Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
2013'te ne olacak?
31 Aralık 2012, Necdet SARAÇ
, Necdet SARAÇ

OCAK: Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “tek adamlığının” ülkeyi parçalanma ve bölünme aşamasına getirmesine “yeter artık” diyen 60 milletvekili AKP’den istifa etti. İstifalar üzerine Meclis’te salt çoğunluğunu yitiren AKP martta erken seçim kararı almak zorunda kaldı.

ŞUBAT:  CHP başta olmak üzere, solun bütün renkleri seçimlere “Sol Blok” adı altında birlikte katılma kararı aldılar. Kürt hareketi ise aldığı bir kararla Sol Blok’u dışarıdan destekleyeceği açıkladı.

MART: Yapılan genel seçimlerde “Sol Blok” oyların yüzde 39’unu alarak, 290 milletvekili ile Meclis’te salt çoğunluğu sağladı. AKP yüzde 28’de kalırken, yeni merkez sağ parti yüzde 12, MHP ise yüzde 11 ile barajı ancak aşabildi. Yüzde 9 civarında oy alan Kürt hareketi ise 44 milletvekili ile Meclis’e girdi.

NİSAN: Sol Blok Hükümeti kuruldu. Hükümet, eğitim alanında eğitim sendikalarıyla ve akademisyenlerle, emek alanında işçi ve memur sendikalarıyla, sağlıkta TTB ile hukuki alanlarda baro ve ilgili hukuk kuruluşlarıyla, inanç özgürlüğü alanında ise bütün inanç temsilcileriyle bir araya gelme ve hükümet programını birlikte oluşturma kararı aldı.

MAYIS: 1 Mayıs kutlamalarına olağanüstü bir katılım olurken, Başbakan’ın yanı sıra 300’ün üzerinde milletvekili de 1 Mayıs alanındaydı.  Başbakan asgari ücretin 1400 liraya çıkartıldığını açıklarken, işçilerin örgütlenmesinin önündeki bütün engellerin kaldırılacağını ve sendikasız işçi kalmayacağını da açıkladı.

HAZİRAN: Nazım Hikmet Müzesi açıldı. Müzede Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Yılmaz Güney, Ruhi Su, Ahmet Kaya gibi soruşturmaya uğramış, tutuklanmış, sürgüne gönderilmiş sanatçıların ve aydınların eserleri sergilenecek, yıl boyu etkinlikler yapılacak.

TEMMUZ: Madımak Oteli önüne Sivas Valisi ve Belediye Başkanı ile gelen Başbakan, “2 Temmuz katliamının Türkiye için kara bir leke olduğunu” belirterek, “artık bir dönemi geride bırakıyoruz, Sivas halkının da yoğun isteği ile oteli müzeye dönüştürüyoruz ve önüne de bir insanlık anıtı yapıyoruz” dedi.

AĞUSTOS: Hacı Bektaş Veli Anma törenlerine katılan Devlet Bakanı, “laiklik gereği Diyanet İşleri Başkanlığı’nı devletin kurumsal kimliği dışına çıkartıyoruz ve bütün inançların nüfustaki oranlarına bakılmaksızın eşit temsil edileceği bir Koordinasyon Kurulu kuruyoruz” dedi. Bakan ayrıca, “Cemevini de yasalar önünde cami, kilise, havra gibi bir ibadethane olarak kabul ediyor ve bu anlamsız tartışmayı bitiriyoruz” dedi.

EYLÜL: 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle bir açıklama yayınlayan hükümet “PKK’nın ilan ettiği ve BDP’nin de desteklediği ‘süresiz ateşkesi’ olumlu bulduğunu belirterek, artık bir damla bile kan dökülmesini istemiyoruz, Kürt meselesini demokratik ve barışçıl bir ortamda el birliği ile çözmenin koşulları oluşmuştur” dedi. Diğer yandan Türkiye’nin daveti sonucu, Suriye, Irak, İran, Ürdün, Mısır ve İsrail başta olmak üzere 21 ülke Başbakanı’nın katıldığı “Ortadoğu Barış Konferansı” Ankara’da toplandı. 

EKİM: 2014 bütçesi üzerinde çalışan hükümet, bugüne kadar Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve silahlanmaya ayrılan bütçenin bundan böyle yüzde 90’ının eğitime, araştırmaya ve işsizlikle mücadeleye ayrılacağını açıkladı. Bu bütçeden ilk elde sağlık sigortası olmayan 1 milyon 300 bin kişinin sağlık sigortası sübvanse edilirken, 2 milyon 450 bin aileye de ‘aile sigortası’ kapsamında aylık ‘sosyal yardım’ verilecek.

KASIM: Eğitim Bakanı, üniversitenin özerkliğini ortadan kaldıran YÖK’ün lağvedildiğini ve ‘Üniversitelerarası Koordinasyon Kurulu’ oluşturulduğunu ve her üniversitenin kendi rektörünü kendisinin seçeceğini açıkladı. Bakan, yeni öğrenim yılında eğitimde özelleştirmelere de son verileceğini ve sınav yarışının bitirileceğini de açıkladı.  

ARALIK: Hükümet, İnsan Hakları Günü nedeniyle, “siyasi cinayetler ve katliamlarla ilgili” bütün dosyaların yeniden açılacağını ve yapılacak duruşmaların televizyondan canlı yayınlanacağını açıkladı. Diğer yandan Maraş katliamının 35. yılında bölgenin en büyük Cemevi, Kahramanmaraş Valisi ve Belediye Başkanı’nın da katıldığı bir törenle açıldı. Sünni ve Alevi din adamları katliamda öldürülenlerin anısına yaptırılan anıtın önünde birlikte dua ettiler…

İyi bir yıl için “mesela” dedik! Neden olmasın?

(Yurt Gazetesi)

[Bu yazı 1446 kez okundu]
Necdet SARAÇ

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [36]
[9 Ocak 2015] Laik demokratik bir blok yaratmalı ... [21 Mayıs 2014] Alevi Soma'da ölürken de öteki! ... [24 Haziran 2013] AKP'den Alevilere yar olmaz! ... [17 Mayıs 2013] İkiyüzlülükte sınır yok! ... [24 Nisan 2013] Bayramın anlamı karartıldı ... [15 Nisan 2013] Alevi ve sol düşmanlığı... ... [10 Nisan 2013] Söylemler de değişiyor! ... [27 Mart 2013] Barış ve üçüncü güç... ... [18 Mart 2013] Alevi hareketi yeniden yapılanmalı ... [11 Mart 2013] Karanlık güçler! ... [4 Mart 2013] Üçüncü bir siyasi güç gerekiyor! ... [25 Şubat 2013] Rektör Laçiner'e bazı sorular... ... [16 Şubat 2013] Alevisiz bir Türkiye! ... [30 Ocak 2013] CHP kendi bildirisinden habersiz! ... [21 Ocak 2013] "Alo, imdat polis!" ... [14 Ocak 2013] İktidarın rektörü; Sedat Laçiner vakası... ... [7 Ocak 2013] CHP çözüm istemesin mi? ... [24 Aralık 2012] Sıkıyönetim gibi. ... [11 Aralık 2012] Siyasal İslam'dan demokrasi çıkmaz! ... [1 Aralık 2012] "Kızılbaş ve Kıpti'den uzak durun" ... [10 Kasım 2012] Tansu Çiller masum mu? ... [7 Kasım 2012] Diyanet'in bütçesi ve cemaatsiz camiler. ... [12 Ekim 2012] Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz! ... [27 Eylül 2012] Cenaze töreninde "Başbakan Barikatı" vardı. ... [21 Eylül 2012] Başimam nefret suçu işlerse? ... [15 Eylül 2012] İktidar "afyon"luyor. ... [10 Eylül 2012] Erdoğan ve Emevi zihniyeti ... [3 Eylül 2012] Seyfiye, Kalemiye ve İlmiye. ... [20 Ağustos 2012] Barış için "üçüncü bir güç" gerekiyor! ... [14 Ağustos 2012] Alevi olmak da Alevi ölmek de zor! ... [28 Temmuz 2012] Hangi kardeşlik? ... [12 Temmuz 2012] Meclis de artık Diyanet'in emrinde! ... [4 Temmuz 2012] Katilleri masum ilan etmek. ... [25 Haziran 2012] Diyanet'e 6 milyar, Alevilere birkaç bin lira ... [7 Haziran 2012] Laiklik olacaksa Diyanet kalkmalı! ... [11 Mayıs 2012] Herkesin bildiği sır: "Tek din" ...
Necdet SARAÇ
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™