamına geldiğini ifade etti. Eminağaoğlu, uygulamaların geçici 15. maddeyi bile aştığına dikkat çekti.

'15. madde tekrar uygulamaya sokulmak isteniyor'
Yapılan açıklamada, “Yeni HSYK anında devreye girip, iktidarı ibra edercesine tüm bu adli olayları ya sonuçsuz bıraktırmakta ya da iktidarın istediği işlemleri yaptırmaktadır. Son süreçte yaşananlar ile HSYK'nın varlık nedenini kaybettiği, yargı için değil iktidar için güvence olmak için çırpındığı, çırpındıkça da battığı bir kez daha görülmüştür. Karşı hiçbir ses istenilmeden tekme tokat yasalaştırılmaya çalışılan HSYK yasa teklifi ile bu duruma yasal zemin yaratılmaya çalışılmaktadır. Bir darbe düzenlemesi olan geçici 15. madde hükmü, aynı sonuçları toplayacak biçimde farklı bir görünümle tekrar uygulamaya sokulmak istenmektedir” denildi.

Soruşturma talebi
Taraflı ve bağımlı hareket eden HSYK dahil yargı mensupları için derhal soruşturma açılmasını talep eden Eminağaoğlu, “Yasama organını yeni görünümlü bu darbe düzenlemesiyle sürecin içine çekmek isteyen iradeye, demokrasi ve hukuk devleti adına dur diyoruz” diyerek mecliste grubu olan siyasi partileri, yüksek mahkemeleri, yargı örgütlerini, Türkiye Barolar Birliği’ni, hukuk fakültelerini, kitle örgütlerini harekete geçmeye çağrıda bulundu.

 

solhaber

[Bu yazı 1095 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™