Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Genel başkanın yumruğu
30 Ocak 2013, Yalçın DOĞAN
, Yalçın DOĞAN

OTUZ hukukçu CHP milletvekili geçen hafta CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’ın başkanlığında toplanıyor.
 

Aynı gün Meclis Genel Kurulu’nda “anadilde savunma” tasarısı ele alınıyor. Hukukçulardan oluşan milletvekilleri toplantısı anadilde savunma konusunda parti görüşünü oluşturmak amacını güdüyor. CHP bu tasarı karşısında nasıl tavır almalı? Bu tartışılacak.

Sonuçta varılan karar, “Anadilde savunma adil yargılama hakkı çerçevesinde ele alınmalıdır”.

Bundan siz ne anlıyorsunuz? Adil yargılamanın koşulu olarak, anadilde savunmaya destek vermek gerek. Toplantıda çoğunluk bu yönde düşünüyor.

Ancak, toplantı sonrasında Meclis Genel Kurulu’na inildiğinde, CHP ters yönde tavır alıyor. O zaman o toplantı neden yapılıyor, belli değil.

GÜLER DEVREDE

Tam bu aşamada CHP’li Birgül Ayman Güler devreye giriyor. Profesör ama kullandığı kavramlar havada uçuyor, “Türkler, Türkmenler, Tahtacılar” gibi etnik gruplardan söz ediyor, Kürtleri ayrı bir etnik topluluk olarak görmüyor, ulus ve milliyetçilik birbirine karışıyor.

Bu kavram kargaşası CHP milletvekillerine, belli ölçüde de CHP örgütüne yansıyor, “ulusalcılar ve yenilikçiler” olarak. Güler, ulusalcıların önde gideni.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan seçilmesinden bu yana CHP’de boy veren “yenilikçi-ulusalcı” çekişmesi net biçimde patlak veriyor. AKP ellerini ovuşturmuş, bu patlamayı keyifle izliyor. Hangi rakip izlemez ki.

BEKLENTİ

Kılıçdaroğlu sabırlı bir lider. Hemen karar vermiyor, hemen tavır almıyor. CHP’deki bu çatlağı dün pek çok CHP milletvekiliyle konuşuyorum. Hepsi, Kılıçdaroğlu’ndan artık bu çekişmeyi bitirecek net bir tavır istiyor, masaya yumruğunu vuracak ve bitirecek. Saçma sapan kavramlar ve söylemle ortaya çıkan bu kör dövüşü en çok CHP’ye zarar veriyor. Ve asıl iktidar değişikliği umudunu koruyan milyonlarca seçmene.

CHP’de eski hastalık hortluyor. Ülkede iktidar olmak değil, amaç parti içi iktidarı ele geçirmek. O nedenle Genel Başkan yumruğunun tam zamanı.

Kaldı ki, CHP sosyal demokrat bir parti, bu ulusalcılık takıntısı da neyin nesi. O kadar ulusalcıysan, MHP’ye bak, nereye kadar gittiği ortada.

‘Başkanlık tartışılmamıştır’

ANAYASA Uzlaşma Komisyonu önceki gün cumhurbaşkanının seçimiyle ilgili maddeyi görüşüyor.

CHP ve MHP cumhurbaşkanının Meclis tarafından seçilmesini, BDP halk tarafından seçilmesini öneriyor.

AKP, cumhurbaşkanı değil, başkan seçimini öneriyor. Daha önce başka maddelerde olduğu gibi, AKP önerisi yine başkanlık sistemi üzerine.

Komisyon benzer durumlarda verdiği karar gereğince, cumhurbaşkanı seçimi maddesine de aynı şerhi koyuyor:

AKP’nin önerisi parlamenter sistemin dışındaki bir öneridir, öneri üzerinde tartışma açılmadan, bu madde geçilmiştir”.

Anayasa Komisyonu’nda “tartışma açılmadan geçilen maddeler” büyük çoğunlukla AKP’nin başkanlık sistemi öngören önerilerinden kaynaklanıyor. Diğer üç parti CHP, MHP ve BDP başkanlığa karşı, AKP başkanlıkta ısrarcı.

Bu komisyondan yeni bir anayasa taslağı çıkması çok zor.

(Hürriyet)

[Bu yazı 1151 kez okundu]
Yalçın DOĞAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [32]
[21 Şubat 2013] Amiralden enerji konferansı ... [8 Şubat 2013] Tuncay dimdik, Ergenekon'u ezberlemiş ... [2 Şubat 2013] 'Abdest; sizin Mustafa Kemaliniz; faşistler' ... [20 Kasım 2012] Esad: 'Bu laiklik savaşıdır' ... [13 Kasım 2012] 'Güneşi göster' ... [10 Kasım 2012] Şu çılgın Mustafa Kemal ... [1 Kasım 2012] Türkiye işkencede sözünü tutmadı ... [26 Eylül 2012] Bu mu Adil Yargılama ... [25 Eylül 2012] Balyoz'da koramiralin mektubu ... [21 Eylül 2012] BDP seçmeninden büyük sürpriz ... [6 Eylül 2012] Anlaşılan devlet yolsuz kaldı ... [19 Haziran 2012] Bir kaç milyon kişi hapse girebilir ... [30 Mayıs 2012] Yakında Meclis'te kıyamet kopacak ... [17 Mayıs 2012] AA'yı izle, 'eşsiz avantaj' yakala ... [16 Mayıs 2012] Bu kameralar neden var ... [29 Mart 2012] Türkçesi titretiyor, kendisi yürü ya kulum ... [24 Mart 2012] Arap Baharı'ndan Arap cehennemine ... [21 Şubat 2012] Ama seçilmişler hâlâ hapiste ... [20 Ocak 2012] Nerede örgüt var nerede yok ... [6 Ocak 2012] Cemaat ve AKP -şimdilik- aynı tastan su içmiyor ... [10 Aralık 2011] Aaaaa, savcının görevi müftüye ... [11 Kasım 2011] Van'da hasar tespiti soruları ... [4 Kasım 2011] Yargıtay'a armağan: Önceki hükümet programı ... [13 Ekim 2011] Tek yanlı adalet ... [8 Ekim 2011] Anayasa sihirli değnek olmayacak ... [20 Eylül 2011] Ganz Unten (En Alttakiler) ... [3 Eylül 2011] İki bin beş yüz yıl önce mahkemeler bir günde bitiyor ... [23 Ağustos 2011] Hukuk bir kez susmaya görsün ... [20 Ağustos 2011] Acılarımız bize yol göstersin ... [22 Haziran 2011] Güneydoğu'da asker sandıklarından AKP çıktı ... [5 Mayıs 2011] Benzin pompaları, vergi memuru gibi ... [11 Aralık 2010] Arkadaşlar, Kürtler gidiyor sanki ...
Yalçın DOĞAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™