Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Tansu Çiller masum mu?
10 Kasım 2012, Necdet SARAÇ
, Necdet SARAÇ

Tansu Çiller’i “dinleyen” TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun yaydığı hava, Çiller’in gözyaşları ile birleşince ortaya “masum ve mazlum” bir Çiller portresi çıktı. Sanık olması gerekenleri “tanık” olarak dinlemeye başlarsanız, bu portreden kaçmak kuşkusuz mümkün olmaz. Çünkü böyle bir portre için her şey mevcut: Bir vali çocuğu, kolejde okumuş, Amerika’da doktora yapmış. Siyasi tarihimizin ilk ve tek kadın Başbakanı, iki çocuk annesi. Zengin. Yalıda oturuyor… Yetmedi… Üstelik şimdi yaşlanmış olsa da döneminde “sarışın ve güzel” ve bu özelliğinden dolayı Başbakanken 50 yaş ve üzeri binlerce erkeğin âşık olduğu bir kadın!

İşte böyle bir kadının “masum ve mazlum” olmaması mümkün olabilir mi? Sorunun cevabı çok nettir: “Evet olabilir”!
Son zamanlarda bu tür kadınları ve erkekleri, Ebu Suud ve İdris-i Bitlisi gibi isimleri, “masum ve mazlum” gösterme çabaları artmış olsa da gerçek bu. Evet, kadından da âlimden de zalim olur!

Masum bir genç kız havasında “ben ne anlarım çetelerden” dese de Tansu Çiller dönemi zalimliğin zirve yaptığı dönemdir. Onun “ana” olması, “gözyaşı” dökmesi bu gerçeği değiştirmez. Çiller, masumu oynayacağına, Mehmet Ağar ve Doğan Güreş işbirliği ile neler yaptıklarını itiraf etse, “bin operasyonu” ve Şemdin Sakık’ın gerçek rolünü deşifre etse çok daha makul bir iş yapmış olur. “İtirafçı” bir Çiller, yine de masum ve mazlum olmaz ama hiç değilse vicdanlardaki durumu yeniden gözden geçirilir!

* * *

1991’de milletvekili, arkasından Demirel Başbakanlığı’ndaki DYP-SHP Koalisyon Hükümeti’nde ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olan Tansu Çiller, 1993’te yine aynı koalisyonun Başbakanı olur.
Bakan ve Başbakan olduğu 1991-1996 dönemi Türkiye’nin en karanlık dönemlerinden biridir. Bu öyle bir dönemdir ki, Tansu Çiller’in göbek adı olan “Pembe” bile onun döneminde yaşanan hiçbir zalimliği gölgede bırakamaz!
1991’de başlayan süreç, DYP’nin Haziran 1993 Kongresi ve sonrasında Çiller Başbakanlığı’ndaki dönemle fiili olarak “adı konulmamış bir darbeye” dönüşür...

24 Ocak’ta Uğur Mumcu arabasına konan bomba ile öldürülmüş, 5 Şubat’ta ANAP’lı Adnan Kahveci trafiğe kapalı bir yolda bir trafik kazasında, 17 Şubat’ta Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis ise bir uçak kazasında ölmüştür. “Tesadüf bu ya” 17 Nisan’da da Cumhurbaşkanı Turgut Özal kalp krizi neticesinde ölür, 16 Mayıs’ta Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı olur...

24 Mayıs’ta Bingöl’de 33 silahsız asker öldürülür. Haziran’da Çiller önce DYP Genel Başkanı sonra Başbakan olur. Sonra “bin operasyon” devreye girer. Mehmet Ağar’ın yetkisi arttırılır, Özel Harekâtı kurar. Ekibin başında Korkut Eken vardır. Abdullah Çatlı da “ekipte” yer alır… 2 Temmuz’da Sivas katliamı yapılır. 5 Temmuz’da ise Başbağlar. 14 Temmuz’da Halkın Emeği Partisi (HEP) kapatılır. 12 Eylül’de Erdal İnönü “özel nedenlerle” SHP Genel Başkanlığı’ndan ve Başbakan Yardımcılığı’ndan istifa eder ve siyasete veda eder. Ekim ayında Eşref Bitlis'in ekibinden olan Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Tuğgeneral Temel Cingöz, Rıdvan Özden, Tunceli Jandarma Alay Komutanı Kazım Çillioğlu, emekli Korgeneral Hulusi Sayın, kasım ayında ise “bu işleri tezgahladığı” iddia edilen Cem Erseven öldürülür. Yine aynı ay Çiller “PKK'ya yardım eden Kürt işadamları listesi”ni açıklar. Bu açıklama Bolu-Adapazarı-Sapanca üçgeninde “meçhul” ölümleri beraberinde getirir. Özgür Gündem Gazetesi bombalanır. Bu sırada bir başka güç devreye sokulur. Bu, Hizbullah’tır. Sayıları bugün bile bilinmeyen aralarında ‘çatışmada öldü’ ya da ‘intihar etti’ denenlerin de olduğu “faili meçhul cinayetler” arttıkça artar… Savaş değil barıştan söz edilmeye başlanan bir dönem hızla geride kalır. 1500 Kürt köyü boşaltılır. Uyuşturucu, silah kaçakçılığı, kumarhane rantı da bu gelişmelere paralel büyür…

* * *

Böyle bir dönemin suçlularının ortaya çıkartılması, adaletin yeniden tesis edilmesi zalimleri masum göstererek, yargılanması gerekenleri tanık olarak dinleyerek asla olmaz. Çiller, Sakık ve Büyükanıt örneklerinde olduğu gibi, yargılanması gerekenleri “tanık” yaptığınızda ortaya “trajikomik” sonuçlar çıkar ve ne Meclis’in ne de yargının hiçbir inandırıcılığı kalır!

1991-96 dönemi aydınlanmadan, adına ne denirse densin, hiçbir yargılama adil olmaz! Belki de bundan dolayı, Çiller’i, Ağar’ı, Güreş’i “itirafçı olmalarını beklemeden, yargı önüne çıkartabilmek için daha önce de yazdığım gibi dönemin SHP’li bakanları mutlaka konuşmalıdır!

(Yurt Gazetesi)

[Bu yazı 1541 kez okundu]
Necdet SARAÇ

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [36]
[9 Ocak 2015] Laik demokratik bir blok yaratmalı ... [21 Mayıs 2014] Alevi Soma'da ölürken de öteki! ... [24 Haziran 2013] AKP'den Alevilere yar olmaz! ... [17 Mayıs 2013] İkiyüzlülükte sınır yok! ... [24 Nisan 2013] Bayramın anlamı karartıldı ... [15 Nisan 2013] Alevi ve sol düşmanlığı... ... [10 Nisan 2013] Söylemler de değişiyor! ... [27 Mart 2013] Barış ve üçüncü güç... ... [18 Mart 2013] Alevi hareketi yeniden yapılanmalı ... [11 Mart 2013] Karanlık güçler! ... [4 Mart 2013] Üçüncü bir siyasi güç gerekiyor! ... [25 Şubat 2013] Rektör Laçiner'e bazı sorular... ... [16 Şubat 2013] Alevisiz bir Türkiye! ... [30 Ocak 2013] CHP kendi bildirisinden habersiz! ... [21 Ocak 2013] "Alo, imdat polis!" ... [14 Ocak 2013] İktidarın rektörü; Sedat Laçiner vakası... ... [7 Ocak 2013] CHP çözüm istemesin mi? ... [31 Aralık 2012] 2013'te ne olacak? ... [24 Aralık 2012] Sıkıyönetim gibi. ... [11 Aralık 2012] Siyasal İslam'dan demokrasi çıkmaz! ... [1 Aralık 2012] "Kızılbaş ve Kıpti'den uzak durun" ... [7 Kasım 2012] Diyanet'in bütçesi ve cemaatsiz camiler. ... [12 Ekim 2012] Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz! ... [27 Eylül 2012] Cenaze töreninde "Başbakan Barikatı" vardı. ... [21 Eylül 2012] Başimam nefret suçu işlerse? ... [15 Eylül 2012] İktidar "afyon"luyor. ... [10 Eylül 2012] Erdoğan ve Emevi zihniyeti ... [3 Eylül 2012] Seyfiye, Kalemiye ve İlmiye. ... [20 Ağustos 2012] Barış için "üçüncü bir güç" gerekiyor! ... [14 Ağustos 2012] Alevi olmak da Alevi ölmek de zor! ... [28 Temmuz 2012] Hangi kardeşlik? ... [12 Temmuz 2012] Meclis de artık Diyanet'in emrinde! ... [4 Temmuz 2012] Katilleri masum ilan etmek. ... [25 Haziran 2012] Diyanet'e 6 milyar, Alevilere birkaç bin lira ... [7 Haziran 2012] Laiklik olacaksa Diyanet kalkmalı! ... [11 Mayıs 2012] Herkesin bildiği sır: "Tek din" ...
Necdet SARAÇ
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™