Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
BAROLAR SUSMAKLA HİÇ BİR KAZANIM ELDE EDEMEZ
5 Nisan 2011, Av. M. Haşim MISIR
, Av. M. Haşim MISIR
Değerli meslektaşlarım, sizler ki ıstırap çekenlerin ümidini, hayatını ve çocuklarını müdafaa eden ve şanslı seslerinin kudretine inanan kürsünün üstadları olarak Sokrates'in “Balık için su neyse, sanık için savunma hakkı da odur.” söylemini yaşama geçiren kutsal savunma mesleğinin mensubu avukat arkadaşlarımın 5 Nisan Avukatlar gününü, savunmanın önündeki tüm engellerin kalktığını görmek umuduyla kutluyorum.
 
Ancak, 1136 Sayılı Avukatlık Yasası’nın 95/21 maddesinde Baro Yönetim Kurulları’nın, madde 110/17’de de Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunun “Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak ve korumak, bu kavramlara işlerlik kazandırmak,” görevi olmasına, en temel insan hakkı olan "Özel Hayatının Gizliliği" konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisinde harıl harıl çalışma var ve özel hayatın gizliliği göz göre göre yok edilmek üzereyken Barolar ve Türkiye Barolar Birliği'nin sesinin çıkmamasına da anlam veremiyorum.
 
Rahmetli Özdemir Özok’un Türkiye Barolar Birliği başkanı olduğu dönemde meslektaşlarımız arasında Türkiye Barolar Birliği ile hükümet arasında kavga var ve bu nedenle bir kazanım elde edemiyoruz şeklinde yaygın kanı vardı. Oysa bu kanı hiçbir zaman gerçeği yansıtmadı. Avukatlık mesleğinin genlerinde insan haklarından yana olmak ve tavır koymak vardır. Bu tavrı korsanız hiçbir iktidarla da iyi olamaz ve iyi olmakla da bir kazanım elde edemezsiniz. 
 
Türkiye Barolar Birliği’nin resmi web sitesine girin “Türkiye Barolar Birliği'nin yoğun çalışmaları sonucu 25.02.2011 tarihli ve 27857 mükerrer sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmak suretiyle yürürlüğe giren 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Ve Diğer Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'unla bir kısım kazanımlar elde edilmiştir” sözlerini göreceksiniz.
Evet doğrudur. Nihayet stajyer avukatlarla ilgili bir adım atılmış ve sosyal güvenlik kapsamına primi Türkiye Barolar Birliğince ödenmek koşulu ile alınmışlardır. Önemli bir adımdır. Ancak bu adımın arkasında vekalet pulu paraları ile mali kaynağı güçlenen Türkiye Barolar Birliği ve Baroların güçsüzlendirilmeleri projesinin olduğu asla unutulmamalıdır. Diğer iki kazanımız ne.  Madde 194 de yapılan düzenleme ile 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanuna eklenen bir fıkra ile iki yıl süre ile ertelenen meskenlerdeki avukatlık ve hukuk büroları faaliyetlerine devamı ile madde 201 de 3572 sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Kanun Hükmünde Kararnamede yapılan değişiklikle ruhsat harcından muaf tutulmamızdır.
Hiçbir karın doyurmayan bu değişiklikler başarı olarak sunulmuşken Türkiye Noterler Birliği sessiz sedasız veraset belgesi düzenlemek, boşanma davalarında ihtar çekmek gibi aslında avukatların yapması gereken, ekmek üreten kazanımlar elde ettiler.
Bu sınavdan ders çıkartmak ve yersiz eleştirilerle kurumumuzu yıpratmanın bir faydasının olmadığını görmek zorundayız. İktidarla iyi olalım, bu yolla meslek sorunlarını çözerim inancı ile tavır koymamanın mesleğe, meslektaşlara hiçbir kazanım getirmediğini bilmek zorundayız. Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak ve korumak, bu kavramlara işlerlik kazandırmakla görevli isek, insan hakları ile doğrudan ilintili hususlarda çıkacak yasanın yanındaysan yanında, karşısındaysan karşısında görüş açıklamanın Barolarımızın ve Türkiye Barolar Birliği’nin asli görevi olduğu asla unutulmamalıdır.
 

Meslek ve ülke sorurlarını tartışmadığımız 5 Nisan’lara ulaşmak umuduyla.                                                                       

 

Avukat M. Haşim Mısır
[Bu yazı 2605 kez okundu]
Av. M. Haşim MISIR

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [36]
[31 Ekim 2014] "Güçlü Birey, Güçlü Avukat, Güçlü Toplum" Avukatlık Kanunu Taslağı ... [26 Nisan 2014] AVUKATLIK KANUNU TASLAĞI ... [20 Ocak 2014] Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararlarının Avukatlık Disiplin Hukuku Yönünden Değerlendirilmesi. ... [18 Nisan 2013] İstanbul Barosu Yönetimi Hakkında Açılan Davanın İddianamesi Yürürlükteki Hukuka Aykırıdır! ... [10 Aralık 2012] TBB 'nin Avukatlık Sınavıyla İlgili Kanun Teklifi Hakkındaki Düşüncelerimiz. ... [3 Kasım 2012] Mesleğin İtibarı Timsahın Gözyaşlarıyla Korunmaz. ... [16 Ekim 2012] Baro Birbirine Zıt Ve Rakib İnsanların Saygı Ve Sevgi İle... ... [19 Eylül 2012] İstanbul Barosu Seçimlerinde Kullanılan Üslup Yürekler Acısı ... [10 Eylül 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (4) ... [27 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (3) ... [9 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (2) ... [30 Temmuz 2012] Avukatlık Kanun Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler ... [30 Haziran 2012] Mesleki Sorumluluk Sigortası Şarttır. Mutlak Düzenlenmelidir ... [21 Haziran 2012] AVUKATLIK AKADEMİSİ NASIL KURULMALIDIR? ... [7 Haziran 2012] Avukatlık Kanun Tasarısı Tartışmaları Gündemde Tutulmalıdır. ... [23 Mayıs 2012] ADALET OLMADIKÇA YÖNETİMİN FAYDASI OLMAZ ... [12 Nisan 2012] TBB Avukatlık Kanunu Tasarısı Hakkındaki Görüşlerimiz ... [3 Nisan 2012] BAROLAR DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN ... [12 Mart 2012] Mustafa Kemal Atatürk'ün Avukatlık Mesleğine Bakışı ... [9 Ocak 2012] Avukatların Sorunlarını Mesleğe İnananlar Çözer ... [13 Aralık 2011] Arabuluculuk Tekel Hakkımıza Açık Bir Saldırıdır. ... [1 Kasım 2011] AVUKATIN ÜSTÜ ARANABİLİR Mİ? ... [3 Haziran 2011] Erdemli Hukuk Adamı Toplumsal Uzlaşmadan Yana Olmak Zorundadır ... [2 Mayıs 2011] Meslek Kuralları İle Oynayarak İtibarınızı Artıramazsınız ... [16 Nisan 2011] CEZA DAVALARINDA DA TEMYİZ HARCA TABİ ... [17 Şubat 2011] Savunma hakkı kutsaldır. Koşullar ne olursa olsun kullanılmalıdır ... [24 Ocak 2011] HUKUK HERKESE LAZIM BARİ İMRALIYA SORUN ... [7 Ocak 2011] TİMSAH GÖZYAŞLARI İLE İNSAN HAKLARINI YAŞAMA GEÇİREMEZSİNİZ. SİYASET DE, YARGI DA NE YAZIK Kİ İFLAS ETTİ. ... [9 Aralık 2010] AİHM KARARLARI IŞIĞINDA AVUKATIN CEZA YARGILAMASINDAKİ ROLÜ ... [22 Kasım 2010] AVUKATLIK MESLEĞİ VE TATİL ... [29 Ekim 2010] Avukat kökenli milletvekilleri ile sorunlarımızın çözümünü daha çok beklersiniz ... [3 Ekim 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNİN EN BÜYÜK DÜŞMANI NE YAZIK Kİ AVUKATLAR ... [25 Mart 2010] YARGI BAĞIMSIZLIĞINA DEMOKRATİK DARBE ... [18 Mart 2010] AVUKATLIK SINAVI HAKKINDA ... [8 Mart 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNDE REKLÂM NEDEN YASAKTIR ... [31 Ocak 2010] REDDİ HAKİM DİLEKÇESİ ÖRNEĞİNİN BAROYA BİLDİRİMİ NEDEN GEREKLİ ...
Av. M. Haşim MISIR
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™