Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Zombiler karşısında gergin ve endişeli
27 Mayıs 2012, Kadri GÜRSEL
, Kadri GÜRSEL

Geçen günlerde televizyonda katıldığım tartışma programından sonra bana gönderilen bir “tweet”te, “TV’ye çıktığınızda çok gergin görünüyorsunuz! Konuştuklarınızda haklı olabilirsiniz ancak görüntünüz gergin. Sevgiler” yazıyordu.
O programda gergin görünmüş olabilirim. Fakat bu benim doğal halim ya da tercihim değildi. Üstelik gerilmişsem gözlerden kaçıramıyorum bunu. Böyle de bir zaafım var.
Demek ki bende gerçekten de gerginliğe yol açan bir şey görmüş ya da işitmiş olmalıyım...
Ve biliyorum onun ne olduğunu... Zayıf noktamın farkındayım.
Konuk olduğum tartışma programlarında beni en çok geren durum, her türden “ekran zombisi” ile yüz yüze gelmek ve onlara tahammül etmeye zorlanmaktır.
“Zombiler”, yani “yaşayan ölüler” efsanesinin gerçek hayattaki suretleri...
Komşu zombi rejimlerin zombi ajanları, zombi politikacılar, zombi muktedirler, zombi muhalifler ve onların zombi fikirleri, zombi söylemleri...
Yani o programda nasıl görünebilirdim?
Zombi görmüş bir insan nasıl görünürse öyle...
Gergin ve endişeli...
Siz de hayal edin. Kendinizi aniden zombilerin alacakaranlığında bulsanız nasıl olursunuz?
Ruhunu, aklını ve vicdanını teslim etmiş, dolayısıyla düşünmeye de ihtiyaç duymayan, daha ilk hamlede, hemen o anda etinize dişini geçirip açlığını gidermek dışında bir motor refleksi olmayan bir “zombi” karşısında şaşkınlığa düşmez, dehşete kapılmaz mısınız?
Nasıl ki “thriller” öyküsünün insan karakteri, gecenin bir vakti salonunda otururken aç zombilerin penceresini, kapısını zorladığını gördüğünde, programlanmış rasyonel seçenekler arasından birini tercih etmek için işlem yapan, ruhsuz bir makine gibi tepki veremezse...
TV’deki tartışma programlarında bizden zombi muktedirlerin mezarından çıkmış söylemlerini yorumlamamız istendiğinde ya da karşınızdaki siyasi, bir anda gerçek bir zombiye dönüştüğünde, izin verin de en azından gergin ve endişeli olalım ve öyle görünelim.
Mesela Kürt sorunu hakkındaki zombi söylem ve fikirler, ülkenin sözde iç güvenliğinden sorumlu olanlar tarafından ısrarla ve tekrarla siyasete mal ediliyorsa, bu korkunç bir durumdur çünkü ülkenin ahengine, bütünlüğüne, güvenliğine, istikrarına ve geleceğine yönelmiş bir zombi tehdidi altında olduğumuzu gösterir.
İnsan muhayyilesi zombi efsanesini boşuna yaratmamıştır. Ve gerçek hayatta efsanelerin mutlaka bir esin kaynağı mevcuttur. “Yaşayan ölüler” efsanesinin de reel dünyada bir izdüşümü var. Dikkatle, çevrenizde olan bitene bakın, medyayı izleyin, onları ve hallerini göreceksiniz.
Temel içgüdüsü, sonsuz iktidar açlığını doyurmaktan başka bir şey olmayan, bu bilinçaltıyla bir otomat gibi ele geçirip yok eden, kendi türünden başkasına yaşam hakkı tanımayan, sadece gücün diliyle konuşup gücün dilinden anlayan, vicdansız, erdemsiz bir muktedir görürseniz, bilin ki o artık zombileşmiştir. Kendisini en güçlü hissettiği anında, geçmişe ait bir canlı mevtaya dönüşmüştür. Ülkesini nasıl bir arada tutabilir?
Ülkenin geleceğine ortak olmak için yeni bir şeyler düşünmek ve söylemek varken, miadı çoktan dolmuş, yani mezara girmiş bir rejimi “korumak ve kollamak” adına, onun mezar kazıcılarının izini ağır aksak sürmekten başkasını yapamayanlar gözünüze ilişirse, anlayın ki onlar “zombi muhalifler”dir.
Zombileri zararsız hale getirmenin yolunu Hollywood’un fantezi dünyasından biliyorsunuz: Zaten bilinçsiz olan beyinlerini fiziksel olarak da dağıtmak...
Ama zombi fikirler, zombi siyasetler ve zombi söylemlerle mücadele etmenin yolu, geçersizleşerek zaten ölmüş olan fikirleri bir daha öldürmeye çalışmak değil.
Politik zombiler ve onların zombi fikirleriyle mücadelenin yegâne silahı özgürlükçülüktür. Fikir özgürlüğü, basın özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğünü, kısacası demokrasiyi savunmak, toplumun külliyen zombileştirilmesine karşı tek çaredir.
Bize bugünümüzü barış ve ahenk içinde yaşatma ve ortak geleceğimizi kurma kapasitesi kalmadığı için geçersizleşmiş olan zombi fikir ve söylemlerin ülkeyi yöneten ve onlara sözde muhalefet eden zombiler tarafından topluma musallat edilmeleri korkunç bir durumdur. En az terör saldırıları, salgın hastalıklar, doğal afetler, mali krizler kadar korkunçtur bu.
En ciddi tehlike Türkiye’nin bir “zombieland”e dönüşmesidir. Ve mümkündür bu; çünkü zombilik bulaşıcıdır.
O programda bir kez daha gördüm.

(Milliyet)

[Bu yazı 1599 kez okundu]
Kadri GÜRSEL

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [44]
[1 Eylül 2013] Katile 'katil' deyin, beladan da uzak durun ... [24 Haziran 2013] 'AKP'nin Yükselişi ve Düşüşü' ... [31 Aralık 2012] Devletin ve milletin arkasına saklanmayın ... [24 Aralık 2012] Meşru gücünün sınırlarında ... [6 Eylül 2012] Haber adem, Türkiye badem ... [3 Eylül 2012] 'Son'a kadar Davutoğlu'yla ... [30 Ağustos 2012] Bir ülke işte böyle parçalanır ... [27 Ağustos 2012] PKK'nın stratejik derinliği ... [16 Temmuz 2012] Basın özgür değilse, kimse özgür değil ... [9 Temmuz 2012] Laik Türkler daha iyisini hak edebilir ... [2 Temmuz 2012] Kürt taleplerine, Türklerin cevabı ... [28 Haziran 2012] Milletin meselesi, nasıl 'milli mesele' olur? ... [14 Haziran 2012] Seçmeli Kürtçe: Çok az, çok geç ... [28 Mayıs 2012] Başkanlık sistemi zararlı ve tehlikeli ... [17 Mayıs 2012] Cemaat Fener'i ele geçirmek istemiyor ... [6 Mayıs 2012] Video komplosu: Kim kazandı, kim kaybetti? ... [29 Nisan 2012] Olmayan demokrasi ihraç edilemez ... [26 Nisan 2012] Ankara'nın tek ortağı Barzani ... [25 Mart 2012] Emzik planı ... [19 Mart 2012] Türkiye'nin imajını bozanlar kimlerdir? ... [15 Mart 2012] O gazeteciler dışarıda, gazetecilik hâlâ hapiste ... [8 Ocak 2012] İran için vakit çok geç (Davutoğlu için de...) ... [22 Aralık 2011] 'Soykırım Yasası'na AB kalkanı ... [1 Aralık 2011] Böyle özür dilenmez ... [20 Kasım 2011] Türkiye-İsrail Yeniden düşünmek -1- ... [13 Kasım 2011] Kürt cinini şişeye tıkmak ... [3 Kasım 2011] ABD Irak'tan çekilirken... ... [15 Eylül 2011] Savaştan söz etmenin dayanılmaz hafifliği ... [11 Eylül 2011] Gazze 'milli dava' değildir ... [11 Ağustos 2011] Hakikaten, polisin dağda ne işi var? ... [4 Ağustos 2011] Askerin 'dönüş bileti' yok mu sanıyorsunuz? ... [17 Temmuz 2011] Anlamsız savaş, popülist siyaset ... [7 Temmuz 2011] 'Üç Büyükler' düzenine operasyon ... [26 Haziran 2011] Meclis, 17 yıllık hatasını telafi etmeli ... [23 Haziran 2011] 'Sıfır sorun': Halep oradaysa arşın burada ... [19 Haziran 2011] Alevi'yse ne var bunda? ... [6 Haziran 2011] 'Müslüman demokrasi' palavrasının sonu ... [26 Mayıs 2011] Seks kasetleri: Nereden biliyorsun? ... [23 Mayıs 2011] Demokrasi için, 'gücü azaltılmış Erdoğan' ... [21 Nisan 2011] 'Yüzde 10' barajı, istikrarın düşmanı ... [11 Nisan 2011] Arap baharı, Kürt yazı ... [3 Nisan 2011] Türkiye Cemaat'e büyük geldi ... [28 Şubat 2011] Müslüman demokrasi iş başında ... [31 Ocak 2011] 'Mısır İslam Cumhuriyeti' ...
Kadri GÜRSEL
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™