Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yargıda 'Öcalan' ve 'Kürdistan' açılımı
29 Kasım 2013

PKK'nin gençlik örgütünden H.A'nın 'Vatan olacaksa Kürdistan olsun. Başkan olacaksa Abdullah Öcalan olsun. Kürdistan'a canımız feda olsun' mesajı suç sayılmadı.

İstanbul Anadolu 35. Sulh Ceza Mahkemesi, arkadaşının cep telefonuna, “Vatan olacaksa Kürdistan olsun. Bayrak olacaksa kesk ü soru zer (sarı-kırmızı-yeşil) olsun. Başkan olacaksa Abdullah Öcalan olsun. Kürdistan kurulacaksa canımız feda olsun. Bu mesajı tüm Kürtlere yollamayan namert olsun. Be serok jiyan nabe (Öndersiz yaşam olmaz). Yurtsever Gençlik” yazılı SMS atan sanığa beraat kararı verdi.

Vatan'ın haberine göre İstanbul Kartal’da bir inşaatta çalışan M.K, cep telefonuna, beraber çalıştığı arkadaşı H.A’nın telefonundan gelen SMS üzerine şikayetçi oldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade veren H.A, inşaatta 25-30 kişinin çalıştığını ve beraber yattıklarını belirterek, mesajı kendisinin çekmediğini, birlikte çalıştığı arkadaşlarından birinin çekmiş olabileceğini söyledi. Başsavcılık ise H.A’ya “örgüt faaliyeti çerçevesinde suçu ve suçluyu övmek” suçlamasıyla dava açtı. Bu sırada H.A başka faaliyetleri nedeniyle “PKK üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu.

 

‘Şoke edici de olsa’

Anadolu 35. Sulh Ceza Mahkemesi, H.A’nın beraatine karar verdi. Kararda, sanığın mesajı attığının kesin olarak bilenmediği ve “şüpheden sanık yararlanır” ilkesine göre cezalandırılamayacağı belirtildi. Sanığın mesajı attığı kabul edilse dahi cezalandırılamayacağı belirtilen kararda şöyle denildi:

“Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde öngörülen, Yargıtay ve AİHM kararlarıyla da desteklenen ifade özgürlüğünün kullanılması kapsamında kaldığı ve suçun yasal unsurları itibari ile oluşmadığı açıktır. AİHM kararlarında da açıklandığı üzere ifade özgürlüğü demokratik toplumun temel değerlerindendir. Bireyin gelişimi ve toplumun ilerlemesi için vazgeçilmezdir. İfade özgürlüğü yalnız hoşa giden zararsız düşünceler için değil, özellikle sarsıcı, toplumun çoğunluğunun beslediği değerlere aykırı şoke edici ifadeler için önemlidir. İfade özgürlüğüne yapılacak müdahalenin meşru olması için yasal koşulların gerçekleşmesi yanında sınırlandırmanın demokratik toplumda gereklilik kriterine taşıması gerekir."

Cumhuriyet

[Bu yazı 961 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™