Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Miting yasakçısını düşünmeye davet
16 Temmuz 2012, Ahmet HAKAN
, Ahmet HAKAN

“PROVOKASYON olur” diye Diyarbakır’da BDP mitingini yasaklayanlar!
 

Biraz düşünün lütfen...
Öyle uzun boylu falan değil.
İki dakika düşünün yeter.

* * *

Mitingi yasakladınız da ne oldu?
- “Milletvekili ayağından yaralı” fotoğrafları tüm dünyaya servis edildi.
- “Barışçı gösteriye müdahale eden rejim” durumuna düştünüz.
- Parti başkanına bile gaz sıkmış olduğunuz tescillendi.
- “Çıplak vücuda vurulan coplar” fotoğrafı herkesin diline düştü.
- Bin türlü cepheleşme, bin türlü sertlik, bin türlü öfke devreye girdi.
- “Seçilmişe bunu yapan seçilmemişe neler yapmaz” dendi.
- Çözümden biraz daha uzaklaşılmış oldu.
Kısacası...
Neresinden tutsan tatsız, neresinden tutsan sorunlu, neresinden tutsan berbat bir durum...
Yeryüzünün en şahane provokasyonu bile bunu sağlayabilir miydi?
“Provokasyon olur” diye takındığınız tavır, daha büyük bir provokasyona yol açmadı mı?

* * *

- Diyelim ki özgürlüklere zerre kadar önem vermiyorsunuz.
- Diyelim ki demokrasiyi hiçe sayıyorsunuz.
- Diyelim ki gösteri yapma hakkı falan umurunuzda değil.
İnsan hiç olmazsa “Sonuçta olan bizim imajımıza olur” der.
Hiç olmazsa bunu hesaba katar.
Değil mi ama?

Bekaroğlu: Dönen dönsün ben dönmezem

ŞUNU yazmıştım:
- Ertuğrul Günay’la “Müslüman sol” hareketi başlattı, Günay bakan oldu.
- Numan Kurtulmuş’la HAS Parti olayına girdi, Kurtulmuş başbakan olacak.
- Günay’lar, Kurtulmuş’lar kendilerini kurtarıyor, olan hep Bekaroğlu’na oluyor.

* * *

Bu yazdıklarıma Mehmet Bekaroğlu bir mektupla cevap vermiş.
Aynen aktarıyorum:
- HAKLISINIZ: Yazdıklarınızdan “Bekaroğlu aldatılan, kandırılan, saf birisi anlamı çıkıyor. Şaşıracaksınız ama buna itiraz etmeyeceğim.
- GÜNAY’IN DURUMU: Ertuğrul Günay’ın durumuna düşmektense “kandırılan birisi” olarak bilinmeyi tercih ederim. Bakın Ertuğrul Bey’in durumuna: Üyesi olduğu hükümetin çıkardığı kanundan haberdar değil. Hükümet, ustalıkla kişiye özel bir düzenlemeyi pakete sokmuş, katiller affedilmiş. Günay ise “Adalet duygum yaralandı” diyor. Şaşkınlık ve üzüntü içinde olduğunu söylüyor.
- ŞAŞKIN DEĞİLİM: Ben şaşkınlık içinde değilim. Çünkü ben kimseye yalan söylemedim. Hiç kimseyi aldatmadım, çalmadım, başkasının hakkını gasp etmedim, çift dilim, çift gündemim olmadı, hiç kimseyle gizli ittifaklar yapmadım. Dik durmaya, herkesin yardımına koşmaya çalıştım.
- HATAM ŞUDUR: Elbette yanlışlarım, hatalarım oldu. Ama en büyük yanlışım çok kanmak, çabuk kanmak oldu. Bundan dolayı da herkesten ama öncelikle de eşimden ve çocuklarımdan özür diliyorum.
- BEN DÖNMEZEM: Yine de şunu söylemeden geçemeyeceğim: Aldatan olmaktansa aldanan olmayı tercih ederim. Özetle diyorum ki: “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan.”

Fragmandan hayal kırıklığı

JAMES Bond’un son macerası nedeniyle Kapalıçarşı birbirine girdi, Karaköy’de hayat durdu, Adana’da ortalık karıştı falan...
Geçen gün Ömür Göksel’in tavsiyesiyle ikinci kez seyretmek üzere “Örümcek Adam” filmine gittim.
Filmin başında “James Bond” fragmanı girdi devreye.
Gözümü dört açtım.
Kapalıçarşı’yı, Karaköy’ü, Adana’yı görmek için...
Fakat heyhat!
Yok... Yok... Yok...
Umarım ulusça keleğe gelmemişizdir.

Kimsenin üzerinde durmadığı meseleler

KULISLERİ falan geçti, herkesin dilinde...
Formül şu diyorlar:
“Erdoğan Cumhurbaşkanı / Kurtulmuş Başbakan.”

* * *

Fakat ne hikmetse kimse şunların üzerinde durmuyor:
- Abdullah Bey ne olacak? NATO olmadı, BM olmadı... Numan Bey başbakan olursa, Abdullah Bey için nasıl bir makam düşünülüyor.
- Hadi diyelim bir biçimde Abdullah Bey için bir makam bulundu. Peki Bülent Arınç ne olacak? İslam Konferansı Örgütü’ne başkan mı olacak?

* * *

Bir de şu var tabii:
Başbakan Erdoğan, Numan Kurtulmuş’u başbakanlık koltuğuna oturtursa...
Numan Bey üzerinde hep “Sen ki binde bilmem kaç oy almış bir partiden geliyorsun” baskısını hissetmeyecek mi?
Bu durumda nasıl başbakanlık yapacak?

* * *

Amacımız “fitne” falan değil.
Türk matbuat tarihi, Türk siyasetine dair bu tür sorularla doludur.
Bu tür soruları soranlara da hiç kimse “fitne çıkarıyorsun” dememiştir.

Nerede beleş

Trafik sıkışlığına derman olsun diye köprüler bedava olmuş. Korkuyorum anne.
Gerçekten korkuyorum.
Korkuyorum çünkü yaşadığımız memlekette “Nerede beleş / Oraya yerleş” diye bir gerçeklik var.
Bu gerçeklik nedeniyle köprülerin daha da dolup taşmayacağının garantisi ne?
Eğer maksat trafiği rahatlatmaksa...
Köprü geçiş ücretlerinin iki katına çıkarılması gerekirdi. Memleket gerçeği buna işaret ediyor.

Öylesine soruyorum

- NIL Karaibrahimgil ile Elif Şafak’ın “teyzekızı” olabileceklerine dair sizde de kuvvetli bir şüphe oluşmuyor mu?
- Ertuğrul Özkök’ün Kutsal Emanetler’e bakışı, size de “Yüceliklerden ve maneviyattan hayli etkilenmiş bir Saadettin Teksoy bakışı” gibi gelmedi mi?
- Erkeklerden daha hızlı kadın futbol taraftarları, size de fazlasıyla kurgusal gelmiyor mu?
- Bodrum’dan arazi kapatan bir işadamının “Bodrum’u popüler yapacağız” açıklamasını okuyunca siz de “Oğlum bak git” demiyor musunuz?
- Siz de Emre Aköz’ün bazen Kadir Abi’den daha iyi bir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olabileceğini düşünüyor musunuz?
- Siz de “zıplayıver çekirge / hoplayıver çekirge” türküsünü işitince gülümsemek ile öfkelenmek arasında gidip gelenlerden misiniz?
- Son günlerde siz de “muhallebicilik mi daha zor, belediye başkanlığı mı?” sorusunu soranlardan mısınız?
- Ajda Pekkan’ın inşaattan sökülüp getirilmiş bir vinçle konser alanının tepesinde gezindiğini görünce siz de “Madonna’nın Türk popuna yaptığı fenalıklar” diye düşünmediniz mi?
- Siz de ara sıra gözlerinizi Kadıköy’e doğru çevirip “Bir Aziz Yıldırım vardı, ne oldu ona?” diye içinizden geçirmiyor musunuz?
- Merve bilmem ne ile Acun arasındaki ihtilaf, sizde de son dönemlerin en gereksiz, en sersem ihtilafı izlenimi bırakmıyor mu?

(Hürriyet)

[Bu yazı 1627 kez okundu]
Ahmet HAKAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [51]
[24 Mart 2014] Korkuyor ... [17 Mart 2014] Önüne gelene bin tekme ... [7 Mart 2014] Günah işleme özgürlüğü ... [1 Mart 2014] Sadece uçkura odaklı muhafazakâr ahlak ... [28 Şubat 2014] Biz köşe yazarları korkak ve ikiyüzlüyüz ... [21 Şubat 2014] İstihbaratı çok seven dindarlar ... [27 Ocak 2014] Ve tekfir başladı ... [19 Mart 2013] Bir müebbet yazısı ... [18 Mart 2013] Ne istiyorsun birader ... [15 Mart 2013] Yalakalıkta zirve diye bir şey olmazmış ... [9 Şubat 2013] Pardon ama yargı zaten ele geçmiş değil miydi? ... [25 Ocak 2013] CHP'nin ulusalcıları faşizmi hortlatıyor ... [31 Aralık 2012] Makbul vatandaş olmak için tüyolar ... [25 Aralık 2012] Yuh olsun sana Levent Kırca ... [3 Aralık 2012] İmam hatipte öğrendim ben bu haylazlığı ... [1 Aralık 2012] Neden 'İyi ki Abdullah Gül var' diyemiyorum ... [23 Kasım 2012] 'Kazan kazan'dan 'kaybet kaybet'e ... [30 Ekim 2012] Çöktü bir şeyler ... [12 Ekim 2012] Namı büyük Necdet Paşa ... [6 Ekim 2012] Eğri oturdum doğru konuşacağım ... [15 Eylül 2012] Bir fotoğrafın anatomisi ... [11 Eylül 2012] Demokrasiye saygılı paşa eleştirilemez mi? ... [28 Ağustos 2012] Yeni başlayanlar için El Kaide kılavuzu ... [27 Ağustos 2012] Cihatçıları gerçekten de ayet mi motive ediyor? ... [18 Ağustos 2012] Bir de buradan bakın: Aygün neden kaçırıldı? ... [16 Ağustos 2012] Cüppeli Ahmet Hoca'yı Metris'te ziyaret ettim ... [7 Ağustos 2012] Başbakan'ın Alevi politikasını açıklıyorum ... [27 Temmuz 2012] Tüzüklerle çarpışarak mağlup olanlar: Aleviler ... [28 Haziran 2012] Fethullah Gülen'in ağlama müdafaası ... [26 Haziran 2012] Son 10 günün bilançosu: Hangi bünye buna dayanır? ... [14 Haziran 2012] 'Cemaat'e dair bir muamma ... [11 Haziran 2012] Goygoycuların yaman günleri ... [1 Haziran 2012] İslam'da kürtaj ... [15 Mayıs 2012] 'Poşu davası' diyemezmişiz ... [4 Mayıs 2012] Muhafazakârlar için tüyo Tiyatro nasıl ele geçirilir? ... [15 Nisan 2012] İyi bir insan iyi bir lider olabilir mi ... [17 Mart 2012] Yeni başlayanlar için katliamla hesaplaşma ... [15 Mart 2012] Neden? Neden? Neden? ... [5 Mart 2012] Çullan babam çullan ... [23 Şubat 2012] Aziz Yıldırım'ın Atatürk vurgusu ... [18 Şubat 2012] Yemişim AİHM kararını ... [10 Şubat 2012] İleri demokrasinin bir cilvesi daha ... [6 Şubat 2012] Al sana Ergenekon'un işine gelecek bir yazı ... [27 Ocak 2012] Pişmiş aşa su katan sorular soruyorum ... [17 Ocak 2012] Anlayana... ... [29 Aralık 2011] İdris Naim Bey'e dair sorular ve cevaplar ... [20 Kasım 2011] Neden CHP'ye vuruyorum ... [11 Kasım 2011] Atatürk yaşasaydı Sözcü'ye ne derdi ... [4 Kasım 2011] Herkes kendine tutuklu ... [9 Ağustos 2011] Süper tehlikeli bir yazı ... [23 Mayıs 2011] Artık şurası anlaşıldı: Kasetler profesyonel işi ...
Ahmet HAKAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™