Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Meclis de artık Diyanet'in emrinde!
12 Temmuz 2012, Necdet SARAÇ
, Necdet SARAÇ

CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün “Meclis’e Cemevi açılsın” talebine TBMM adına Başkan sıfatıyla Cemil Çiçek’in verdiği cevap tam bir ibret belgesi.

Cemil Çiçek, Aygün’ün yasalardan kaynaklanan talebini ilgili hukuki birimlere soracağına, Diyanet İşleri Başkanlığı’na soruyor.  Arkasından da Diyanet’ten  gelen cevabı, TBMM adına veriyor: “Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre Alevilik ayrı bir din olmayıp "İslam içi bir oluşum, İslam'ın tarihi süreçte ortaya çıkmış bir zenginliği"dir ve İslam dininin ibadet yerleri camilerdir.”

Bu cevap hem bir ibret hem de bir utanç belgesidir…

Çünkü, Diyanet İşleri Başkanlığı, seçilmişlerin oluşturduğu Meclis’in üstünde değildir.

Çünkü, Diyanet’in bütçesini Meclis belirler, başkanını da Başbakan atar.

Çünkü, Diyanet İşleri Başkanlığı (en azından kağıt üzerinde) yasaların kendisine verdiği yetkilerle dini alanlara yönelik çalışmalarda bulunur.

Bundan dolayı, Cemil Çiçek, kendisini bir memur gibi görerek Diyanet’e görüş soramaz.

Bundan dolayı Cemil Çiçek, bir Diyanet memur gibi, ne Aleviliği ne de başka bir inancı asla tanımlayamayacağı gibi Çiçek’in asli görevi bütün inançlara eşit mesafede durmaktır.

Ama böyle olmuyor…

Çünkü bu ülkeyi artık tamamen siyasal İslamcılar yönetiyor. Siyasal İslamcılar için ise Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan daha önemli bir başka kurum kesinlikle yoktur…

Bundan dolayı, Diyanet İşleri Başkanı’nın yetkileri sürekli arttırılıyor, yaptığı açıklamalar hatta yorumlar “kanun kuvvetinde kararname” olarak algılanıyor. Yalnızca dini konularla sınırlı olan yetki alanı, Osmanlı döneminde Şeyhülislam makamında olduğu gibi, hukuk ve eğitim alanları başta olmak üzere, birçok alanı kapsayacak şekilde genişletiliyor.

Bundan dolayı, sosyal, kültürel alana dair aklınıza ne gelirse gelsin, yani, okul, hastane, hapishane, her alanda artık Diyanet İşleri Başkanlığı var.

Bundan dolayı, protokoldeki sırası bile, 51. sıradan 10. sıraya yükseltiliyor…

Bundan dolayı, bütçesi sürekli artıyor, personeli 120 bini aşıyor, “yetersiz” ilan edilen cami sayısı sürekli artıyor…

Bundan dolayı, fiili olarak Diyanet İşleri Başkanı, Başbakan’dan sonraki en önemli otorite olarak kabul görmeye başlıyor.
Medya da buna uygun bir algı yaratıyor. Çok “mühim” köşe yazarları Diyanet İşleri Başkanı’nı “ilk beşe” layık görüyor…

Ve iş öyle bir noktaya geliyor ki; Eğer bugün ülkemizde vesayet aranacaksa, artık bir tek vesayet var. Ne ordu, ne bürokrasi, ne de bir başkası... Yalnızca Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vesayeti...

Ve bu vesayet artık her şeyi belirliyor. Okullarda din derslerinin arttırılması, Hüseyin Aygün’ün cemevi başvurusunun reddedilmesi, cezaevindekilere Dede yasağı gibi… Bir başka inancı yani Aleviliği tarif etme hakkı gibi…

Diyanet bunu kendisine hak görünce, cemaate de bunu uygulamak düşüyor…

Arkasından ne söylenirse söylensin, hepsi hem boş hem de yalan oluyor: İnanç özgürlüğü, farklı inançlara saygı, mabetlerin dokunulmazlığı…

Eğer inanç özgürlüğü ve laik bir sistem isteniyorsa, yapılacak tek bir hamle var: Diyanet İşleri Başkanlığı’nı devletin kurumsal kimliği dışına çıkartmak, inançları da yasaların korumasında ve kontrolünde, cemaatlerin kendi inisiyatifine bırakmak!

Bu yapılmadığı takdirde, yarının bugünden daha da kötü olacağını söylemek için ne siyaset bilimci, ne de müneccim olmaya gerek var!

(Yurt Gazetesi)

[Bu yazı 1392 kez okundu]
Necdet SARAÇ

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [36]
[9 Ocak 2015] Laik demokratik bir blok yaratmalı ... [21 Mayıs 2014] Alevi Soma'da ölürken de öteki! ... [24 Haziran 2013] AKP'den Alevilere yar olmaz! ... [17 Mayıs 2013] İkiyüzlülükte sınır yok! ... [24 Nisan 2013] Bayramın anlamı karartıldı ... [15 Nisan 2013] Alevi ve sol düşmanlığı... ... [10 Nisan 2013] Söylemler de değişiyor! ... [27 Mart 2013] Barış ve üçüncü güç... ... [18 Mart 2013] Alevi hareketi yeniden yapılanmalı ... [11 Mart 2013] Karanlık güçler! ... [4 Mart 2013] Üçüncü bir siyasi güç gerekiyor! ... [25 Şubat 2013] Rektör Laçiner'e bazı sorular... ... [16 Şubat 2013] Alevisiz bir Türkiye! ... [30 Ocak 2013] CHP kendi bildirisinden habersiz! ... [21 Ocak 2013] "Alo, imdat polis!" ... [14 Ocak 2013] İktidarın rektörü; Sedat Laçiner vakası... ... [7 Ocak 2013] CHP çözüm istemesin mi? ... [31 Aralık 2012] 2013'te ne olacak? ... [24 Aralık 2012] Sıkıyönetim gibi. ... [11 Aralık 2012] Siyasal İslam'dan demokrasi çıkmaz! ... [1 Aralık 2012] "Kızılbaş ve Kıpti'den uzak durun" ... [10 Kasım 2012] Tansu Çiller masum mu? ... [7 Kasım 2012] Diyanet'in bütçesi ve cemaatsiz camiler. ... [12 Ekim 2012] Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz! ... [27 Eylül 2012] Cenaze töreninde "Başbakan Barikatı" vardı. ... [21 Eylül 2012] Başimam nefret suçu işlerse? ... [15 Eylül 2012] İktidar "afyon"luyor. ... [10 Eylül 2012] Erdoğan ve Emevi zihniyeti ... [3 Eylül 2012] Seyfiye, Kalemiye ve İlmiye. ... [20 Ağustos 2012] Barış için "üçüncü bir güç" gerekiyor! ... [14 Ağustos 2012] Alevi olmak da Alevi ölmek de zor! ... [28 Temmuz 2012] Hangi kardeşlik? ... [4 Temmuz 2012] Katilleri masum ilan etmek. ... [25 Haziran 2012] Diyanet'e 6 milyar, Alevilere birkaç bin lira ... [7 Haziran 2012] Laiklik olacaksa Diyanet kalkmalı! ... [11 Mayıs 2012] Herkesin bildiği sır: "Tek din" ...
Necdet SARAÇ
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™