Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Bir Kokarta 11 Gün Hücre Cezası
7 Kasım 2013

Yakasına taktığı “Devrimci Avukatlara Özgürlük” kokartı “suç örgütüne ait sembol” sayılan mahkum Özlem Taşdemir’e 11 gün hücre cezası verildi.

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde hükümlü bulunan Özlem Taşdemir, yakasına “Devrimci Avukatlara Özgürlük” yazılı kokart taktığı için 11 günlük hücre cezası aldı.

Cezaevi Disiplin Kurulu Başkanı İrfan Gültekin başkanlığında toplanan kurul, 4 Kasım’da verdiği kararla “kokartın yakaya asılarak teşhir edilmesini” suç kabul etti:

“Fiil, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunu’nun 44/3. maddesinin k bendindeki ‘suç örgütlerine ait her türlü yayın, bez, afiş, pankart, resim, sembol, işaret ve benzeri eşyayı kurumların herhangi bir yerine asmak veya teşhir etmek’ olarak değerlendirildiğinden, 11 gün hücre cezasına oy birliğiyle karar verilmiştir.”

“Kokartı çıkarmazsan hastaneye gidemezsin”

Taşdemir, 28 Ekim’de muayene olmak için hastaneye gidecekti. Gardiyanların tutanağına göre olay şöyle gelişti:

“Taşdemir odasından alınarak askere teslim edildi. Jandarma komutanı, ring aracına götürülen Taşdemir’in yakasındaki ‘Devrimci Avukatlara Özgürlük’ yazılı kokartı fark etti ve kurum yetkililerine haber verdi. Cezaevi 2. Müdürü Seher Karamehmet ile Başgardiyan Feridun Altunbulak ve Muhlis Dağıstanlı ring aracına binerek Taşdemir’i kokartı çıkarması için ikna etmeye çalıştı. Kokartı çıkarmadığı takdirde hastaneye gidemeyeceğini söylediler. Taşdemir kabul etmeyince ring aracına binen kadın gardiyanlar kokartı zorla çıkardı. Ardından Taşdemir hastaneye götürüldü.”

Taşdemir de ifadesinde olayın böyle gerçekleştiğini, “yakasındaki kokartın suç unduru taşımadığını ve demokratik hak kapsamında olduğunu söylemesine rağmen” zorla çıkartıldığını söyledi.

Taşdemir Gebze İnfaz Hakimliği’ne başvurarak karara itiraz edecek. (AS)

 

Bianet

 

[Bu yazı 1104 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™