Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Siyasette iki gündem bir strateji
8 Haziran 2012, Metin ÇULHAOĞLU
, Metin ÇULHAOĞLU

Beylik bir deyimle söylersek, “siyaset gündemi” iki başlığa odaklanmış bulunuyor: Türk Ceza Kanunu’nun 250. Maddesinde yapılacak değişiklikle özel yetkili mahkemelere henüz ne olduğu tam bilinmeyen kimi sınırlamalar getirilmesi ve Kürt sorununun çözümünde “yeni bir yaklaşım”, hatta “tarihi adım” olarak ilan edilen Erdoğan-Kılıçdardoğlu görüşmesi…

Aslında, Uludere, kürtaj ve yeni grev yasağı gibi “sert” gündemlerin ardından, artık ortalama da değil, bunun altındaki akıllara “işte böyle olmalı, nedir bu kavga gürültü” dedirtecek bir şeylerin geleceği belliydi. Tayyip Erdoğan ve AKP doğrusu bu işi iyi becermektedir. Şimdi sağda solda “uzun tutukluluk sürelerinin vicdanları yaraladığının” aklıselim sahibi AKP’lilerce de kabul edildiği ve Erdoğan’ın Kılıçdardoğlu’nun uzattığı eli itmeyerek siyasal olgunluk örneği verdiği yazılıp söylenecektir.

İnanan da çıkacaktır…

Sert gittikten sonra ortamı biraz yumuşatma; işin bir boyutu bu. Ancak, özel yetkili mahkemeler konusu ile son Erdoğan-Kılıçdaroğlu görüşmesini başka bir mantık ve açıklama çerçevesinde ilişkilendirmek, ikisini bir arada düşünmek de mümkün.

***

TCK’nın özel yetkili mahkemelerde ilgili 50. Maddesinde yeni bir düzenleme yapılacağı haberleri iktidar bloğunda hiç saklanmayan hoşnutsuzluklara yol açtı. Anlaşıldığı kadarıyla, bu blokta yer alan belirli bir kesim “darbeler ve çetelerle hesaplaşma” temasını, ülkedeki tüm kurumları ve toplumu yeniden yapılandırma uğraşında henüz işlevini yitirmeyen, hatta hiç yitirmeyecek kalıcı bir manivela olarak görüyor. Getirebileceği riskleri, geri tepmeleri, en azından “artık kabak tadı verdi” dedirten kayıtsızlıkları, bir de sonuç olarak karşı tarafın daha bir bilenmesi ihtimalini anlaşılan pek umursamıyor.

Veya tam da böyle olsun istiyor…

Nitekim geçenlerde bu tarafın temsilcilerinden biri açık açık söylemiştir: Bu ülkede bir daha darbe yaşanmaması için her dönem sürekli darbe ve darbeci yargılaması olması gerekmektedir!

Peki, bir taraf böyle de, iktidar bloğunun ağırlıkta olan tarafı işler buraya kadar gitmesin, ipler fazla gerilmesin, ortalık biraz yumuşasın niyeti mi taşıyor?

Göründüğü kadarıyla ortada bir niyet değil, strateji farklılaşması vardır. “Hesaplaşmacı” taraf, “bugünkü gücümüzle böyle vura vura durmadan gidelim” derken, aynı vuruşların gerekliliği konusunda hiçbir tereddüdü olmayan diğer taraf, bu vuruşlar için bugünküne göre farklı bir sistemsel yapılanma, farklı bir güç/iktidar konsantrasyonu peşindedir.

Adını koyacak olursak, gündemdeki asıl konu başkanlık sistemi ve Erdoğan’ın bu sistemi kendi şahsı bağlamında “içe sindirtmeye” yönelik manevralarıdır. Özel yetkili mahkemeler konusunda “aslında hiç olmaması gerekir, ama…” deyip ardından bu alanda kimi “demokratik” rötuşlara yol veren, “siyasette küslük olmaz” gibi “olgun” mesajlar ileten, muhalefetin uzattığı eli itmeyen, üstelik MHP’nin ikna edilememesi durumunda bile CHP ile meclis dışında bir heyet kurulabileceğini söyleyen AKP lideri, bunlarla kendi ikbali için bir ortam yaratmaktadır.

***

Yukarıda söylenenler, başkanlık sistemi peşindeki Erdoğan’ın önümüzdeki dönemde daha “yumuşak”, “yapıcı” ve “kucaklayıcı” profil sergileyeceği şeklinde bir mutlaklaştırmaya taşınmamalıdır.

Güçlü olsa bile, eli o kadar da rahat değildir; kürtaj meselesinde olduğu gibi, kendi asıl tabanını okşayacak söylem ve çıkışlardan geri durması düşünülemez. Dahası, iktidar bloğunun diğer tarafını da şöyle veya böyle kollamak durumundadır. Eli, bir yanda bunlarla diğer yanda “tam başkan olacak adam” dedirtecek olgunluk gösterileri arasında denge kurulması biraz güç olacağı için o kadar rahat değildir.

Ama bir başka açıdan eli rahat sayılabilir: Sertlik adına ne yaparsa yapsın, küçük bir “olgunluk” gösterisinde bile bunların hepsini unutturup mayıştıracağı çevreler hiç eksik olmayacaktır.

Diyalog muhatabı CHP’nin bu çevreler arasında yer alıp almayacağını ise zaman gösterecektir.

(Birgün)

[Bu yazı 1445 kez okundu]
Metin ÇULHAOĞLU

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [31]
[29 Eylül 2015] Analiz ve siyaset ... [30 Ağustos 2014] Başbakan Davutoğlu? ... [11 Ocak 2014] Karı koca arasına girilmez ... [2 Ekim 2013] Paket ve 'ortam sürekliliği' ... [31 Ağustos 2013] Tanrı (ve ABD) yanındayken bile... ... [29 Ağustos 2013] Ramazan endişeleri ... [16 Temmuz 2013] Kuşak fırsatı ... [8 Haziran 2013] Kitlesel hareketlenme: İlk tespitler ... [23 Nisan 2013] Önce marazileşme sonra meczuplaşma ... [9 Nisan 2013] Âlemin keyfi yerinde yine maşallah ... [27 Mart 2013] 'Hassas dönem' için gözlemler ve saptamalar ... [25 Aralık 2012] Sosyalizm hacıyatmaz mı? ... [23 Eylül 2012] AKP: Yolun sonunda mı? ... [7 Eylül 2012] Madalyonun iki yüzü ... [31 Ağustos 2012] Üçüncü Dünya Savaşı ... [25 Ağustos 2012] Güle güle Metin ... [11 Ağustos 2012] Alışmamız gerekiyor! ... [4 Ağustos 2012] Çok da karmaşık olmayan bir denklem ... [14 Temmuz 2012] Yoğunlaştığı yer, inceldiği yerdir ... [16 Haziran 2012] Eşitsiz gelişme ... [1 Haziran 2012] Tarassut noktaları ... [24 Mart 2012] Osmanlı: Dönelim de hangi dönemine? ... [25 Şubat 2012] ABD strateji fukarası mı? ... [18 Şubat 2012] "Devletin tepesinde neler oluyor?" (*) ... [3 Aralık 2011] Bir kez daha: Süreklilik mi, kopuş mu? ... [3 Eylül 2011] Durum çok mu umutsuz? ... [27 Ağustos 2011] Türkiye solcusunun çilekeş bir insan olarak portresi ... [6 Ağustos 2011] Bir Ortadoğu Vizyonu ... [25 Haziran 2011] Kilitlenme ve "Yıldızın Parladığı Anlar" ... [23 Nisan 2011] Rota nereye? ... [21 Ocak 2011] Beş soruda AKP ve Liberaller ...
Metin ÇULHAOĞLU
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™