Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yargıda örgütlenme engellenemez!
9 Kasım 2013, Ömer Faruk EMİNAĞAOĞLU
, Ömer Faruk EMİNAĞAOĞLU

12 Eylül askeri darbesi; demokrasiyi askıya almış, siyasi partiler, sendikalar gibi tüm demokratik kitle örgütlerini faaliyetten alıkoymuştur. Anayasadan başlayıp yasaları da içine alacak biçimde, kendine göre “sakıncasız bir demokrasi” mevzuatı oluşturunca da, yönetimden ayrılmıştır.

***

İki bine yakın yasa değişikliğinin yapıldığı ya da yasanın çıkarıldığı son on yılda, hızla değişen bu yasalar arasında, 12 Eylül’den kalan hukuk ve demokrasi ile bağlantılı yasalar nedense yer almamış, yer alanlar ise DGM örneğinde olduğu üzere daha da geri bir niteliğe bürünmüş, böylece iktidarın hukuk ve demokrasi anlayışı da 12 Eylül’den farklı olmamıştır.

Darbe yönetimi, “aldığımız her karar, yaptığımız her işlem, anayasayla çatışıyorsa anayasa değişikliği, yasalarla çatışıyorsa yasa değişikliği sayılır” diye karar almıştır. Bugün iktidar anayasada veya yasalarda değişiklik yapmayı aklına koymuşsa, onu hiç bir güç engelleyemediği için, anayasa veya yasa değişiklikleri gerçekleştirilmektedir. Aksi durumda ise, uygulama ile amacına ulaşan iktidar, durumu kanıksatıp daha sonra düzenlemeleri yapmaktadır.

12 Eylül’den kalan yargı, hukuk ve demokrasi mirasını ortadan kaldırabilmek için, tam 31 yıl sonra 2011 yılında yargıç ve savcılar ilk kez sendikal örgütlenme yoluna gittiklerinde, ilginç bir tablo ile karşılaşılmıştır. Hükümet ve idare, yargıda sendikal örgütlenmeye karşı çıkmıştır. ILO sözleşmeleri, yargıda sendikal örgütlenmeyi güvence altına almasına ve bu sözleşmelere taraf ülkelerde yargı sendikaları da faaliyette olmasına rağmen, bu sözleşmelere taraf olan Türkiye’de yargı, kabuğunu kıramamıştır. Çünkü açılan dava sonucunda dünyada yargı kararıyla kapatılan ilk yargı sendikası Türkiye’de gerçekleşmiş, kısa adı YARGI-SEN olan Yargıçlar ve Savcılar Sendikası’da, bu şekilde tarihteki yerini almıştır! Konu ILO’ya taşındığında Türkiye hakkında ihlal kararı verilmiş, ancak bu karar hükümet tarafından uygulanmamıştır!

Hukuk ve demokrasi farkındalığıyla örgütlenemeyen, örgütlenip haklarını etkin biçimde arayamayan ve bundan uzak duran, hatta kendi haklarını bilmeyen, hakkın ne olduğunu yaşayamadıkları için tadamayan, 12 Eylül’ün yargı kültürü ile yetişen yargıç ve savcılar, bu koşullarda kurulmuş olan kendi sendikalarını, açılan bir davada kapatmış, öte tarafta kendilerini adaletin temeli olarak görmeye devam edebilmişlerdir.

Böyle bir kültürden beslenen yargı, baskılar ve iktidar gücünü kullanan irade karşısında her koşulda dik durabilir mi! Yaşananlar da zaten ne 12 Eylül’de ne de bugün dik duramadığını göstermektedir.

2012 yılında, ILO kararı da gözetilerek Yargıçlar Sendikası kurulmuştur. ILO kararı nedeniyle bu sendika hakkında açılacak kapatma davasından sonuç alınamayacağını bilen hükümet ve idare, özellikle kapatma davası açmayarak, sendikaca gerek duyulup yapılan her başvuruda, sendikayı yok sayma yoluna gitmişlerdir. Bu işlemleri yapan bürokratları terfi ettirmekten de geri durmamışlardır!

Gezi eylemleri başladığında, hak ve özgürlüklerin demokratik bir ortamda kullanılabilmesi için çaba gösteren Sendika, Ankara ve İstanbul’da elinden gelen adımları atmış, bu adımlar sonuçsuz kalınca bu illerin yöneticileri hakkında suç duyurularında bulunmuştur. Ankara’daki eylemlerde orantısız güç kullanımının devam etmesi karşısında İçişleri Bakanı ve Emniyet Genel Müdürü ile bizzat görüşmeler yapılmış, aşırı güç kullanımından geri durulması ifade edilmiştir. Haziran ayında polisin orantısız güç kullanımı hazırlıkları içerisinde olduğu ifade edilince Sendika olarak yapılan girişim sonucunda, Ankara’da ilk olaysız eylem gerçekleşmiş, ancak bunun karşılığında sendika başkanı 10 yıl ceza istemli davaya muhatap edilmiştir!

ÇHD başkan ve üyeleri hakkında işlem yapıldığında Yargıçlar Sendikası başkanı olarak onların yanında, adliyede bulunmak bile, suç olarak görülüp soruşturma açılabilmiştir!

Öte tarafta hükümet AB’ne, Türkiye’de olumlu adımlar atıldığını ifade ederek, açıklanan 2013 AB ilerleme raporunun bu yolda kaleme alınmasını sağlamış, bu anlamda bir olumlu gelişme olarak raporun 60 ncı sayfasında Yagıçlar Sendikası’nın kurulduğu bilgisine yer verilmiştir. Sanki Türkiye’de özgürlükler ortamı yaratılmış ta, bu ve benzeri nice olaylar yaşanmamış gibi...

***

12 Eylül; kendisinin darbe olduğunu saklamamış, sendikaları faaliyetten alıkoymuştur. Aradan geçen 33 yıl sonra ise Yargıçlar Sendikası’nın yaşadıklarının 12 Eylül’den eksik kalır hiç bir tarafı bulunmamaktadır.

[Bu yazı 1035 kez okundu]
Ömer Faruk EMİNAĞAOĞLU

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [28]
[8 Haziran 2014] Muhalefetin sözde çatısı! ... [31 Mayıs 2014] İktidarı, muhalefet partileri meşrulaştırıyor ... [24 Mayıs 2014] Kadere değil demokrasiye ... [26 Nisan 2014] Cumhurbaşkanlık mı sultanlık mı? ... [20 Nisan 2014] Terör ve mahkemeleri, MİT tabelasıyla devrede ... [12 Nisan 2014] Demokrasinin seçilmediği seçim! ... [5 Nisan 2014] Kanlı mı olacak, kansız mı olacak dememişler miydi? ... [29 Mart 2014] Böyle demokrasiye böyle YSK! ... [15 Mart 2014] Kin ve nefret yoluyla demokrasi mi! ... [1 Mart 2014] Paralelin öbür ucu nerede! ... [27 Şubat 2014] 'Yargı için söylenecek bir şey kalmamıştır' ... [15 Şubat 2014] Ankara'da seçim sonuçları belli! ... [8 Şubat 2014] İktidarı aklayan bir muhalefet! ... [25 Ocak 2014] Bakanların dosyaları kapanıyor! ... [18 Ocak 2014] Kutusundan çıkan ayakkabı! ... [11 Ocak 2014] TBB Başkanı Feyzioğlu'nun önerisi ... [7 Aralık 2013] Seçimlerde tarafsızlık kandırmaca mı? ... [30 Kasım 2013] Hukukta yalan rüzgarı! ... [16 Kasım 2013] Başörtüsü yargının gözünü de bağladı ... [2 Kasım 2013] Cumhuriyet'ten, 12 Eylül Cumhuriyeti'ne! ... [27 Ekim 2013] Demokrasi için paket tehlikesi! ... [12 Ekim 2013] Yeni 12 Eylül toptan değil, paket paket! ... [14 Eylül 2013] 12 Eylül'lere ve 12 Eylül'lerden miras mahkemelere hayır! ... [7 Eylül 2013] TBB için söz değil, eylem zamanı! ... [24 Ağustos 2013] Hukuk ve demokraside uygun adım geriye! ... [28 Ağustos 2012] Tutuklu milletvekillerine özgürlük! ... [8 Haziran 2012] ÖGM'ler İçin Eylem Planı ... [19 Kasım 2011] İleri Demokrasi İçin Atılan Adım: ÖGK!.. ...
Ömer Faruk EMİNAĞAOĞLU
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™