Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
İkiyüzlülükte sınır yok!
17 Mayıs 2013, Necdet SARAÇ
, Necdet SARAÇ

Sanki biraz daha zorlasalar milleti Reyhanlı katliamını bile Kılıçdaroğlu’nun örgütlediğine inandıracaklar. Olacak gibi değil ama CHP ve Kılıçdaroğlu’nun karşısında olan herkes bir anda Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda’yı alkışlamaya başladı. Niye? Kılıçdaroğlu, Reyhanlı saldırısının sorumlusu olarak Erdoğan’ı gösterdikten sonra Esad’la kıyaslayarak her ikisinin de “baskıcı” olduklarını ve uygulama açısından aralarında yalnızca “ton farkı” olduğunu söylemiş.

Dün Avrupa Birliği’ne de, sosyalistlere de demediğini bırakmayanlar bir anda Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda’nın arkasında ip gibi sıraya dizildiler. Bunun başını da kuşkusuz AKP kurmayları ile o kurmay heyetinde yer almak için can atan dönekler çekti…

Oysa daha dün, Avrupa Birliği 2012 İlerleme Raporu yayınlandığında, raporda düşünce özgürlüğünden inanç özgürlüğüne, Kürt meselesinden Ergenekon davalarına kadar birçok haklı eleştiri yer aldığı için, “bu kadar haksızlık olur mu” diye ortalığı velveleye verenler, Avrupa’yı “psikolojik hasta” ilan edenler de kendileri değil miydi? AKP’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış neler demişti, hatırlıyor musunuz?

"AB'nin beden sağlığı kadar ruh sağlığı da ciddi bir buhran içindedir. Bunun neticesinde AB psikolojik sorunlar yaşamaktadır… Adalet ve hakkaniyetten uzaklaşan, gerçeklere gözlerini kapatan, barış, demokrasi ve özgürlük çağrılarına kulak tıkayan bir AB, insanlığa umut veren değil, dünyayı endişeye sevk eden bir AB olur…"

Bunları diyen sıradan bir AKP’li değildi. Avrupa’dan sorumlu bir bakandı! Bunların söylenmesinin üzerinden daha 5-6 ay bile geçmedi. Avrupa Birliği aynı AB, Avrupa Parlamentosu da aynı AP ama Sosyalist Grup Başkanı Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi ya, her şey bir anda unutuldu. Artık onlardan iyisi ve doğrusu yok! Olacak gibi değil, fıkra gibi ama gerçek! Çünkü önemli olan temize çıkmak. O halde, vurun abalıya!

Tamam, CHP yönetimi çok becerikli değil. Tamam, CHP bir ileri iki geri yapıyor! Tamam CHP, geçen yılki Genel Kurul’da oybirliği ile aldığı ve Türkiye’de Cumhuriyetçilerden Kürt hareketine, emek hareketinden sosyalistlere kadar uzanacak çok geniş bir çevreyi yan yana getirebilecek, ülkede ve bölgede barışı da öne çıkaran, son derece eli yüzü düzgün, derli toplu 20 maddelik “Demokrasi ve Özgürlük Bildirisi”ni bırakın dışarıdakileri, kendi kadrolarına bile anlatamadı. Tıpkı geçen hafta yayınlanan 19 Maddelik “Demokrasi Bildirgesi”nde yer alan doğru tezleri anlatamadığı gibi…

Her şeyi söyleyebilirsiniz ama el insaf bu kadar da olmaz! Koca bir ülkeyi ciddi bir kaosa sürükleyen AKP, her şeyi eline yüzüne bulaştırmaya devam ediyor. Ülke bağıra bağıra savaşa doğru sürükleniyor! Bir cephede savaş biterken, AKP başka bir cephede savaş çıkarmak için elinden geleni arkasına koymuyor. Açıkça mezhepçilik yapıyor. Terörist grupları destekliyor. Silah, para, lojistik destek. Hiçbir şeyde sınır yok! Sonra… Bütün bunlardan sanki AKP sorumlu değilmiş gibi, gündemi değiştirerek  CHP ve Kılıçdaroğlu üzerinden tartışmak AKP yalanlarına ortak olmaktır!

Allah aşkına, Reyhanlı’da yaşanan katliamla ilgili olarak Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımının neresi yanlış? Geçtiğimiz haftalarda Ceylanpınar’da, Akçakale’de, geçen gün de Reyhanlı’da patlayan bombalar kimin eseri? Türkiye’yi bu ortama adım adım AKP taşımadı mı? İktidar partisi kim? Bu ülkeyi 11 yıldır kim yönetiyor?

“Reyhanlı'da 51 kişinin ölümünden sorumlu olan iktidardır. Demokrasilerde bir ülkenin başbakanı teröristlere kamp açmaz. Özgür Suriye Ordusu'na kamp açan Erdoğan'dır. Suriye'ye terör ihraç ediyorsun sonra ne oldu aynı terör sana ithal oldu” diyen Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinin neresi yanlış?

Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda’nın Kılıçdaroğlu’nu eleştirmesinin üzerine atlayanlar, dönüp Avrupa Birliği’nin 2012 İlerleme Raporu’na hiç değilse göz ucuyla şöyle bir baksınlar!

Bunların yüzüne birilerinin artık soğuk bir su çarpması gerekiyor! İşlerine geldiğinde iktidar, gelmediğinde muhalefet gibi davranan bu zihniyetin teşhir edilmesi ciddi bir zorunluluk!  Duruma göre bazen CHP’yi, bazen Kılıçdaroğlu’nu, bazen Alevileri, Reyhanlı’da olduğu gibi bazen de solu her olumsuzluktan sorumlu tutmaya çalışmak büyük bir ayıptır! Bu sürece “sol, demokrasi, adalet, barış” söylemlerini kullanarak destek vermek ise daha büyük bir ayıptır! Bu ikiyüzlüğü bitirmenin yolu herkes için barış, herkes için demokrasi istemekten geçer! 

(Yurt Gazetesi)

[Bu yazı 1228 kez okundu]
Necdet SARAÇ

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [36]
[9 Ocak 2015] Laik demokratik bir blok yaratmalı ... [21 Mayıs 2014] Alevi Soma'da ölürken de öteki! ... [24 Haziran 2013] AKP'den Alevilere yar olmaz! ... [24 Nisan 2013] Bayramın anlamı karartıldı ... [15 Nisan 2013] Alevi ve sol düşmanlığı... ... [10 Nisan 2013] Söylemler de değişiyor! ... [27 Mart 2013] Barış ve üçüncü güç... ... [18 Mart 2013] Alevi hareketi yeniden yapılanmalı ... [11 Mart 2013] Karanlık güçler! ... [4 Mart 2013] Üçüncü bir siyasi güç gerekiyor! ... [25 Şubat 2013] Rektör Laçiner'e bazı sorular... ... [16 Şubat 2013] Alevisiz bir Türkiye! ... [30 Ocak 2013] CHP kendi bildirisinden habersiz! ... [21 Ocak 2013] "Alo, imdat polis!" ... [14 Ocak 2013] İktidarın rektörü; Sedat Laçiner vakası... ... [7 Ocak 2013] CHP çözüm istemesin mi? ... [31 Aralık 2012] 2013'te ne olacak? ... [24 Aralık 2012] Sıkıyönetim gibi. ... [11 Aralık 2012] Siyasal İslam'dan demokrasi çıkmaz! ... [1 Aralık 2012] "Kızılbaş ve Kıpti'den uzak durun" ... [10 Kasım 2012] Tansu Çiller masum mu? ... [7 Kasım 2012] Diyanet'in bütçesi ve cemaatsiz camiler. ... [12 Ekim 2012] Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz! ... [27 Eylül 2012] Cenaze töreninde "Başbakan Barikatı" vardı. ... [21 Eylül 2012] Başimam nefret suçu işlerse? ... [15 Eylül 2012] İktidar "afyon"luyor. ... [10 Eylül 2012] Erdoğan ve Emevi zihniyeti ... [3 Eylül 2012] Seyfiye, Kalemiye ve İlmiye. ... [20 Ağustos 2012] Barış için "üçüncü bir güç" gerekiyor! ... [14 Ağustos 2012] Alevi olmak da Alevi ölmek de zor! ... [28 Temmuz 2012] Hangi kardeşlik? ... [12 Temmuz 2012] Meclis de artık Diyanet'in emrinde! ... [4 Temmuz 2012] Katilleri masum ilan etmek. ... [25 Haziran 2012] Diyanet'e 6 milyar, Alevilere birkaç bin lira ... [7 Haziran 2012] Laiklik olacaksa Diyanet kalkmalı! ... [11 Mayıs 2012] Herkesin bildiği sır: "Tek din" ...
Necdet SARAÇ
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™