Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Güle güle Metin
25 Ağustos 2012, Metin ÇULHAOĞLU
, Metin ÇULHAOĞLU

2007 yılından bu yana soL portalde her hafta yazıyorum.

Yazı yazamadığım hafta sayısı çok az olduğundan, hepsi yaklaşık 250 yazı eder.

Bu yazılardan yalnızca üçü özellikle bir ölüm ardından yazılmış yazılardı: Erdal İnönü, İlhan Selçuk ve Mihri Belli.

Şimdi, ne yazık ki bir dördüncüsü daha gerekiyor: Metin Kurt’u önceki gün yitirdik.

Metin Kurt’la şahsen tanışıklığımın sekiz yıllık bir geçmişi vardır. O İstanbul’da, ben Ankara’da yaşadığımızdan fazla birlikte olamadık, ama sofraya oturmuşluğumuz da vardır. Bende her zaman inanmış, kavrayışı gelişmiş ve bir o kadar da iddialı ve alttan almaya hiç mi hiç yanaşmayan bir kişi izlenimi bırakmıştı.

Bir anlamda gerçekten “gladyatör”dü. Her halde zamanında gladyatörler de sadece ayakta kalabilmek, yaşamak için en iyisi olmaya çalışırlardı; yoksa bu “mesleğe” tutkuyla bağlı olduklarından değil. İlk fırsatta bu beladan kurtulmak isterlerdi; getireceği şana da şöhrete de lanet okuyarak…

Gladyatörlerden Spartaküs köleleri ayaklandırabilmişti.

Gladyatör Metin ise, futbolcuları “ayaklandırmada” yeterince başarılı olamadı.

Kendi eksiği değil, dün ve bugün profesyonel futbol denen alanı kuşatan o yoğun, hava geçirmez ve esir edici kültürel atmosfer nedeniyledir.

Türkiye’de neredeyse ortaokul çocuklarının bile kendilerine sol içinden fraksiyon seçip bağlandıkları 1970’lerde Metin’in peşinden çok az futbolcu gitmişse, nedeni budur; Metin’in zaafı değil.

***

Metin’in ardından yazı yazacak, onu daha yakından tanıyan solcularla pek çok konuda aşık atamam elbette.

Ancak, sol kesimden, Metin’i çok daha yakından tanımış olan başkalarının da benimle aşık atamayacakları bazı mevzular vardır:

Metin 1967’de Altay’dan bir Ankara kulübü olan PTT’ye gelmiştir ve Galatasaray’a transfer olduğu 1970 yılına kadar üç yıl bu kulüpte oynamıştır.

Şimdi, 1960’lı yıllarda maça gitme alışkanlığı hemen hemen hiç olmayan, İstanbul’un “üç büyüklerinden” birini tutan, gitse de ancak bunların maçlarına giden, gittiğinde de gözü kendi takımının “starlarından” başkasını görmeyen ortalama Ankara solcusu Metin Kurt’un bu dönemini bilmez.

Kusura bakılmasın, ben bilirim: Çünkü yukarıdaki tipolojinin büyük ölçüde dışındaydım. Evet, solcuydum, sosyalisttim; ama 19 Mayıs stadının kale arkalarını hiçbir zaman ihmal etmedim.

Nitekim Metin Kurt’u da ilk kez 1967 yılında, 19 yaşında Altay’da oynarken, 19 Mayıs stadının tadilatta olması dolayısıyla Tandoğan’da MKE’nin toprak zeminli sahasında oynanan bir Gençlerbirliği-Altay maçında izledim.

O zamanlar Gençler’de sol bek oynayan hayli sert, “jilet gibi” Faik (daha sonra Eskişehirspor’da oynadı) karşısındaki Metin’in canından bezdirmişti. Altaylı Metin o zamanlar biraz ürkekti, Faik’ten yılmış, oyununu oynayamamıştı.

Uzun yıllar sonra tanıştığımızda kendisine bunu hatırlattım. Dediğim gibi, iddialı ve “altta kalmasını” pek sevmeyen biriydi. Cevabını hemen yapıştırdı:

Ben o Faik’i daha sonraki maçlarda ne hale getirdim, biliyor musun?

O “ürkek” Metin aynı yıl PTT’ye transfer olduğunda takımda yer bulabileceğini doğrusu pek düşünmemiştim. “Nazmi’nin yedeği olur” diyordum. Ama Metin daha hazırlık maçlarında formayı kaptı ve bir daha bırakmadı. Nasıl olduğunu, nasıl yaptığını hala anlayabilmiş değilim: 6-7 ay öncesinin ürkek Metin’i yerine en sert bekin bile üzerine üzerine giden, sertliğin aşırısından bile yılmayan, biraz da rakibiyle “oynamayı” (rakibinin doğrudan sinirleriyle değil, sürat ve kıvraklık açısından kendisiyle baş etme çabalarıyla) seven bir Metin gelmişti.

Bugün “asist” istatistikleri çıkarılıyor, o zamanlar yoktu.

“Asist”se, Galatasaraylı Gökmen Özdenak’ından öncesini PTT’li Feridun Köse ile Ertan Adatepe bilir.

***

Yaratıcılıktan, “zaman-mekân” anlayışından uzak kuru şablonculuğun futboldaki komik örneklerinden birini de kendisinden duymuştum.

Metin PTT’de oynarken “maymun” lakaplı Atilla onun yedeğiydi. Ne zaman, hangi maç ben hatırlamıyorum. Ama Metin’in anlattığına göre bir maça beraber çıkmışlar. Maçta Metin “çizgide”, Atilla biraz içerde verkaçlarla avut çizgisine kadar inmişler, sonunda Metin tam çizgiden topu içeriye, Atilla’ya çıkarmış. Ancak artık topu şöyle ya da böyle kaleye vurması gereken Atilla tutup yeniden Metin’e pas vermiş. Metin “ne pası, kaleye vursana” dediğinde Atilla’nın verdiği yanıt gerçekten ibretliktir:

Abi biz verkaç yapmıyor muyduk?

Ancak, Atilla’ya çıkışmasını, verkaçın ilânihaye sürmesinin mümkün olmadığını bilen Metin, ne yazık ki kendi sağlığıyla sürekli bir verkaç içinde oldu.

Zamanında futbolunun hayranı, son dönemde ise dostu ve yoldaşı olarak Metin’e benden sıcak bir uğurlar olsun…

(SolHaber)

[Bu yazı 1737 kez okundu]
Metin ÇULHAOĞLU

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [31]
[29 Eylül 2015] Analiz ve siyaset ... [30 Ağustos 2014] Başbakan Davutoğlu? ... [11 Ocak 2014] Karı koca arasına girilmez ... [2 Ekim 2013] Paket ve 'ortam sürekliliği' ... [31 Ağustos 2013] Tanrı (ve ABD) yanındayken bile... ... [29 Ağustos 2013] Ramazan endişeleri ... [16 Temmuz 2013] Kuşak fırsatı ... [8 Haziran 2013] Kitlesel hareketlenme: İlk tespitler ... [23 Nisan 2013] Önce marazileşme sonra meczuplaşma ... [9 Nisan 2013] Âlemin keyfi yerinde yine maşallah ... [27 Mart 2013] 'Hassas dönem' için gözlemler ve saptamalar ... [25 Aralık 2012] Sosyalizm hacıyatmaz mı? ... [23 Eylül 2012] AKP: Yolun sonunda mı? ... [7 Eylül 2012] Madalyonun iki yüzü ... [31 Ağustos 2012] Üçüncü Dünya Savaşı ... [11 Ağustos 2012] Alışmamız gerekiyor! ... [4 Ağustos 2012] Çok da karmaşık olmayan bir denklem ... [14 Temmuz 2012] Yoğunlaştığı yer, inceldiği yerdir ... [16 Haziran 2012] Eşitsiz gelişme ... [8 Haziran 2012] Siyasette iki gündem bir strateji ... [1 Haziran 2012] Tarassut noktaları ... [24 Mart 2012] Osmanlı: Dönelim de hangi dönemine? ... [25 Şubat 2012] ABD strateji fukarası mı? ... [18 Şubat 2012] "Devletin tepesinde neler oluyor?" (*) ... [3 Aralık 2011] Bir kez daha: Süreklilik mi, kopuş mu? ... [3 Eylül 2011] Durum çok mu umutsuz? ... [27 Ağustos 2011] Türkiye solcusunun çilekeş bir insan olarak portresi ... [6 Ağustos 2011] Bir Ortadoğu Vizyonu ... [25 Haziran 2011] Kilitlenme ve "Yıldızın Parladığı Anlar" ... [23 Nisan 2011] Rota nereye? ... [21 Ocak 2011] Beş soruda AKP ve Liberaller ...
Metin ÇULHAOĞLU
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™