Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
'Abdest; sizin Mustafa Kemaliniz; faşistler'
2 Şubat 2013, Yalçın DOĞAN
, Yalçın DOĞAN

ÖYLE hır çıkacak bir konu değil. Sonuçta Diyarbakır’a yeni bir üniversite kurulmasıyla ilgili görüşme yapılıyor Meclis’te. Ve bunu bütün partiler onaylıyor.
 

Ancak, önceki gün tartışmalara bakarsanız, sapla saman birbirine nasıl karışıyor ve Türkiye nasıl bir gerilim içinde, hemen görülüyor.
Önce abdest faslı. Tutanaklardan aktarıyorum, AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten CHP’lilere:
“Sizler bizleri 1925’lerde, 37’lerde, 50’lerde terk ettiniz. O günden beri Diyarbakır’a giremezsiniz, girmeniz için abdest almanız lazım”.
Acaba başka hangi kentlere abdest alarak girmek gerek, sayın milletvekili bunu da bildirse,  herkes öğrense.
Oysa, konu yeni bir üniversite kurulması. Kürsüye BDP’li Sırrı
Sakık çıkıyor:
“Bu ülkeyi kendisine sonradan vatan edenler, Kafkaslar’dan, Boşnaklardan gelenler, siz bu ülkenin sahipleri değilsiniz, haddinizi bileceksiniz. Bu coğrafyada mücadele edenler buranın sahipleridir”.
Oysa, konu yeni bir üniversite kurulması. Yıllarca kendi kimliğine saldırıdan yakınan Sırrı Sakık şimdi başka kimliklere saldırıyor. Bu ırkçılık ona hiç yakışmıyor. Sırrı hızını alamıyor, milyonlarca insana saygısızlıkta devam ediyor:
“Irkçılık yapan, Cumhuriyet’i birlikte kuran, ilk Kürdistan milletvekili diyen, sizin Mustafa Kemal’iniz, sizin İsmet Paşa’nız”.
Aferin Sırrı, senin gerçek kimliğin demek bu. Birkaç dakika içinde kendini perişan eden Sırrı’ya pek çok CHP milletvekili, “Mustafa Kemal olmasaydı, sen bu
kürsüde konuşamazdın” diye
itiraz ediyor.
EMİNE ÜLKER TARHAN’IN İSYANI
Meclis tutanakları ibretlik. Bir üniversite kuruluşunu görüşürken, “faşist, ırkçı, abdest al, sizin Mustafa Kemal’iniz” sözleri havada uçuşurken kürsüye CHP Grup Başkanvekili
Emine Ülker Tarhan çıkıyor. Sırrı Sakık’a:
“Meclis kürsüsünün böylesine iğrenç, utanmaz ve ahlaksızca ifadelerle işgal edilmesini kınıyorum”.
Dün yolladığı e-mail’de Tarhan, suyun öteki tarafından gelen birisi olarak, “çok incindiğini ve milyonlarca kişi gibi aşağılandığını, bu ırkçı ve ilkel içgüdüyü kınadığını” söylüyor.
Bu ağır ifadeler kimliklere saldırı karşısında insanların nasıl kırıldığını gösteriyor. Sırrı’nın herkesten özür dilemesi gerekiyor.
Anlaşılan ulus, ırk, milliyetçilik kafa karışıklıklarıyla birlikte kolay durulmayacak biçimde konuşulmaya devam edecek.

İşleri rast gidenler kimler

EMİNE Ülker Tarhan’ın gönderdiği elektronik postada bir başka bölüm daha ilgi çekiyor:
“Bu özel dönemde Kuzey Irak yatırımlarını kimlerin paylaştığını, CHP ile bağlarını kopardığında kimlerin işlerinin rast gittiğini zaman gösterecektir”.
Tarhan’a göre, birileri CHP’den istifa ediyor, sonrasında dörtnala nurlu ufuklara koşuyor.
Demek ki, istifa edenleri araştırmak gerek.

TÜİK soruşturması nerede

TÜİK enflasyon sepetini değiştirmiş. TÜİK denilince, aklıma hep TÜİK’in temel verilerinin zamanından önce açıklanması geliyor.
İki ay önce enflasyon rakamları 17 dakika önce açıklanmış, bunun üzerine Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz soruşturma açıldığını söylemişti.
Aradan iki ay geçiyor, iki ay, soruşturmadan hâlâ ses yok. Birilerini korumak için, üzerine mi yattılar yoksa.

(Hürriyet)

[Bu yazı 1255 kez okundu]
Yalçın DOĞAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [32]
[21 Şubat 2013] Amiralden enerji konferansı ... [8 Şubat 2013] Tuncay dimdik, Ergenekon'u ezberlemiş ... [30 Ocak 2013] Genel başkanın yumruğu ... [20 Kasım 2012] Esad: 'Bu laiklik savaşıdır' ... [13 Kasım 2012] 'Güneşi göster' ... [10 Kasım 2012] Şu çılgın Mustafa Kemal ... [1 Kasım 2012] Türkiye işkencede sözünü tutmadı ... [26 Eylül 2012] Bu mu Adil Yargılama ... [25 Eylül 2012] Balyoz'da koramiralin mektubu ... [21 Eylül 2012] BDP seçmeninden büyük sürpriz ... [6 Eylül 2012] Anlaşılan devlet yolsuz kaldı ... [19 Haziran 2012] Bir kaç milyon kişi hapse girebilir ... [30 Mayıs 2012] Yakında Meclis'te kıyamet kopacak ... [17 Mayıs 2012] AA'yı izle, 'eşsiz avantaj' yakala ... [16 Mayıs 2012] Bu kameralar neden var ... [29 Mart 2012] Türkçesi titretiyor, kendisi yürü ya kulum ... [24 Mart 2012] Arap Baharı'ndan Arap cehennemine ... [21 Şubat 2012] Ama seçilmişler hâlâ hapiste ... [20 Ocak 2012] Nerede örgüt var nerede yok ... [6 Ocak 2012] Cemaat ve AKP -şimdilik- aynı tastan su içmiyor ... [10 Aralık 2011] Aaaaa, savcının görevi müftüye ... [11 Kasım 2011] Van'da hasar tespiti soruları ... [4 Kasım 2011] Yargıtay'a armağan: Önceki hükümet programı ... [13 Ekim 2011] Tek yanlı adalet ... [8 Ekim 2011] Anayasa sihirli değnek olmayacak ... [20 Eylül 2011] Ganz Unten (En Alttakiler) ... [3 Eylül 2011] İki bin beş yüz yıl önce mahkemeler bir günde bitiyor ... [23 Ağustos 2011] Hukuk bir kez susmaya görsün ... [20 Ağustos 2011] Acılarımız bize yol göstersin ... [22 Haziran 2011] Güneydoğu'da asker sandıklarından AKP çıktı ... [5 Mayıs 2011] Benzin pompaları, vergi memuru gibi ... [11 Aralık 2010] Arkadaşlar, Kürtler gidiyor sanki ...
Yalçın DOĞAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™