Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
YARGITAY TARİHİ BİR FIRSATI KAÇIRDI
11 Ekim 2013

İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal, 9 Ekim 2013 Çarşamba günü saat 16.00’da Habertürk Televizyonunda yayınlanan Güne Bakış programında, Yargıtay’ın Balyoz Davası kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ümit Kocasakal:

 

 

Bana göre Yargıtay çok tarihi bir fırsatı kaçırmış bulunuyor. O da şu: Hepimizin gözlemlediği bir şey var. Yargıya olan güven dibe vurmuştu. Böyle bir ortamda Yargıtay bir takım hukuksuzlukları saptayabilirdi. Bu kadar çok delil tahrifatı iddiaları varken, bunların pek çoğu bilirkişi raporlarıyla ortaya konulmuşken, delillerin tartışılması aşaması atlanmışken, gizli tanıklar neredeyse mahkemenin bir yardımcısı gibi görev yapmışken, avukatların savunma hakkı kısıtlanmışken, cüppe bırakmak zorunda kalmışken, salonlardan çıkarılmışken, adil yargılanma hakkının hiçbir unsuruna uyulmamışken, hukuka aykırı deliller ortada sergilenmişken, Yargıtay’ın bütün bunları saptamasını beklerdim. Ama olmadı. Her darbe döneminden sonra ya da sivil dikta yönetiminin olduğu ortamlarda bunun gibi toplu davalar söz konusu olur. Bu da bir dönem ve proje yargılamasıydı. Amacı, karşı devrim sürecini, cumhuriyetle hesaplaşma sürecini hızlandırmak, Türkiye’yi bölünmeye götüren açılım sürecini meşrulaştırmaktı.”

Programı izlemek için tıklayınız.


İstanbul Barosu


[Bu yazı 1046 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™