Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Suç ve dava!
19 Mart 2013, Yurt 'un Sesi

Birinci Cumhuriyetin yerine “ılımlı” bir İslam rejimi (İkinci Cumhuriyet) kurulma sürecinin sonuna yaklaşıyoruz. Ergenekon Davası'nda esas hakkındaki görüşlerini açıklayan savcı, genelkurmay
eski başkanı, gazeteciler, akademisyenler, işadamları ve aydınlar hakkında bile ağırlaştırılmış müebbet hapis talep etti.

Modern Cumhuriyet artık yerini başka bir rejime bırakıyor. Ancak ortada bir sorun var; cumhuriyetin kazanımlarını görmüş, içselleştirmiş ve bunları yaşamlarının parçası haline getirmiş milyonlarca yurttaşın ve toplumsal muhalefetin nasıl bir tutum alacağına henüz tanık olmadık.

Hiçbir rejim böyle kolaylıkla, çatışmasız, mücadelesiz şekilde, dahası hile ve sahtekârlıkla değiştirilemez. Nihai bir hesaplaşma mutlaka yaşanacaktır.

Cumhuriyetin tasfiye edilmesinin ideolojik ve tarihsel gerekçesini, Müslüman ülkelerdeki batı tipi modernleşme girişimlerinin başarısız olduğu varsayımı oluşturuyor.

İslam dünyasına özgü yeni bir modelin kurulması, ABD medyasında, kurumlarında uzunca süre tartışılarak planlandı. Arzu edilen ‘ılımlı İslam’ modeli Türkiye oldu. Ama Türkiye, bütün kusurlarına karşın laik bir cumhuriyetle yönetiliyordu. O nedenle, rejimde dönüşümü sağlayacak İslamcı bir siyasal hareket gerekliydi. İşte AKP bu ihtiyacın ürünü olarak doğdu ve iktidara taşındı.

Ergenekon gibi davalara bir de bu gözle bakmak gerekli. Çünkü bu davalar, Türkiye'nin dönüştürülmesinin araçları olarak kullanıldı.

(Yurt Gazetesi)

[Bu yazı 1052 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™