Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Öğrenciler Hizaya!
27 Aralık 2012, Kürşat BAŞAR
, Kürşat BAŞAR

Bütün iktidarların hedefinde üniversiteler vardır.

Menderes, öğretim üyelerinin protesto yürüyüşlerini kara cüppelilerdiye eleştirmişti.

Benim hatırladığım kadarıyla hiçbir iktidar, ne öğrencilerin ne de öğretim üyelerinin kendileri hakkındaki muhalefetinden hoşlanmıştır bugüne kadar.

Özellikle 12 Eylül öncesi üniversitelerde yaşananlardan sonra darbe hükümeti ilk iş oraya el atmış, birçok öğretim üyesi kovulmuş, haklarında soruşturma açılmış, sonra da YÖK kurulmuştu.

Eskiden YÖKü, belli bir elit anlayışın simgesi olarak görüp reddedenler şimdi hükümet olunca biraz değiştirseler de bu sistemden vazgeçemediler.

Ayrıca üniversite yönetimlerini de kendileri seçmekte ısrarcı.

***

Bizde üniversiteler ne yazık ki bilim üretilen kurumlar olmaktan çok lise devamı bir eğitim kurumuna döndü.

Zaten Başbakanın,Bu öğrencileri yetiştiren öğretim üyesinden ne hayır gelirderken aslında ifade ettiği şey de üniversite öğrencilerinin hâlâ öğretmenleri tarafından idare edilecek, hizaya sokulması gereken çocuklarolarak görüldüğü...

Pek çok okulda yönetimler de farklı değil aslında...

Onlar da öğrencileri hâlâ ilkokul öğrencisi gibi görmeye devam ediyor. Onların 18 yaşını doldurmuş birer Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olduklarının farkında değiller.

***

Eskiden üniversite öğrencisinin kılık kıyafetine kadar karışan yönetim şimdi de ne söyleyip ne söylemeyeceğine, kimi takdir edip kimi etmeyeceğine karar vermek niyetinde.

Üniversite öğrencileri elbette farklı görüşler öne sürecekler, düzenle uzlaşmayacaklar, kendi arayışlarını siz beğenseniz de beğenmeseniz de dile getirecekler.

Farklı görüşleri savunuyor ya da hükümeti beğenmiyor diye üniversite öğrencilerini de terörist, örgüt üyesi diye hapse tıkmak, okuldan atmak, binlerce polisle üzerlerine saldırmak ancak geri veya otoriter ülkelerde olabilecek bir şey.

Başbakan ve bakanlar, kendi başarılarından bu kadar eminlerse neden bu ülkenin geleceğini kuracak öğrencilerin bulunduğu okullara ancak binlerce polis ve korumayla gittiklerini düşünmeli...

Çünkü eğer söylendiği gibi bunlar üç beş örgüt üyesiyse geri kalanların da kendilerini alkışlaması gerekmez miydi?

Geçmişle hesaplaşma saplantısı içinde olanlar, bu ülkede bütün iktidarların öğrencileri terörist ilan ederek bu ülkeye geçmişte neler yaptığını iyi anlamalı ve artık onlarla dövüşmek yerine daha akılcı çözümler üretmeli.

27 Aralık 2012 - Cumhuriyet

[Bu yazı 1158 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™