Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
HUKUK HERKESE LAZIM BARİ İMRALIYA SORUN
24 Ocak 2011, Av. M. Haşim MISIR
, Av. M. Haşim MISIR

Doğru ise Şişli Cumhuriyet Savcılığı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden Arena’daki protestoyu başlatan ve katılan kişilerin belirlenerek yakalanmaları talimatını vermiş. Emniyet Galatasaray yönetiminden davetiye dağıtılan 13 bin kongre üyesi ve sponsorların listesini istemiş. Hepsi ile görüşülecek, suçlular bulunacakmış. 20 Ocak 2011 günlü gazetelerin hepsinde buna benzer haber ve yorumlar var ve Şişli Cumhuriyet Savcılığı veya İstanbul Emniyeti’nden yalanlama gelmedi.

Bu olaya şöyle yaklaşırsınız, böyle yaklaşırsınız bir şey diyemem. Ama hukuk devletinde bir protesto eylemi için binlerce kişiyi huzursuz etmeye, sindirmeye hiç ama hiç kimsenin hakkı yoktur. Siyasetçi rant peşinde olsa da hukukçu ileriyi görmeli, yasa dışı isteklere alet olmamalıdır. Hukukun görevi vatandaşın huzur ve mutluluğunu temindir. Yoksa korku salmak değil.

Olay yazıktır ki başka boyutlara tanışmış, tam seçim döneminde toplumsal bir korku ve sindirme kampanyasına dönüşmüş, bundan sonra yapılacak olası eylemlere katılacak olanlara “bakın sizinde başınıza bu soruşturmalar gelir, akıllı uslu oturun” kampanyasının malzemesi olmuştur.

Eskiden sıradan vatandaş bile sözüm senettir dediğinde herkes ona inanır, sözüne güvenirdi. Devletin önemli yetkililerin sözleri ise hiç tartışılmazdı. Siz protokol yapacaksınız, Ali Sami Yen’in yerini alacak ve hatta pazarlayacaksınız, sonra protesto oldu diye “daha sözleşme imzalamadık ha” diye aba altından değnek göstereceksiniz. Ne acıdır ki AKP iktidarı ve Sayın Başbakan Erdoğan’ın son söz ve davranışları ile bir etik kavram daha yıkıldı. Demek ki devlette devamlılık yok, demek ki devletin sözüne güvenilmezmiş.

Galatasaray yönetimi Galatasaraylılık onuruna sahip çıkmayıp, tribünde cadı avına çıkmış, kendi taraftarını ihbarla nasıl birilerine yaranır da makamda biraz daha kalırım, belki sözleşme imzalarım çabasında. Oysa bunlara hiç gerek yok. Demokratik açılım çerçevesinde devlet yetkilileri aracılığıyla İmralı’da yatan Galatasaraylı Apo’ya sorar, onun çizeceği yol haritasına göre bir karar verirsiniz. Bırakın sözleşmeyi Seyrantepe’nin tapusunu bile alırsınız. Böylece somut bir demokratik açılım eylemi de gerçekleştirmiş, toplumun değer yargıları ile de dalga geçmemiş, kimseyi de huzursuz ettirmemiş olursunuz.

[Bu yazı 2129 kez okundu]
Av. M. Haşim MISIR

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [36]
[31 Ekim 2014] "Güçlü Birey, Güçlü Avukat, Güçlü Toplum" Avukatlık Kanunu Taslağı ... [26 Nisan 2014] AVUKATLIK KANUNU TASLAĞI ... [20 Ocak 2014] Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararlarının Avukatlık Disiplin Hukuku Yönünden Değerlendirilmesi. ... [18 Nisan 2013] İstanbul Barosu Yönetimi Hakkında Açılan Davanın İddianamesi Yürürlükteki Hukuka Aykırıdır! ... [10 Aralık 2012] TBB 'nin Avukatlık Sınavıyla İlgili Kanun Teklifi Hakkındaki Düşüncelerimiz. ... [3 Kasım 2012] Mesleğin İtibarı Timsahın Gözyaşlarıyla Korunmaz. ... [16 Ekim 2012] Baro Birbirine Zıt Ve Rakib İnsanların Saygı Ve Sevgi İle... ... [19 Eylül 2012] İstanbul Barosu Seçimlerinde Kullanılan Üslup Yürekler Acısı ... [10 Eylül 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (4) ... [27 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (3) ... [9 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (2) ... [30 Temmuz 2012] Avukatlık Kanun Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler ... [30 Haziran 2012] Mesleki Sorumluluk Sigortası Şarttır. Mutlak Düzenlenmelidir ... [21 Haziran 2012] AVUKATLIK AKADEMİSİ NASIL KURULMALIDIR? ... [7 Haziran 2012] Avukatlık Kanun Tasarısı Tartışmaları Gündemde Tutulmalıdır. ... [23 Mayıs 2012] ADALET OLMADIKÇA YÖNETİMİN FAYDASI OLMAZ ... [12 Nisan 2012] TBB Avukatlık Kanunu Tasarısı Hakkındaki Görüşlerimiz ... [3 Nisan 2012] BAROLAR DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN ... [12 Mart 2012] Mustafa Kemal Atatürk'ün Avukatlık Mesleğine Bakışı ... [9 Ocak 2012] Avukatların Sorunlarını Mesleğe İnananlar Çözer ... [13 Aralık 2011] Arabuluculuk Tekel Hakkımıza Açık Bir Saldırıdır. ... [1 Kasım 2011] AVUKATIN ÜSTÜ ARANABİLİR Mİ? ... [3 Haziran 2011] Erdemli Hukuk Adamı Toplumsal Uzlaşmadan Yana Olmak Zorundadır ... [2 Mayıs 2011] Meslek Kuralları İle Oynayarak İtibarınızı Artıramazsınız ... [16 Nisan 2011] CEZA DAVALARINDA DA TEMYİZ HARCA TABİ ... [5 Nisan 2011] BAROLAR SUSMAKLA HİÇ BİR KAZANIM ELDE EDEMEZ ... [17 Şubat 2011] Savunma hakkı kutsaldır. Koşullar ne olursa olsun kullanılmalıdır ... [7 Ocak 2011] TİMSAH GÖZYAŞLARI İLE İNSAN HAKLARINI YAŞAMA GEÇİREMEZSİNİZ. SİYASET DE, YARGI DA NE YAZIK Kİ İFLAS ETTİ. ... [9 Aralık 2010] AİHM KARARLARI IŞIĞINDA AVUKATIN CEZA YARGILAMASINDAKİ ROLÜ ... [22 Kasım 2010] AVUKATLIK MESLEĞİ VE TATİL ... [29 Ekim 2010] Avukat kökenli milletvekilleri ile sorunlarımızın çözümünü daha çok beklersiniz ... [3 Ekim 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNİN EN BÜYÜK DÜŞMANI NE YAZIK Kİ AVUKATLAR ... [25 Mart 2010] YARGI BAĞIMSIZLIĞINA DEMOKRATİK DARBE ... [18 Mart 2010] AVUKATLIK SINAVI HAKKINDA ... [8 Mart 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNDE REKLÂM NEDEN YASAKTIR ... [31 Ocak 2010] REDDİ HAKİM DİLEKÇESİ ÖRNEĞİNİN BAROYA BİLDİRİMİ NEDEN GEREKLİ ...
Av. M. Haşim MISIR
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™