Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yeni 12 Eylül toptan değil, paket paket!
12 Ekim 2013, Ömer Faruk EMİNAĞAOĞLU
, Ömer Faruk EMİNAĞAOĞLU

12 Eylül’ün demokraside bıraktığı izleri sileceğini dilinden düşürmeyen iktidarın açıkladığı paket, MGK’nın 12 Eylül Bildirileri’ni bile açık ara geride bıraktı! Paketin, Türkiye’yi bir başka 12 Eylül’e götüren “yetmez ama evet” sürecinin bir parçası olduğu da, herkes tarafından bir kez daha görüldü.

12 Eylül darbe yönetimi, demokrasinin ruhuna fatiha okumuştu! Yaklaşık üç yıllık bu darbe yönetimi döneminde, anayasadan başlayarak demokrasi konusundaki tüm yasalara el atılmıştı. Sonuçta darbecilerin anlayışına uygun, içi boşaltılmış ve sadece adında demokrasi sözcüğü kalan yep yeni bir tanım yaratılmıştı. Bu süre boyunca yoğun bir hizaya getirme faaliyetine de girişilmişti.

12 Eylül’den sonraki yönetimler, darbecilerin yaptığı tanıma ve o yönetimden aldıkları demokrasi mirasına beklenilenin aksine daha çok sarıldılar. Kendilerini yönetime taşıyanın o miras olduğunu görünce, tekrar yönetime gelebilmek için de, o yapıdan uzak olmamaları gerektiğine inandılar. Hep demokrasi demokrasi demelerine rağmen, 12 Eylül’ün yaptığı tanımı uyguladılar.

Bu durum iktidar dışındaki siyasi partilerde de farklı olmadı. 12 Eylül’ün demokrasi anlayışından yakınan bu partiler de, isterlerse kendi örgütlenmelerinde örgüt içi demokrasiyi uygulama olanakları varken, bu bağlamda demokrasinin bilinen ilke ve kurallarını değil, 12 Eylül’ün dayattığı veya ortaya model olarak koyduğu siyaset kullarını tercih etme kolaycılığı ya da çıkarcılığına yöneldiler. Dolayısıyla bu tabloda açıklanan paket, iktidarda başka bir parti olsaydı ve o parti tarafından açıklansaydı, demokrasiyi eksiksiz getirebilecek bir paket olur muydu! Kuşkusuz büyük olasılıkla içeriği bundan çok daha farklı olurdu olmasına ama yaşanan bu yapıda da, kimsenin özlediği içerikte bir demokrasi paketi gene ortaya çıkmazdı!

12 Eylül yönetimi, demokrasiyi korumak adına, demokrasiyi askıya aldığını, rafa kaldırdığını ifade etmişti! Darbe yönetimi sona erdiğinde ise, bu dönemde yapılan anayasa ve bu anayasa ile bütünleşen, apoletlerini takılı bıraktığı, adını da demokrasi koyduğu bir sistem bırakmıştı. Darbe yönetimi yapacaklarını ortaya koymuş, bilinmezlik içinde hareket etmemiş, parti parti, paket paket konuya yaklaşmamıştı! Demokrasiyi toptan rafa kaldırıp gelmiş, giderken raftan indirmiş, ancak raftan toptan indirdim dediğinin, rafa konulandan çok daha başka bir şey olduğu da görülmüştü!

İktidar partisinin amacı 12 Eylül’den kurtulmaksa, 11 yıldır da iktidarda olabilmesine rağmen, neden 12 Eylül’ün toptan yokettiği demokrasiyi kendisi toptan getirmez! Üstelik bunu tek bir adımla gerçekleştirebilecekken, neden toptancılıktan uzak durup, perakendeciliğe kaçar ve paketleme işine soyunup yapacaklarını paket paket, parti parti yapma yoluna koyulur! Neden demokrasi söylemini kullanıp; saldırmadık, sömürmedik hiç bir değer de bırakmaz! Bazı konularda ise sadece açıklama yapıp, sanki 12 Eylül karşıtı adım atmış gibi görünür! Bunları açıklayabilir mi!

12 Eylül’den beslenen iktidarın demokrasi algısı, hem bunları açıkça yanıtlamaya, hem de 12 Eylül’den toptan kurtulacak bir adım atmasına izin vermemektedir. Eğer toptan yapma yoluna giderse, yapılanın çok açıkça ikinci ve ancak sivil bir 12 Eylül olduğu görülecek, artık iktidarın söyleyecek bir sözü de kalmayacaktır. İktidar partisi, sindirme sorunu da yaşanmaması için bulduğu bu yöntemle sivil 12 Eylül’ü alıştıra alıştıra yapmaktadır.

Son söz: 30 yıl önceki 12 Eylül toptan gelmişti, şimdiki ise paket paket...

[Bu yazı 1350 kez okundu]
Ömer Faruk EMİNAĞAOĞLU

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [28]
[8 Haziran 2014] Muhalefetin sözde çatısı! ... [31 Mayıs 2014] İktidarı, muhalefet partileri meşrulaştırıyor ... [24 Mayıs 2014] Kadere değil demokrasiye ... [26 Nisan 2014] Cumhurbaşkanlık mı sultanlık mı? ... [20 Nisan 2014] Terör ve mahkemeleri, MİT tabelasıyla devrede ... [12 Nisan 2014] Demokrasinin seçilmediği seçim! ... [5 Nisan 2014] Kanlı mı olacak, kansız mı olacak dememişler miydi? ... [29 Mart 2014] Böyle demokrasiye böyle YSK! ... [15 Mart 2014] Kin ve nefret yoluyla demokrasi mi! ... [1 Mart 2014] Paralelin öbür ucu nerede! ... [27 Şubat 2014] 'Yargı için söylenecek bir şey kalmamıştır' ... [15 Şubat 2014] Ankara'da seçim sonuçları belli! ... [8 Şubat 2014] İktidarı aklayan bir muhalefet! ... [25 Ocak 2014] Bakanların dosyaları kapanıyor! ... [18 Ocak 2014] Kutusundan çıkan ayakkabı! ... [11 Ocak 2014] TBB Başkanı Feyzioğlu'nun önerisi ... [7 Aralık 2013] Seçimlerde tarafsızlık kandırmaca mı? ... [30 Kasım 2013] Hukukta yalan rüzgarı! ... [16 Kasım 2013] Başörtüsü yargının gözünü de bağladı ... [9 Kasım 2013] Yargıda örgütlenme engellenemez! ... [2 Kasım 2013] Cumhuriyet'ten, 12 Eylül Cumhuriyeti'ne! ... [27 Ekim 2013] Demokrasi için paket tehlikesi! ... [14 Eylül 2013] 12 Eylül'lere ve 12 Eylül'lerden miras mahkemelere hayır! ... [7 Eylül 2013] TBB için söz değil, eylem zamanı! ... [24 Ağustos 2013] Hukuk ve demokraside uygun adım geriye! ... [28 Ağustos 2012] Tutuklu milletvekillerine özgürlük! ... [8 Haziran 2012] ÖGM'ler İçin Eylem Planı ... [19 Kasım 2011] İleri Demokrasi İçin Atılan Adım: ÖGK!.. ...
Ömer Faruk EMİNAĞAOĞLU
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™