Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Cihaner'den yayın yasağına itiraz
22 Ocak 2014

2. dalga yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin yayın yasağı kararı hakkında CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner itiraz başvurusunda bulundu. Cihaner, kararın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Anayasa ve CMK’ya aykırı olduğunu belirtti.

2. dalga yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin yayın yasağı kararı hakkında CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner itiraz başvurusunda bulundu. Eski Başsavcı Cihaner, kararın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS), Anayasa ve CMK’ya aykırı olduğunu gerekçeleriyle belirterek yasağın kaldırılmasını talep etti.

İfade ve basın özgürlüğüne dair AİHS ve Anayasa maddelerini hatırlatan Cihaner, kararın dayanağı olan 5187 sayılı yasanın 3. maddesinin asıl olarak basın özgürlüğünü tanımladığını, istisnai nitelikte düzenlenmiş olan yayının sınırlanma şartları gözetilmeksizin yayın yasağı konulması kararının, bu hükme dayandırılması kabul edilmez olduğunu vurguladı.

Cihaner “Bakanlardan hükümet yetkililerine kadar, iktidar mensuplarının soruşturmayı komplo, kumpas olarak nitelemelerinin yer aldığı, istedikleri gibi konuşup medyayı/toplumu yönlendirdikleri bir ortamda, yurttaşların haber alamadıkları bir durumun yaratılması demokratik toplumun gereklerine temelden aykırıdır” dedi.

“Basın özgürlüğü ile kişilik değerlerinin karşı karşıya geldiği durumlar” için de önemli bir hatırlatma yapan Cihaner, şu ifadeleri kullandı: “Hukuk düzeninin çatışan iki değeri aynı zamanda koruma altına alması düşünülemeyeceğinden, bu iki değerden birinin diğerine üstün tutulması gerektiği, bunun sonucunda da, daha az üstün olan yararın daha çok üstün tutulması gereken yarar karşısında o olayda ve o an için korumasız kalmasının uygunluğu kabul edilecektir. Bunun için temel ölçüt kamu yararıdır. Rüşvet ve yolsuzluk ithamlarının yer aldığı söz konusu soruşturmanın, haber değeri taşımasının yanı sıra, kamu yararı niteliği taşıdığı da tartışmasızdır.”

 

cumhuriyet

[Bu yazı 881 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™