Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Noterlerin Hukuki Sorumluluğu Ankara Barosu'nda Masaya Yatırıldı
1 Ekim 2013

Ankara Barosu tarafından yeni adli yılda düzenlenmeye başlayan Değerlendirme Toplantılarının ilki Noterlerin Hukuki Sorumluluğu ve Uygulamada Yaşanan Sorunlar konusuna ayrıldı.

Ankara Barosu ve Ankara Noter Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen değerlendirme toplantısı, çok sayıda avukat ve noterin katılımıyla ABEM’de gerçekleştirildi. İki oturum halinde düzenlenen toplantının açılışında konuşan Ankara Barosu Başkanı Av. Sema Aksoy, sorunların çözümü noktasında kurumsal işbirliklerinin önemine işaret ederek, Ankara Barosu’nun birçok kurum ve kuruluşla işbirliğini hızlandırdığını söyledi. Noterlerin sorunlarının dışarıdan çok bilinmediğini belirten Aksoy, “Sorunları birlikte konuştuğumuz zaman ortak aklı yakalamamız ve çözümü noktasında gerekli adımları atmamız çok daha kolay oluyor. Bu toplantının da birlikte hukuki sorunlarımızı ve bakış açılarımızı değerlendireceğimiz bir toplantı olacağına inanıyorum” dedi.

Aksoy’un oturum başkanlığını yürüttüğü toplantının ilk bölümünde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süha Tanrıver konuşmacı oldu. Noterlerin kamu görevlisi konumunda olduğuna dikkat çeken Tanrıver, noterlerin hukuki sorumluluğunun idarenin sorumluluğu olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Tanrıver, “Noterin kendi fiilinden kaynaklanan sorumluluğu haksız fiil olarak, noter yanında çalışan kişilerin sorumluluğu da çalıştıranın sorumluluğu olarak değerlendirilmelidir” dedi.

Toplantının ikinci bölümünde ise, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Üyesi Ali Alkan, Ankara Noter Odası Başkanı Alev Tiritoğlu, Ankara Barosu avukatlarından Ender Dedeağaç, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Serdar Özbek ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Leyla Müjde Kurt, noterlerin hukuki sorumlulukları hakkında uygulamadan örnekler vererek değerlendirmelerde bulundular.

[Bu yazı 2335 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™