Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Sıkıyönetim gibi.
24 Aralık 2012, Necdet SARAÇ
, Necdet SARAÇ

Bir fotoğraf düşünün:  Antep- Maraş yolu üzerinde Aksu Köprüsü girişi. Narlı Beldesi birkaç kilometre mesafede. Hava soğuk ve yağmur yağıyor, yerler çamur. 500 kişilik bir topluluğun önü jandarma ve polis barikatıyla kesilmiş. Topluluk hem sivil hem de savunmasız. Ellerinde “pankart sopası” bile yok. Ama vatandaşın güvenliğini sağlamaktan sorumlu “güvenlik güçleri” saldırıya hazır bir ordu gibi, tam teçhizatlı. Sanki karşılarında “düşman ordusu” var…

Maraş kent merkezi de aynı durumda.  Sanki, sokağa çıkma yasağı var ve kentte sıkıyönetim ilan edilmiş gibi. Maraş’a gelen yollarda her 10 kilometreye bir barikat kurulmuş. Otomobiller, otobüsler durduruluyor, kimlik kontrolü yapıyor. Şüphelendikleri otobüsleri orada “bağlıyorlar” ve saatlerce tutuyorlar... Ne ileri gitmek mümkün, ne de geri dönmek… Savaş hali gibi!
“Savaş hali” yalnızca  Kahramanmaraş ile sınırlı değil. Adana’dan, Mersin’den, Elbistan’dan, Kayseri’den Maraş’a gelmek isteyenlerin buluştukları Cemevlerinin çevreleri ablukaya alınmış, otobüslerin kaldırılması engelleniyor… Gerekçe mi? Gerekçeye ne hacet? Katliamlara seyirci olan “güvenlik güçleri” katliamda yitirdiklerini anmaya gitmek isteyenleri engellemede oldukça mahir!
Vatandaşı saldırılardan korumakla yükümlü “güvenlik güçleri” korumaya değil ama saldırıya hazır! Nitekim Maraş-Narlı gişelerinde olduğu gibi, bazı yerlerde de bu saldırıyı gerçekleştiriyorlar. Biber gazından, tazyikli sudan, coptan yaralananlar var…
Bunlar ne zaman mı oluyor?
2012 yılının bir Aralık ayında. Günlerden Pazar. Aralık’ın 23’ü…
Gazın, suyun, çamurun ve yağmurun ortasında demokrasi lafları, inanç ve ibadet özgürlüğü, hukuk devleti gibi büyük lafların ne kadar yalan olduğunu görüyorsunuz.
Bu fotoğrafın sorumlusu, utanmadan “ileri demokrasi” lafları eden, Suriye’ye demokrasi dersi vermeye kalkan AKP’dir. Onun Genel Başkanı Erdoğan’dır, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’dir.
Tam bir terör havası estiriyorlar. Müthiş bir militarist hava var. Tam anlamıyla bir faşizan bir atmosfer! AKP, kendisine biat etmeyen herkese karşı çok sert. Copsa, cop, biber gazı ise biber gazı! ODTÜ’de öğrenci, Hopa’da öğretmen, Diyarbakır’da belediye yöneticisi, İstanbul’da gazeteci olman fark etmez!
* * *
İki gündür Maraş’taydım. Katliamdan bu yana tam 34 yıl geçmiş. Maraşlı da, mevcut siyasi iktidar da katliam gerçeği ile yüzleşmekten ısrarla kaçıyor. Bu yüzden katliama “katliam” deme yerine, “olay” demeyi tercih ediyorlar. Söyleyiş tarzlarından kendilerinin de inanmadığı belli olsa da katliamı “dış güçlerin tahriki ya da yol kazası” ile izah etmeye çalışıyorlar. “Yarayı kaşımamak gerekir”, bu olaydan Maraş’ın ekonomisi de insanı da çok zarar gördü” diyorlar… Yani insanlara hâkim olan, gerçeklerden hep bir kaçma, hep bir kendini kandırma çabası…
Katliamın 34. yılında protesto da anma da açıklama da yasaksa herkesin dönüp bir kez daha düşünmesi gerekiyor. Yalnızca Maraş değil, koca bir ülkenin ezici çoğunluğu böyle bir katliam karşısında halen, ya suskun ya da "kısık sesle" konuşmakta ısrarcı ise işimiz gerçekten çok zor!
Bu topraklarda Alevilere “düşman” muamelesi çekenler, faşizan uygulamaları reva görenler ve arkasından bu işi “kardeşiz” edebiyatı ile geçiştirmeye çalışanlar artık gerçekle yüzleşmeli! Koskocaman Kahramanmaraş Belediyesi’nde çalışan işçi ve memurlar arasında bir tek Alevinin bile olmadığı bir ortamda kardeşlik de, eşitlik de koca bir yalandır. Önce bu yalandan kurtulmalı…
 
(Yurt Gazetesi)
[Bu yazı 1186 kez okundu]
Necdet SARAÇ

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [36]
[9 Ocak 2015] Laik demokratik bir blok yaratmalı ... [21 Mayıs 2014] Alevi Soma'da ölürken de öteki! ... [24 Haziran 2013] AKP'den Alevilere yar olmaz! ... [17 Mayıs 2013] İkiyüzlülükte sınır yok! ... [24 Nisan 2013] Bayramın anlamı karartıldı ... [15 Nisan 2013] Alevi ve sol düşmanlığı... ... [10 Nisan 2013] Söylemler de değişiyor! ... [27 Mart 2013] Barış ve üçüncü güç... ... [18 Mart 2013] Alevi hareketi yeniden yapılanmalı ... [11 Mart 2013] Karanlık güçler! ... [4 Mart 2013] Üçüncü bir siyasi güç gerekiyor! ... [25 Şubat 2013] Rektör Laçiner'e bazı sorular... ... [16 Şubat 2013] Alevisiz bir Türkiye! ... [30 Ocak 2013] CHP kendi bildirisinden habersiz! ... [21 Ocak 2013] "Alo, imdat polis!" ... [14 Ocak 2013] İktidarın rektörü; Sedat Laçiner vakası... ... [7 Ocak 2013] CHP çözüm istemesin mi? ... [31 Aralık 2012] 2013'te ne olacak? ... [11 Aralık 2012] Siyasal İslam'dan demokrasi çıkmaz! ... [1 Aralık 2012] "Kızılbaş ve Kıpti'den uzak durun" ... [10 Kasım 2012] Tansu Çiller masum mu? ... [7 Kasım 2012] Diyanet'in bütçesi ve cemaatsiz camiler. ... [12 Ekim 2012] Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz! ... [27 Eylül 2012] Cenaze töreninde "Başbakan Barikatı" vardı. ... [21 Eylül 2012] Başimam nefret suçu işlerse? ... [15 Eylül 2012] İktidar "afyon"luyor. ... [10 Eylül 2012] Erdoğan ve Emevi zihniyeti ... [3 Eylül 2012] Seyfiye, Kalemiye ve İlmiye. ... [20 Ağustos 2012] Barış için "üçüncü bir güç" gerekiyor! ... [14 Ağustos 2012] Alevi olmak da Alevi ölmek de zor! ... [28 Temmuz 2012] Hangi kardeşlik? ... [12 Temmuz 2012] Meclis de artık Diyanet'in emrinde! ... [4 Temmuz 2012] Katilleri masum ilan etmek. ... [25 Haziran 2012] Diyanet'e 6 milyar, Alevilere birkaç bin lira ... [7 Haziran 2012] Laiklik olacaksa Diyanet kalkmalı! ... [11 Mayıs 2012] Herkesin bildiği sır: "Tek din" ...
Necdet SARAÇ
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™