Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Amiralden enerji konferansı
21 Şubat 2013, Yalçın DOĞAN
, Yalçın DOĞAN

“AMİRALİM çok enerji konferansı dinledim, bu kadar mükemmel bir sunuma çok az rastladım”.
 

Bu sözleri bizim bir amiralimize söyleyen yine bizim Enerji Bakanımız. Bugün değil, 2004 ya da 2005’te olsa gerek.

İstanbul’da uluslararası enerji konferansı. Yabancı bakanlar ve uzmanlar katılıyor. Yabancı bakanlar, bizim o günkü Enerji Bakanı ve sivil uzmanlar konuşmasını yaptıktan sonra kürsüye, o günkü rütbesiyle, Tuğamiral Cem Gürdeniz çıkıyor, parlak bir asker, o sırada Mayın Filosu Komutanı.

Konferansta tüm katılımcılar sivil, Mayın Filosu Komutanı ama, enerji konusunda o konferansta sunum görevi verilen tek asker o. Kürsüde selis bir İngilizce ile önündeki notlara bakmadan, asker değil de, sanki enerji uzmanı, müthiş bir analiz yapıyor.

Konuşması bitiyor, kürsüden inince, başta bizim bakan, yabancı bakanlarla birlikte Gürdeniz’i kutluyor, hatta yabancılar arasında, Türk usulü, yanaklarından öperek kutlayan bile var.

O şimdi hapiste, Balyoz’dan on sekiz yıla mahkum.

AİHM’de örneği yok

HSYK’da ve Yargıtay’da yargıçlar saçını, başını yoluyor. HSYK, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu yargıç ve savcıları idari yönden denetleyen kurum. Yargıtay, mahkemelerin verdiği kararları adli açıdan denetleyen kurum.

Her iki kurumdaki yargıçlar saçını başını yoluyor, “Ergenekon davasına bakan yargıçların duruşmaya katılan emekli Genelkurmay Başkanı ile Kuvvet Komutanlarını nasıl olur da dinlemezler” gerekçesiyle. Hukuk tarihimizde böyle bir örnek yok. İhtilal dönemlerinde çeşitli davalara bakan mahkemeler dahil.

TÜRMEN’E GÖRE


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) de dahil. AİHM’de yıllarca yargıçlık yapmış, şimdi CHP Milletvekili Rıza Türmen’e dün bunu soruyorum. Türmen:

AİHM’e böyle bir dava dosyası gelmedi, gelmesi de mümkün değil. Çünkü, esas olan duruşmaya gelen tanıkların dinlenmesidir, bu genel hukuk kuralıdır. Aksi hukuk dışıdır. Kaldı ki, bizim yasamızda yargıcın bu konuda takdir yetkisi de yok. Savunma hakkını kısıtlar gerekçesiyle, kanun koyucu yargıçların takdir yetkisini  kaldırmış, tanıkların dinlenmesini emretmiş. Burada büyük keyfilik var”.

Rıza Türmen Balyoz Davası ile karşılaştırıyor:

Balyoz Davasında deliller değerlendirilmedi. Şimdi tanıkların dinlenmesinin reddi, bunu aşıyor, savunma hakkı yok edilmiştir. Adil yargılamaya, hukuka nasıl güveneceksiniz? AİHM’de böyle örnek yok”.

Tanık gösterilen emekli komutanlar, “burada yargılanan komutanlar iyidir” gibi genel sözler söylese bile, yargıç tanıkları dinlemek zorunda.

Ergenekon’da yargıçlar daha baştan emekli komutanların tanıklıklarını reddediyor. Bizde ve AİHM’de örneği yok.

Aniden ‘seçilmiş milletvekilleri’

BDP milletvekillerini aylardır her fırsatta suçlayan, onları Kandil’in emrinden çıkmayan kişiler olarak ilan eden Tayyip Erdoğan Sinop’ta BDP’lilere saldırı sonrasında partisinin gurubunda konuşuyor:

O BDP’liler milletin seçilmiş vekilleri, düşünceleri farklı olabilir, ama saldırmak ne demek?”.

Aaa, aylardır PKK uzantısı olan BDP’liler aniden seçilmiş milletvekili oluyor.

Bir anda baş tacı.

Ne de olsa, Erdoğan’ın aklındaki Başkanlık sistemi için yeni anayasada anlaşmaya çalıştığı tek parti BDP. Bu saatten sonra  “seçilmiş milletvekilleri” olarak, onların yeri elbette ayrı.

(Hürriyet)

[Bu yazı 1340 kez okundu]
Yalçın DOĞAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [32]
[8 Şubat 2013] Tuncay dimdik, Ergenekon'u ezberlemiş ... [2 Şubat 2013] 'Abdest; sizin Mustafa Kemaliniz; faşistler' ... [30 Ocak 2013] Genel başkanın yumruğu ... [20 Kasım 2012] Esad: 'Bu laiklik savaşıdır' ... [13 Kasım 2012] 'Güneşi göster' ... [10 Kasım 2012] Şu çılgın Mustafa Kemal ... [1 Kasım 2012] Türkiye işkencede sözünü tutmadı ... [26 Eylül 2012] Bu mu Adil Yargılama ... [25 Eylül 2012] Balyoz'da koramiralin mektubu ... [21 Eylül 2012] BDP seçmeninden büyük sürpriz ... [6 Eylül 2012] Anlaşılan devlet yolsuz kaldı ... [19 Haziran 2012] Bir kaç milyon kişi hapse girebilir ... [30 Mayıs 2012] Yakında Meclis'te kıyamet kopacak ... [17 Mayıs 2012] AA'yı izle, 'eşsiz avantaj' yakala ... [16 Mayıs 2012] Bu kameralar neden var ... [29 Mart 2012] Türkçesi titretiyor, kendisi yürü ya kulum ... [24 Mart 2012] Arap Baharı'ndan Arap cehennemine ... [21 Şubat 2012] Ama seçilmişler hâlâ hapiste ... [20 Ocak 2012] Nerede örgüt var nerede yok ... [6 Ocak 2012] Cemaat ve AKP -şimdilik- aynı tastan su içmiyor ... [10 Aralık 2011] Aaaaa, savcının görevi müftüye ... [11 Kasım 2011] Van'da hasar tespiti soruları ... [4 Kasım 2011] Yargıtay'a armağan: Önceki hükümet programı ... [13 Ekim 2011] Tek yanlı adalet ... [8 Ekim 2011] Anayasa sihirli değnek olmayacak ... [20 Eylül 2011] Ganz Unten (En Alttakiler) ... [3 Eylül 2011] İki bin beş yüz yıl önce mahkemeler bir günde bitiyor ... [23 Ağustos 2011] Hukuk bir kez susmaya görsün ... [20 Ağustos 2011] Acılarımız bize yol göstersin ... [22 Haziran 2011] Güneydoğu'da asker sandıklarından AKP çıktı ... [5 Mayıs 2011] Benzin pompaları, vergi memuru gibi ... [11 Aralık 2010] Arkadaşlar, Kürtler gidiyor sanki ...
Yalçın DOĞAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™