Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Şu çılgın Mustafa Kemal
10 Kasım 2012, Yalçın DOĞAN
, Yalçın DOĞAN

YUNAN Ordusunun Bursa’ya girdiği gün anlı şanlı şair, edebiyatçı Cenap Şahabettin Kurtuluş Savaşı sırasında İstanbul Edebiyat Fakültesinde ders veriyor:
 

“Üzülmeyin efendiler, tersine memnun olun. Yunanlılar bizim lehimize çalışıyor, memleketi milliyetçi denilen serserilerden temizliyor”. (Turgut Özakman, Şu Çılgın Türkler, s.545).
İngiliz mandasının faziletini savunan Refi Cevat Ulunay sinirinden köpürüyor:
“Türkiye’nin istiklale değil, İngilizlerin himayesinde gelişmeye ihtiyacı var. İngiltere elinden tutmazsa, Türkler yürümeyi bile beceremezdi”. (Aynı kitap, s.692).
Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan sonra herkes hizaya geliyor. Ancak, herkesin ne mal olduğu da ortaya çıkıyor. Baskı karşısında kimler eğiliyor, kimler aslına ihanet ediyor, kimler dik duruyor, tarih bunu hiç bir zaman unutmuyor.
Mustafa Kemal durumun elbette farkında:
“Londra ve İstanbul’daki hükümet kaç zamandır Meclisimizi etkilemek için çalışıyordu. Arkadaşlarımızın önemli bir kısmını etkilemeyi başardıkları anlaşılıyor”.
Ve ekliyor:
“Kahramanı kadar gafili de, haini de çok bir milletiz”. (Aynı kitap, s.555).
MECLİS VE MECLİS
Meclis olmasa, her kararı iktidar sahipleri kendileri alsa, hayat kolay. Meclis, ama gücünü gerçekten milli iradeden alan, “Tek Adam” karşısında eğilmeyen bir Meclis varsa, işler zor. Bu zorluğa rağmen, Mustafa Kemal:
“Milli egemenlik fikrine ben hayatımı bağladım. Ben Meclis’le çekişirim, tartışırım, ama ben Meclis’siz yapamam”. (Aynı kitap, s.241).
Dönüp dolaşıp yine Meclis. Mustafa Kemal:
“Bence bu zor dönemi Meclis’le, Meclis sayesinde atlatabiliriz. Öfkesine, isyanına, her tepkisine katlanacağız”. (Aynı kitap, s.199).
Kendi oluşturduğu Meclis, yine de bağımsız, üstelik Kurtuluş Savaşı günlerinde, kan ve ateş içinde Mustafa Kemal’e kök söktürüyor. Meclis, Meclis olmanın gücünü, anlamını çoktan kavramış, ona göre davranıyor.
Bütün bunlara rağmen, varsa Meclis, yoksa Meclis, çünkü halk orada temsil ediliyor. Oraya seçilmiş olan her bir milletvekili bunun gereğini yerine getiriyor. Yukarıdan gelen emre göre, “parmak indir, parmak kaldır” yok.
Bizim tarihimizin en güçlü “Tek Adamı”, dünya tarihinin sayılı “Tek Adamlarından” biri karşısında Meclis geri adım atmıyor.
O “Tek Adam” da, kendi gücümü nasıl arttırabilirim, arayışına girmeden, siyasal rejimi değiştirecek yollar aramıyor. Onun gücü kazandığı Kurtuluş Savaşında, kurduğu Cumhuriyet’te, yaptığı devrimlerde.
Gücünü yaptıklarından alıyor. Bütün dünyanın şaşkın bakışları arasında kağnı ile süngü ile bir ateş alan, bir tutukluk yapan tüfeklerle kazandığı Kurtuluş Savaşı efsaneden farksız.
“Şu Çılgın Türkler” başlarında “Çılgın Bir Mustafa Kemal” dünya aleme nazire,  “çılgın bir tarih” yazıyor. 

Mustafa Kemal’i anmak

CUMHURİYET’in ilk yıllarında Mustafa Kemal’i “mitleştirmek, yüceltmek”, o hava içinde normal. Zamanla yerine oturuyor, “Türk’ün Atası” unvanıyla birlikte, daha soğuk kanlı incelemelere konu oluyor.
Ne zaman ki, ona ve Cumhuriyet’e dil uzatmalar artıyor, ulusal bayramları kutlamak gibi, dünyanın her ülkesinde en olağan faaliyetler kırılmak isteniyor, o zaman işler değişiyor.
Öyle değişiyor ki, halk sokaklara dökülüyor, daha üç, beş ay önce yürürlüğe giren Çelenk Yönetmeliği, o yönetmeliğe imza atanlar tarafından bir anda askıya alınıyor. “Herkes istediği gibi çelenk koyabilir” emri çıkıyor.
Uzun yıllardır hiç kimse, “Atam, sen kalk da, ben yatam” türünde nutuklar atmıyor, normalleşmeye dönüş, ancak son yıllarda olduğu gibi, yattığı yerde kemiklerinin sızlatılmasına da kimse razı gelmiyor.
Son otuz, kırk yıldaki 10 Kasım anmalarına bakın. Bir ara her şey normalleşmiş, 10 Kasım’lar tarihteki yerine oturmuşken 10 Kasım yazıları da, azalıyor.
Bugün 10 Kasım ve ulusal bayram vurguları artıyorsa, nedeni ortada.

(Hürriyet)

[Bu yazı 1867 kez okundu]
Yalçın DOĞAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [32]
[21 Şubat 2013] Amiralden enerji konferansı ... [8 Şubat 2013] Tuncay dimdik, Ergenekon'u ezberlemiş ... [2 Şubat 2013] 'Abdest; sizin Mustafa Kemaliniz; faşistler' ... [30 Ocak 2013] Genel başkanın yumruğu ... [20 Kasım 2012] Esad: 'Bu laiklik savaşıdır' ... [13 Kasım 2012] 'Güneşi göster' ... [1 Kasım 2012] Türkiye işkencede sözünü tutmadı ... [26 Eylül 2012] Bu mu Adil Yargılama ... [25 Eylül 2012] Balyoz'da koramiralin mektubu ... [21 Eylül 2012] BDP seçmeninden büyük sürpriz ... [6 Eylül 2012] Anlaşılan devlet yolsuz kaldı ... [19 Haziran 2012] Bir kaç milyon kişi hapse girebilir ... [30 Mayıs 2012] Yakında Meclis'te kıyamet kopacak ... [17 Mayıs 2012] AA'yı izle, 'eşsiz avantaj' yakala ... [16 Mayıs 2012] Bu kameralar neden var ... [29 Mart 2012] Türkçesi titretiyor, kendisi yürü ya kulum ... [24 Mart 2012] Arap Baharı'ndan Arap cehennemine ... [21 Şubat 2012] Ama seçilmişler hâlâ hapiste ... [20 Ocak 2012] Nerede örgüt var nerede yok ... [6 Ocak 2012] Cemaat ve AKP -şimdilik- aynı tastan su içmiyor ... [10 Aralık 2011] Aaaaa, savcının görevi müftüye ... [11 Kasım 2011] Van'da hasar tespiti soruları ... [4 Kasım 2011] Yargıtay'a armağan: Önceki hükümet programı ... [13 Ekim 2011] Tek yanlı adalet ... [8 Ekim 2011] Anayasa sihirli değnek olmayacak ... [20 Eylül 2011] Ganz Unten (En Alttakiler) ... [3 Eylül 2011] İki bin beş yüz yıl önce mahkemeler bir günde bitiyor ... [23 Ağustos 2011] Hukuk bir kez susmaya görsün ... [20 Ağustos 2011] Acılarımız bize yol göstersin ... [22 Haziran 2011] Güneydoğu'da asker sandıklarından AKP çıktı ... [5 Mayıs 2011] Benzin pompaları, vergi memuru gibi ... [11 Aralık 2010] Arkadaşlar, Kürtler gidiyor sanki ...
Yalçın DOĞAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™