Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
AKP'den Alevilere yar olmaz!
24 Haziran 2013, Necdet SARAÇ
, Necdet SARAÇ

Gezi direnişleri ile feleği şaşan AKP ve onun Genel Başkanı Erdoğan bir kez daha Alevileri acaba yedeğe alabilir miyim diye şansını denemeye çalışıyor. Eski planlara yeni süsü vererek piyasaya servis ediyor. Oysa “yeni” diye sunulan “Alevi açılım paketinde hiçbir yenilik yok. Hepsi eski planların devamı ve bir tek amacı var: Bana benze, beni tanı, bana itaat et! Böyle olmasa 2009’da başlayıp, 2011 yılında biten “Alevi Çalıştay Raporları” dikkate alınırdı ve çözüm üretilirdi. O raporlarda her şey var. Devlet de, AKP de, Erdoğan da sorunları da, çözümü de çok iyi biliyorlar. Klasik devlet aklını öne çıkartarak sorunu Alevilerin taleplerine uygun çözmek yerine, ısrarla “bana benze” diye dayatıyorlar. Hep aynı taktik: Önce havuç sunuluyor, kabul etmezsen sopa arkada hazır bekliyor!

Cumhuriyet dönemi de dahil bu topraklarda Aleviler çok acı çekti. Alevilere yönelik kin ve nefret hiç bitmedi. Bazı dönemlerde nefret söylemi zirve yaptı. 1960’lı yıllarda “mum söndü” iftirasını çağrıştırması için “Alevilik sönmüştür” diyen Diyanet İşleri Başkanı İbrahim Elmalı dönemi bunun önemli örneklerinden birdir. Elmalı’nın Alevilere yönelik nefret söylemleri o dönemde önce Ortaca’da, sonra Elbistan’da ve Kırıkhan’da Aleviler yönelik fiili saldırılara döner. Bunun sonrası Maraş’tır, Malatya’dır, Sivas’tır…

Alevilere yönelik son iki yıldır yeniden yükselen nefret söylemi bu kez aracısız yapılıyor. İktidarının ilk iki dönemi, devleti bütün kurumlarıyla teslim almayı başaran AKP Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, artık elinin rahatlığını düşündüğü için bazen dolaylı, bazen dolaysız Alevileri hedefe oturtmuş durumda. Bunun adı bazen Esad, bazen de Kılıçdaroğlu oluyor ama hedef değişmiyor…

Nitekim tarih boyunca Alevilere yönelik nefret söyleminde yalnızca tarih ve isimler değişiyor. Çünkü zihniyet hep aynı. AP’nin iktidar, Demirel’in Başbakan, İbrahim Elmalı’nın Diyanet Başkanı olduğu dönemde “Alevilik sönmüştür” deniyor ve arkasından da hemen ekleniyordu: “Alevilerle Sünniler arasında inanç bakımından bir farklılık yoktur, hepimiz kardeşiz”, “Diyanet İşleri Başkanlığı da sadece bir mezhebe değil bütün Müslümanlara hizmet etmektedir…” Ve tabi cümleler biterken “sihirli soru” asla unutulmuyordu: “Aleviler de Müslüman değil mi?”

Tıpkı bugünki gibi. Söyleyeceğin her şeyi söyle. Alevileri hedefe oturt. Alevi ve solcu olmayı neredeyse bütün kötülüklerin kaynağı göster. Üçüncü köprüye Yavuz Selim adını ver, Reyhanlı’da “53 Sünni vatandaşımız öldürüldü” diyerek mezhepçiliğin hasını yap, Yavuz'u, Ebusuud'u, İdris-i Bitlisi'yi öv, her gittiğin yerde “ceddinden ne kadar gurur duyduğunu” söyle, sonra da kalk "Hacı Bektaş ve Pir Sultan hepimizin" de! Bundan daha büyük yalan olur mu?

                                                                                           * * *

Her şeyi söyle, her şeyi yap, sonra çık ortaya pişkin pişkin; “Alevi Sünni çatışması yaratılmaya çalışılıyor ve bu çatışmayı da CHP tahrik ediyor, ey Aleviler aman dikkatli olun” de! Bu kadar yalan, bu kadar riya, bu kadar demagoji bir araya gelecek ve arkasından da çatışma değil, çözümden bahsedeceksin! Bunun adı neymiş; “Yeni Alevi Açılımı Paketi”? Geçin bunları!

Neymiş? Cumhurbaşkanı Gül demiş ki;”Bir kamu projesine de Hacı Bektaş ismi veririz…” Neymiş? Fettullah Gülen demiş ki, “Yavuz ismi bir detay, kardeşlik köprülerini detaya feda etmeyelim…” Neymiş? AKP iktidarı, “Cemevlerine bütçeden pay verecek, 'inanç önderi' sayacağı Dedelere de maaş bağlayacakmış?” Geçin bunları!

Bu yalanlarınızı artık kimse yemiyor! Yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatı! Yavuz’a kadar gitmeye gerek yok,son iki yılda yaptıklarınızı ve söylediklerinizi alt alta sıralamak yeter de artar bile! Alevilerden artık size ekmek yok! Önce Alevileri oldukları gibi kabul etmeyi öğrenin. Asimile ederek kendinize benzetme çabanızdan vazgeçin. Yanınızda, yörenizde size dalkavukluk yapan Alevilere bakmayın. Acı ama gerçek şöyle: Aleviler camiye gitmez, namaz kılmaz, Ramazan orucu tutmaz, hacca gitmezler. Kesseniz de, kızsanız da gerçek bu! Her fırsatta Fettullah Gülen’e ve size övgüler dizen Sevilay Yükselir bile bu gerçeği bilir. Lütfen ona sorun!

Devir değişti. Aleviler artık, sizin o çevrenizdeki yalaka ve dalkavuk Aleviler değil. Onların hepsi bir araya gelseler 100 kişi etmezler! Bunu bilin! Çünkü Aleviler, Gezi direnişinde olması gereken yerdeler! Gezi’de, Gazi’de, Mamak’ta, Dikmen’de…

(Yurt Gazetesi)

[Bu yazı 1384 kez okundu]
Necdet SARAÇ

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [36]
[9 Ocak 2015] Laik demokratik bir blok yaratmalı ... [21 Mayıs 2014] Alevi Soma'da ölürken de öteki! ... [17 Mayıs 2013] İkiyüzlülükte sınır yok! ... [24 Nisan 2013] Bayramın anlamı karartıldı ... [15 Nisan 2013] Alevi ve sol düşmanlığı... ... [10 Nisan 2013] Söylemler de değişiyor! ... [27 Mart 2013] Barış ve üçüncü güç... ... [18 Mart 2013] Alevi hareketi yeniden yapılanmalı ... [11 Mart 2013] Karanlık güçler! ... [4 Mart 2013] Üçüncü bir siyasi güç gerekiyor! ... [25 Şubat 2013] Rektör Laçiner'e bazı sorular... ... [16 Şubat 2013] Alevisiz bir Türkiye! ... [30 Ocak 2013] CHP kendi bildirisinden habersiz! ... [21 Ocak 2013] "Alo, imdat polis!" ... [14 Ocak 2013] İktidarın rektörü; Sedat Laçiner vakası... ... [7 Ocak 2013] CHP çözüm istemesin mi? ... [31 Aralık 2012] 2013'te ne olacak? ... [24 Aralık 2012] Sıkıyönetim gibi. ... [11 Aralık 2012] Siyasal İslam'dan demokrasi çıkmaz! ... [1 Aralık 2012] "Kızılbaş ve Kıpti'den uzak durun" ... [10 Kasım 2012] Tansu Çiller masum mu? ... [7 Kasım 2012] Diyanet'in bütçesi ve cemaatsiz camiler. ... [12 Ekim 2012] Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz! ... [27 Eylül 2012] Cenaze töreninde "Başbakan Barikatı" vardı. ... [21 Eylül 2012] Başimam nefret suçu işlerse? ... [15 Eylül 2012] İktidar "afyon"luyor. ... [10 Eylül 2012] Erdoğan ve Emevi zihniyeti ... [3 Eylül 2012] Seyfiye, Kalemiye ve İlmiye. ... [20 Ağustos 2012] Barış için "üçüncü bir güç" gerekiyor! ... [14 Ağustos 2012] Alevi olmak da Alevi ölmek de zor! ... [28 Temmuz 2012] Hangi kardeşlik? ... [12 Temmuz 2012] Meclis de artık Diyanet'in emrinde! ... [4 Temmuz 2012] Katilleri masum ilan etmek. ... [25 Haziran 2012] Diyanet'e 6 milyar, Alevilere birkaç bin lira ... [7 Haziran 2012] Laiklik olacaksa Diyanet kalkmalı! ... [11 Mayıs 2012] Herkesin bildiği sır: "Tek din" ...
Necdet SARAÇ
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™