Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
BDP seçmeninden büyük sürpriz
21 Eylül 2012, Yalçın DOĞAN
, Yalçın DOĞAN

“BEN Kürt’üm” diyen insanların sayısı toplam nüfusun yüzde 17.9‘unu oluşturuyor. Bu memlekette yaklaşık on dört milyon insan Kürt. Kürt seçmen sayısı ise, yedi milyon dolayında.
 

Kürtlerin sosyal kimliğinde öne çıkan iki özellik var. Yüzde 39.7’si eğitimsiz, yüzde 36.7’si işsiz. Her iki-üç Kürt’ten biri eğitimsiz ve işsiz. PKK’nın tam işine yarayan durum.

36, 39 bunlar çok yüksek oranlar. Afrika kabilelerinde görülebilecek oranlar. Bu gibi oranlar ne kadar yüksek ise, o kadar tehlikeli. Tehlike PKK ile doğrudan bağlantıdan ve PKK’ya duyulan sempatinin artmasından kaynaklanıyor. O sempati ya da bağlantının siyasal çevirisi var:

Gezici Araştırma Şirketinin yaptığı araştırmaya göre, bu kitle içinde yer alan her on kişiden dokuzu BDP milletvekillerinin PKK’lılarla kucaklaşmasına sıcak bakıyor. Her on kişiden sekizi PKK’yı terör örgütü olarak görmüyor.

PARTİLERE MESAJ

PKK’ya bu kadar sempati beslemelerine rağmen, Gezici Araştırmanın çok çarpıcı bir bulgusu var:

BDP seçmenin yüzde 68.9’u Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne güveniyor.

BDP’li seçmen belli ölçüde PKK sempatizanı, PKK ile kucaklaşmaya sıcak, ama Meclis’e güven duyuyor. Büyük sürpriz. Bu güven duygusu Meclis’teki bütün partilere büyük mesaj içeriyor:

MHP’ye: BDP’lileri düşman görmeyin.

CHP’ye: BDP’lileri anlamaya çalışın.

AKP’ye: BDP’leri her fırsatta bu kadar suçlamayın ve itmeyin.

BDP’ye: Sizin yeriniz Meclis. Biz sizi Meclis’te haklarımızı koruyun, yeni haklar elde edin, diye seçtik. Meclis dışında toplumu karşınıza alacak eylem ve sözlerden sakının.

BDP seçmeninin Meclis’e güven duyması, PKK’ya onca sempatiye rağmen, Kürt Sorununda çözümün her şeye rağmen, silahta değil, siyasette olduğunu gösteriyor.

BDP seçmenindeki Meclis’e güven duygusu Batı’dan Doğu’ya gittikçe, her ne kadar azalıyorsa da, azalmanın parametreleri eğitimsizlik ve işsizlik.

ADINI BİLMİYOR

Gezici Araştırmanın bulgularından biri de, hükümetin terörle mücadelesi. Türkiye genelinde halkın yüzde 60.2’si hükümeti terörle mücadelede başarısız görüyor.

Başarılı gören muhtemelen AKP seçmeni. Nasıl görüyorsa. Hatta, yüzde altmış hükümet için yine de iyi bir oran. Yaşadığımız son dört korkunç aya ve günde sekiz-on şehide rağmen, yüzde kırkı hala başarılı görüyorsa, hükümet için yine de iyi.

Bu bir yana, hükümet madem başarısız ki, doğru, madem silahla çözülmüyor ki, doğru, işte Meclis, işte oradasınız.

Araştırmanın paradoksal yönü başka. BDP seçmeninin yarısı, yüzde 46.7’si BDP Genel Başkanının adını bilmiyor. Selahattin Demirtaş ya da Gülten Kışanak’tan birinin adını söyleyemiyor.

Yine de, Meclis’e güveniyor. Çözüm için bu bir fırsat.

İstanbul’da azalan fark

AKP Türkiye genelinde düşme eğiliminde. Ama, hala tek başına iktidar olabilecek güçte.

Düşme eğilimi İstanbul’da da, var. O düşüşe rağmen, gelecek yıl yerel seçimler için şu anda İstanbul’da AKP yine önde. Ama, CHP ile arasındaki fark azalıyor.

Bugün seçim olsa, İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığını yine AKP kazanıyor. Bir yıl sonra ne olacağı belli değil. Düşme eğilimi devam ederse,
İstanbul’da kıran kırana iktidar mücadelesi olabilir.

Geçenlerde araştırma şirketleriyle sohbet ediyorum. Hepsinin ortak görüşü şu:

-Aday çok önemli. CHP iyi bir aday çıkartırsa, kazanma şansı olabilir.

-CHP Büyükşehir adayını ne kadar erken açıklarsa, şansı o kadar artabilir.

Gerisi AKP ve CHP’nin bileceği iş.

Her gün yeni bir dosya

ULUDERE, 34 kişinin nasıl olup da öldürüldüğünü hala bilmiyoruz. O bir dosya.

Düşen uçak, Genelkurmay Askeri Savcılığının açıklaması Suriye füzesinin uçağın yakınında patlamasından kaynaklanarak düştüğünü söylüyor, ama kimse tatmin oluyor. O bir dosya.

Afyon, 25 asker şehit, neden patladı bombalar, bilinmiyor. O bir dosya.

Pek çok karakol baskını, onca şehit, oralarda neler yaşanıyor, bilinmiyor. Hepsi tek tek, ayrı bir dosya.

Otobüs, askerin izin dönüşü on şehit. O bir dosya.

Daha bilmediğimiz kim bilir neler. Bu karanlık olayların hepsi bir kaç ay içinde. İnsanlar aldırmıyor sanıyorsunuz, aldanıyorsunuz. Ülke artık kaldırmıyor.

(Hürriyet)

[Bu yazı 1375 kez okundu]
Yalçın DOĞAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [32]
[21 Şubat 2013] Amiralden enerji konferansı ... [8 Şubat 2013] Tuncay dimdik, Ergenekon'u ezberlemiş ... [2 Şubat 2013] 'Abdest; sizin Mustafa Kemaliniz; faşistler' ... [30 Ocak 2013] Genel başkanın yumruğu ... [20 Kasım 2012] Esad: 'Bu laiklik savaşıdır' ... [13 Kasım 2012] 'Güneşi göster' ... [10 Kasım 2012] Şu çılgın Mustafa Kemal ... [1 Kasım 2012] Türkiye işkencede sözünü tutmadı ... [26 Eylül 2012] Bu mu Adil Yargılama ... [25 Eylül 2012] Balyoz'da koramiralin mektubu ... [6 Eylül 2012] Anlaşılan devlet yolsuz kaldı ... [19 Haziran 2012] Bir kaç milyon kişi hapse girebilir ... [30 Mayıs 2012] Yakında Meclis'te kıyamet kopacak ... [17 Mayıs 2012] AA'yı izle, 'eşsiz avantaj' yakala ... [16 Mayıs 2012] Bu kameralar neden var ... [29 Mart 2012] Türkçesi titretiyor, kendisi yürü ya kulum ... [24 Mart 2012] Arap Baharı'ndan Arap cehennemine ... [21 Şubat 2012] Ama seçilmişler hâlâ hapiste ... [20 Ocak 2012] Nerede örgüt var nerede yok ... [6 Ocak 2012] Cemaat ve AKP -şimdilik- aynı tastan su içmiyor ... [10 Aralık 2011] Aaaaa, savcının görevi müftüye ... [11 Kasım 2011] Van'da hasar tespiti soruları ... [4 Kasım 2011] Yargıtay'a armağan: Önceki hükümet programı ... [13 Ekim 2011] Tek yanlı adalet ... [8 Ekim 2011] Anayasa sihirli değnek olmayacak ... [20 Eylül 2011] Ganz Unten (En Alttakiler) ... [3 Eylül 2011] İki bin beş yüz yıl önce mahkemeler bir günde bitiyor ... [23 Ağustos 2011] Hukuk bir kez susmaya görsün ... [20 Ağustos 2011] Acılarımız bize yol göstersin ... [22 Haziran 2011] Güneydoğu'da asker sandıklarından AKP çıktı ... [5 Mayıs 2011] Benzin pompaları, vergi memuru gibi ... [11 Aralık 2010] Arkadaşlar, Kürtler gidiyor sanki ...
Yalçın DOĞAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™