Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
KORKUYU YENMEK
11 Mart 2011, Aydın CINGI
, Aydın CINGI

Başbakan, tutuklu gazetecilerin mesleksel faaliyetlerinden ötürü tutuklu olmadıklarını iddia ediyor. Ona göre, tutuklu gazeteciler, birtakım “yıkıcı” etkinliklerde bulundukları için tutuklanmışlar. Başbakan’ın “Onları, bana ve partime etkili muhalefet yaptıkları için tutuklattım” demesi mi beklenir? O ve diğer üst düzey AKP’liler yargı üzerinde hiçbir etkileri olmadığını da öne sürüyorlar; tıpkı Türkiye’de basının ABD’de olduğundan daha özgür olduğunu iddia ettikleri gibi…

AKP’liler hep haklıdır; hep mağdurdur. Ayrıca onlar, gerçekten mağdur olmuş olanların elinden mağduriyet imgelerini bile kapacak ölçüde de beceriklidirler. 12 Eylül’den yararlanıp sonra da 12 Eylül mağduru pozunu takınan onlardır. Şimdi gazetecileri hücrelere tıkıp “özgürlükten yoksun kalmanın ne olduğunu biz biliriz” diye bağıranlar da yine onlardır. Gerçekten de iktidar sözcülerinin, suret-i Hak’tan görünerek açıklayamayacakları haksızlık ve hukuksuzlukları yoktur.

Bakıyorum da, gazete ve televizyonlarda uzun uzadıya basın özgürlüğü konusu tartışılıyor. Muhalif yazarların tümünün Silivri’ye gönderilmemiş ve bazı yazarlara henüz dokunulmamış olması, içeri tıkılanlar hakkında “demek ki bir şey yapmışlar da ondan tutuklanmışlar” hükmüne varılmasına yol açarak iktidara bir tür göstermelik demokrasi meşruiyeti sağlıyor. Bu konuda merak buyrulmamalıdır; çünkü her bir muhalifin susturulacağı günler de yakındır. Açık ve kısa konuşalım. Tutuklanan basın mensuplarının büyük çoğunluğu, muhalif oldukları ve “tarikat”a dokundukları için etkisizleştirilmiş ve cezalandırılmışlardır.

Eski yıllarda master çalışmamı yöneten profesörüm, toy bir öğrenci olarak gösterdiğim gereksiz bilimsel titizlik karşısında bana, “tüm hipotezleri tek tek kanıtlamak için vakit kaybetme; örneğin sokaktaki su birikintisinin mikroplu olabileceği varsayımını kabul etmek için analiz yapıp sonuç açıklaman gerekmez” demişti. Bizim de bu aşamada bazı konuları derinlemesine tartışmamız artık anlamsızdır. Olan biten, sağlıklı bir zihin yapısına sahip her insan için belirgindir. Bu nedenle, yürütülen soruşturma ve yapılan yargılamaların evrensel hukuk kurallarına ve adil yargılanma ilkesine uygun yürütülmesi konusunda uzun uzadıya tartışmaya gerek yoktur.

Cumhuriyet’in bazı kilit kurumları, toplu ağlama seansları düzenleyen bir tarikatın mensuplarınca teslim alınmıştır. Bu gidişe “dur” demeye kalkanın, bir başka deyişle tarikata dokunanın yanacağı ve iktidara diklenenin yaşamının karartılacağı yolunda bir kanı toplumda yer etmeye başlamıştır. Artık yapılacak şey “korkuyu yenmek” olmalıdır. Bu yapılmadığı takdirde toplum sindikçe sindirilecek, korku toplumun gözeneklerine işleyecektir. Yanılacaksa dokunarak, dik durarak yanmalıdır. Bu çerçevede de işe, hukuka ve yasalara aykırı davranan savcılar hakkında “Ergenekon adı verilen örgütün gerçek suçlularının ortaya çıkmasını engelleme amacıyla, bu kapsamda suçsuz ve ilgisiz kişileri gözaltına alarak davayı kasten sulandırdıkları” gerekçesiyle toplu suç duyurusunda bulunmakla başlayabiliriz.    
 

[Bu yazı 1970 kez okundu]
Aydın CINGI

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [33]
[30 Kasım 2015] IŞİD, IŞİD. ... [11 Kasım 2015] CHP, lideri ve 1 Kasım ... [25 Şubat 2014] UKRAYNA'YI ANLAYALIM ... [12 Ağustos 2013] SANDIK DEMOKRASİSİ VE GEZİ PARKI ... [23 Nisan 2013] Dünyada din ve dinsizlik ... [11 Mart 2013] ÜÇ ÇOCUK YETMEZ, BEŞ OLSUN! ... [18 Aralık 2012] Akp İktidarı Ve Tayyip Bey; Seçilmiş Despotizm ... [8 Kasım 2012] ABD başkanlık seçimi ve coğrafya ... [18 Ekim 2012] TÜRKİYE'MİZİN HALLERİ ... [20 Eylül 2012] İSLAM RADİKALLEŞİYOR ... [23 Ağustos 2012] ULUSAL MÜDÜRÜMÜZ ... [7 Haziran 2012] İRTİCADAN KORKMAYIN; O ZATEN BURADA ... [30 Mayıs 2012] SARKOZY GİDİNCE, MERKEL DIŞINDA HERKES RAHATLADI ... [20 Mayıs 2012] SPORDA FB-AKP YÖNTEMLERİ ... [1 Mayıs 2012] P O E ... [23 Nisan 2012] Fransa Cumhurbaşkanlığı Seçiminin İlk Turu ... [31 Mart 2012] İSLAM VE SİYASET ... [9 Şubat 2012] "DİNDAR NESİLLER" KAVRAMI; TOTALİTARİZM" ... [3 Şubat 2012] GELECEĞİN "DİNDAR" NESİLLERİ ERDOĞAN'A EMANET! ... [2 Ocak 2012] POPÜLİZM, İLERİ / OLGUN DEMOKRASİ ... [12 Ekim 2011] Fransa Sosyalistlerinin Başkanlık Ön Seçimi ... [13 Eylül 2011] AKP VE UCUZ POPÜLİZM ... [20 Ağustos 2011] AKP Dönemi Ramazanları ... [26 Temmuz 2011] ARAP BAHARI ... [11 Temmuz 2011] 12 Haziran seçimleri ... [10 Haziran 2011] İktidar Partisinin Kampanya Süresince Üslubu ... [11 Mayıs 2011] TUNUS'TAN GÖZLEMLER ... [10 Ocak 2011] 2010 YILININ TOPLUMSAL VE SİYASAL AÇIDAN DEĞERLENDİRMESİ ... [29 Ekim 2010] ANADOLU DEVRİMİ VE RESTORASYON DÖNEMİ ... [8 Nisan 2010] AKP?nin taslağı: hinlik, cinlik, samimiyetsizlik ... [24 Mart 2010] FRANSA?DA YEREL SEÇİMLER ... [13 Mart 2010] BAŞÖRTÜSÜ, DARBE ve TEKEL İŞÇİLERİ ... [9 Mart 2010] Yeni Sosyal Demokrat Politika Gereksinimi ...
Aydın CINGI
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™