Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Muhafazakâr yenilikçilik!
3 Şubat 2013

Muhafazakârlık aydınlanma felsefesine ve akla karşıdır. Bu yanıyla muhafazakârlar hiçbir zaman tarihi ve toplumları değiştiremezler. Gerçek anlamda hiçbir değişime öncülük edemezler.

Muhafazakârların aydınlanma karşısına koydukları “akıl”, son çözümlemede teolojik literatürün, kutsal metinlerin içinde hareket eden ve dogmalar tarafından teslim alınmış bir akıldır. Dünyevi işlerde, insan hayatında, toplumsal ve siyasal olaylarda, aklı değil, inançları esas alırlar.

Muhafazakârlık, insan ve toplum hayatını değiştiren her önemli gelişme karşısında direnme eğilimidir. Bu nedenle yenilikçi olmaları imkansız. Dolayısıyla tarihte değişim ve ilerlemenin öncüleri de muhafazakârlar değil, her zaman devrimciler oldu.

Muhafazakârlık, modernleşme akımı karşısında, bu sürecin çözdüğü siyasal, toplumsal ve kültürel yapıların gösterdiği tepkiye dayanır. Temel kaygısı ve talebi, bu kurumların toplumsal yaşamdaki yerlerinin sürdürülmesidir.

Günümüz Batı muhafazakârlığını, “rasyonelleşmiş gelenekçilik” ya da “akılcı tutuculuk” diye de tanımlayabiliriz. Aydınlanmanın dönüştürdüğü terbiye ettiği bir gelenekselciliktir
bu...

Türkiye muhafazakârlığına ise dincilik egemendir. Ülkemizde gerici tarihsel blokun en büyük kanadını oluşturan muhafazakârlar, Cumhuriyetin kazanımlarına ve aydınlanma birikimine saldırırken, gerçekte ilerleme fikrine karşı çıkarlar.

Daha da önemlisi muhafazakârlara “yenilikçi” diyen liberal aydınların bulunduğu dünyadaki tek ülke Türkiye’dir.

(Yurt Gazetesi)

[Bu yazı 1493 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™