Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Bu mu Adil Yargılama
26 Eylül 2012, Yalçın DOĞAN
, Yalçın DOĞAN

“İstanbul ilinde bulunan ecza depoları”. Dijital veride bu depolara ilişkin bilgi var. Balyoz iddianamesinde depoların isimleri sayılıyor. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü mahkemeye bildiriyor:

Şu şu depolar 2002-2003’te faaliyette değil”.

*
Darbe olursa, şu şu kişi göz altına alınacak. Valilik yazı yazıyor mahkemeye:

“O kişiler o tarihte söylenilen görevde değil”.

***

“TCG Alanya gemisinde 2003’te şu toplantılar yapılmıştır”.

2003’te o gemide toplantı imkansız, çünkü o gemi 2003’te yok, 2005’te inşa edilip, Deniz Kuvvetlerine katılıyor.

***

“Şu şu vakıflar ve yurtlar kapatılacak, yöneticileri göz altına alınacaktır”.

Darbe yapıldığında, planlardan biri de bu. İddianamede yer alan vakıf ve yurtlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı mahkemeye şu bilgiyi gönderiyor:

“O vakıf ve yurtlardan beşi 2002’te kapatılmıştır. Otuz biri hiç var olmamıştır. İkisi o tarihlerde faaliyette olmamıştır”.

***

Bir başka dijital veriye göre, HAVELSAN’da (Hava Savunma Sanayi) çalışan 357 kişi listeye alınıyor. HAVELSAN bildiriyor:

“Adı geçen listede yer alan 117 kişi 2002-2003 yıllarında HAVELSAN’da çalışmadı”.

İddianamede buna benzer daha pek çok iddia çürütülüyor. Çürüten bir yandan kamu kuruluşları, diğer yandan dijital verilerle ilgili olarak TÜBİTAK.

Kaldı ki, hem Amerika’daki dijital veri uzmanları, hem de Adli Bilimler ve Adli Belge İnceleme uzmanları “yazıların taklit edildiğini” ifade ediyor.

ERENOĞLU

Dünkü yazımda bana gönderdiği mektubuna yer verdiğim Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu yukarıda aktardığım örnekleri sıraladıktan sonra şöyle diyor:

“Eskişehir’de bulunduğu iddia edilen dijital veriler, birileri tarafından bilgisayar ortamında üretilerek üst veri bilgilerinde (yazar, şirket adı, tarihler) değişiklik yapılmış ve bir çok masum insanın isimleri eklenerek iftira belgesi haline dönüştürülmüştür”.

Erenoğlu başka örnekler de veriyor.

Bu veriler iddianamede darbenin kanıtı olarak gösteriliyor. Oysa, öyle veri ya yok ya sahte. Bunu da devletin kurumları ve bilgi merkezleri kanıtlıyor.

Buna rağmen, sayıları 365’e varan sanıklar yirmi, on sekiz, on altı yıl hapis cezasına çarptırılıyor.

Bu mu adil yargılama? Bu mu adalet? Bu mu savunma hakkı? Bu örneklere rağmen, TV’lere bakıyorum, meslekleri karşısında hukukçu yazanlar mahkeme kararının hala adil olduğunu söyleyebiliyor. Onlar hukuku değil, siyasi kanaatlerini ön plana taşıyor.

Belki Balyoz diye bir plan var ama, burada mahkum olan o plan değil, mahkum olan adil yargılama.

365 Kişi Olmaz

Yunanistan’da yirmi iki kişi. Arjantin’de dokuz kişi. Şili’de on yedi kişi.

Bunlar o ülkelerde yargılanan darbecilerin sayısı. Darbeyi planlayan ve gerçekleştiğinde devletin en tepesine yerleşen generaller.

Bizde sadece Balyoz’da 365 kişi yargılanıyor. Ergenekon ve diğer davalar var. Hepsinin toplamı altı yüz, yedi yüz kişiyi buluyor. Sanıklar daktilo yazmakla görevli sekreter kadına kadar inerse ve o kadın on altı yıl ceza alırsa, bu iş artık darbenin sorgulanmasını çoktan aşıyor.

Darbe sorgulaması geride kalıyor, hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan siyasal hesaplaşmaya dönüşüyor. “Askeri vesayeti kaldırıyoruz” lafları inandırıcılığını kaybediyor.

Askeri vesayet belki kalkıyor, ama yerine demokrasi gelmiyor. Vesayet el değiştiriyor. Zaten bölünmüş olan toplum iyice kutuplaşıyor.

Yassıada’dan Balyoz’a

Balyoz kararları açıklandığında sanık yakınları haklı olarak büyük üzüntüye düşüyor. Nedeni var.

Sanıklar ve yakınları Balyoz’dan böylesine yüksek cezalar çıkacağını hiç tahmin etmiyor. Çıksa bile, on beş, yirmi kişiye yüksek olmayan cezalar. Gerisi beraat.
Ama, cezadan kurtulanları parmakla saymak mümkün. Cezaların hepsi de, üst sınırdan.

27 Mayıs sonrasında Demokrat Parti Hükümetini ve Meclis Gurubunu yargılayan Yassıada Mahkemesi hukuk tarihimizde en çok tartışılan mahkemelerden biri.

O tartışma daha çok Yassıada’da görülen Köpek Davası, Bebek Davası gibi, dava içerikleri ile ilgili.

Yassıada’ya şimdi Balyoz ekleniyor. Dava içeriği ile değil, yargılama yöntemi ile adil yargılama ile ilgili olarak. Yassıada 1960’da, 2012’de geldiğimiz yer Balyoz. Hukuk tarihimizin özeti gibi.

(Hürriyet)

[Bu yazı 1347 kez okundu]
Yalçın DOĞAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [32]
[21 Şubat 2013] Amiralden enerji konferansı ... [8 Şubat 2013] Tuncay dimdik, Ergenekon'u ezberlemiş ... [2 Şubat 2013] 'Abdest; sizin Mustafa Kemaliniz; faşistler' ... [30 Ocak 2013] Genel başkanın yumruğu ... [20 Kasım 2012] Esad: 'Bu laiklik savaşıdır' ... [13 Kasım 2012] 'Güneşi göster' ... [10 Kasım 2012] Şu çılgın Mustafa Kemal ... [1 Kasım 2012] Türkiye işkencede sözünü tutmadı ... [25 Eylül 2012] Balyoz'da koramiralin mektubu ... [21 Eylül 2012] BDP seçmeninden büyük sürpriz ... [6 Eylül 2012] Anlaşılan devlet yolsuz kaldı ... [19 Haziran 2012] Bir kaç milyon kişi hapse girebilir ... [30 Mayıs 2012] Yakında Meclis'te kıyamet kopacak ... [17 Mayıs 2012] AA'yı izle, 'eşsiz avantaj' yakala ... [16 Mayıs 2012] Bu kameralar neden var ... [29 Mart 2012] Türkçesi titretiyor, kendisi yürü ya kulum ... [24 Mart 2012] Arap Baharı'ndan Arap cehennemine ... [21 Şubat 2012] Ama seçilmişler hâlâ hapiste ... [20 Ocak 2012] Nerede örgüt var nerede yok ... [6 Ocak 2012] Cemaat ve AKP -şimdilik- aynı tastan su içmiyor ... [10 Aralık 2011] Aaaaa, savcının görevi müftüye ... [11 Kasım 2011] Van'da hasar tespiti soruları ... [4 Kasım 2011] Yargıtay'a armağan: Önceki hükümet programı ... [13 Ekim 2011] Tek yanlı adalet ... [8 Ekim 2011] Anayasa sihirli değnek olmayacak ... [20 Eylül 2011] Ganz Unten (En Alttakiler) ... [3 Eylül 2011] İki bin beş yüz yıl önce mahkemeler bir günde bitiyor ... [23 Ağustos 2011] Hukuk bir kez susmaya görsün ... [20 Ağustos 2011] Acılarımız bize yol göstersin ... [22 Haziran 2011] Güneydoğu'da asker sandıklarından AKP çıktı ... [5 Mayıs 2011] Benzin pompaları, vergi memuru gibi ... [11 Aralık 2010] Arkadaşlar, Kürtler gidiyor sanki ...
Yalçın DOĞAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™