Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
SARKOZY GİDİNCE, MERKEL DIŞINDA HERKES RAHATLADI
30 Mayıs 2012, Aydın CINGI
, Aydın CINGI

Fransa, 2012 ilkbaharında cumhurbaşkanlığı seçimi yaptı. Yeni Cumhurbaşkanı Hollande’ın gelişi, daha doğrusu eski Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin gidişi, başta Türkiye, tüm dünyada bir rahatlamaya yol açtı. Türkiye’nin rahatlaması birden fazla nedene dayalıdır.

Öncelikle dost ve müttefik bir ülkenin başında ülkelerine karşı sürekli hasmane bir tutum takınan birinin olmaması, Türkler üzerinde Fransa gibi bir dost ülkeye karşı yatıştırıcı etki yapmaktadır. Gerçekten de Sarkozy’nin, beş yıllık görevi boyunca Türkiye’ye karşı gösterdiği düşmanca davranış, aynı savunma örgütünde yer alan iki müttefik devlet arasında dünya siyasal tarihinde örneğine hemen hemen hiç rastlanmamış türden bir ayıptı. Öte yandan, Türkiye için AB üyeliği bundan böyle daha olası bir perspektif edinecektir. Çünkü Sarkozy yönetiminin bloke ettiği bir dizi müzakere bahsi artık açılabilecektir.

Ben Türkiye-Fransa ilişkilerinin düzelmesini, salt “Ermeni soykırımının” yadsınmasını yaptırıma bağlayan yasa tasarısının gündemden kaldırılmasına endeksleyenlerden değilim. Esasen Sarkozy’e karşıtlığım da, bu politikacının, Fransa anayasasına aykırılığı tescillenmiş bu yasa tasarısını ille de uygulamaya sokma ısrarından kaynaklanmıyordu. Onun kişiliğinde ve politikasında gözlemciyi irkilten, kibri ve her türlü zarafetten yoksun hoyrat üslubuydu. Aslında Hollande da, Sosyalistleri çoğunun desteklediği bu yasa tasarısını parlamentoya benimsetme çabalarından vazgeçeceği yolunda bir vaatte bulunmuyor. Ancak bu yönde eski cumhurbaşkanı gibi militanca çabalar harcamayacağını belli eden yeni cumhurbaşkanı, Türkleri kendi içlerinde bir yüzleşmeye çağırır nitelikte bir söylem benimsiyor. Türkiye’nin değerini ve dostluğunun önemini her fırsatta kaydediyor.

Hollande’ın seçilmiş olması, biz Türklerden başka, her ırk ve dinden Fransız yurttaşını da huzura kavuşturmuşa benziyor. Uç sağdan oy kapma hevesiyle göçmen karşıtı, aşırı güvenlikçi hatta ırkçı politikalar izleyen Sarkozy artık iktidarda değil. Bu yurttaşlar da, Fransa Cumhuriyeti’nin koruyucu kanatları altında kendilerini geçen beş yıla oranla çok daha güvende hissedebilecekler. Öte yandan Avrupa, içinde bulunduğu bunalım ortamında kritik dosyaları dingin bir hava içinde inceleyip sonuçlandırma durumunda. Diplomatik çevrelerce de bilindiği üzere, Sarkozy’nin çok değişken ve bazen de tutarsız stili, pek çok Avrupa hatta Atlantik ötesi yöneticinin sakin çalışma düzeni ile bağdaşmıyordu. Onlar da Fransa’nın en üst yönetimindeki bu değişiklikten memnunlar.

Saptanacağı üzere herkes mutlu; yeni Fransa Cumhurbaşkanı’nın ilişkileri, yalnızca Sarkozy ile çok iyi anlaşagelen Alman Şansölyesi Merkel ile ciddi sürtüşme potansiyeli taşıyor. Merkel’in sıkı maliye anlayışı ile Hollande’ın Avrupa’ya “büyüme” politikaları önermesi, birbiriyle çelişir nitelikte. Esasen AB’nin iki en büyük ülkesi arasındaki bu anlayış farkından çıkacak ortak politika, başta Yunanistan, tüm Avro bölgesinin hatta bütün AB’nin geleceğini belirleyecek.

[Bu yazı 1592 kez okundu]
Aydın CINGI

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [33]
[30 Kasım 2015] IŞİD, IŞİD. ... [11 Kasım 2015] CHP, lideri ve 1 Kasım ... [25 Şubat 2014] UKRAYNA'YI ANLAYALIM ... [12 Ağustos 2013] SANDIK DEMOKRASİSİ VE GEZİ PARKI ... [23 Nisan 2013] Dünyada din ve dinsizlik ... [11 Mart 2013] ÜÇ ÇOCUK YETMEZ, BEŞ OLSUN! ... [18 Aralık 2012] Akp İktidarı Ve Tayyip Bey; Seçilmiş Despotizm ... [8 Kasım 2012] ABD başkanlık seçimi ve coğrafya ... [18 Ekim 2012] TÜRKİYE'MİZİN HALLERİ ... [20 Eylül 2012] İSLAM RADİKALLEŞİYOR ... [23 Ağustos 2012] ULUSAL MÜDÜRÜMÜZ ... [7 Haziran 2012] İRTİCADAN KORKMAYIN; O ZATEN BURADA ... [20 Mayıs 2012] SPORDA FB-AKP YÖNTEMLERİ ... [1 Mayıs 2012] P O E ... [23 Nisan 2012] Fransa Cumhurbaşkanlığı Seçiminin İlk Turu ... [31 Mart 2012] İSLAM VE SİYASET ... [9 Şubat 2012] "DİNDAR NESİLLER" KAVRAMI; TOTALİTARİZM" ... [3 Şubat 2012] GELECEĞİN "DİNDAR" NESİLLERİ ERDOĞAN'A EMANET! ... [2 Ocak 2012] POPÜLİZM, İLERİ / OLGUN DEMOKRASİ ... [12 Ekim 2011] Fransa Sosyalistlerinin Başkanlık Ön Seçimi ... [13 Eylül 2011] AKP VE UCUZ POPÜLİZM ... [20 Ağustos 2011] AKP Dönemi Ramazanları ... [26 Temmuz 2011] ARAP BAHARI ... [11 Temmuz 2011] 12 Haziran seçimleri ... [10 Haziran 2011] İktidar Partisinin Kampanya Süresince Üslubu ... [11 Mayıs 2011] TUNUS'TAN GÖZLEMLER ... [11 Mart 2011] KORKUYU YENMEK ... [10 Ocak 2011] 2010 YILININ TOPLUMSAL VE SİYASAL AÇIDAN DEĞERLENDİRMESİ ... [29 Ekim 2010] ANADOLU DEVRİMİ VE RESTORASYON DÖNEMİ ... [8 Nisan 2010] AKP?nin taslağı: hinlik, cinlik, samimiyetsizlik ... [24 Mart 2010] FRANSA?DA YEREL SEÇİMLER ... [13 Mart 2010] BAŞÖRTÜSÜ, DARBE ve TEKEL İŞÇİLERİ ... [9 Mart 2010] Yeni Sosyal Demokrat Politika Gereksinimi ...
Aydın CINGI
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™