Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
AA'yı izle, 'eşsiz avantaj' yakala
17 Mayıs 2012, Yalçın DOĞAN
, Yalçın DOĞAN

YAKALASA, yakalasa böyle “eşsiz” bir haberi ancak Anadolu Ajansı (AA) yakalar.
 

Zaman zaman suçüstü yakalansa da, AA’nın üstüne habercilik tanımam ben. Hele de, son yıllarda toz kondurmam. Ne de olsa, AA iktidara toz kondurmuyor.

14 Mayıs günü AA yine “eşsiz” bir ekonomik haber geçiyor. Dünyanın en saygın bankalarından Deutsche Bank’ın bir raporunda Brezilya, Endonezya ve Türkiye ekonomilerinin karşılaştırıldığını, orada Türkiye’nin 2010 ve 2011’deki yüzde 9.11 ve yüzde 8.5 büyüdüğüne dikkat çekildiğini belirtiyor ve ekliyor:

“Deutsche Bank Merkez Bankası’nın günlük esnek politikalarının küresel kırılganlıkların yüksek olduğu bir ortamda “eşsiz bir avantaj” olarak görülebileceğini vurguladı”.

Kısaca, Deutsche Bank Türk Ekonomisini ve bizim Merkez Bankası’nın izlediği politikaları yere göğe koyamıyor. Siz de, haklı olarak “AA”nın geçtiği bu haberi okuyunca, “Aaaaaa” diyeceksiniz.

FAİK ÖZTRAK

Haberi okuyunca, herkes gibi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak da, Hazine eski Müsteşarı ve ekonomiyi günlük izleyen biri olarak, ister istemez “Aaaaa” diyor.

AA’nın talihsizliğine bakın ki, Deutsche Bank’ın o raporu Öztrak’ta da var. Sırası mı şimdi. AA’nın haberini okuyan Öztrak Deutsche Bank’ın raporuna bir daha bakıyor ve şu açıklamayı yapıyor:

“AA Deutsche Bank’ın raporuna dayanarak basına yanlış bir haber geçmiştir. Raporun 47 ile 55. sayfalarında Brezilya, Endonezya ve Türkiye ekonomileri analiz edilmektedir. Türk Ekonomisinin diğer iki ülkeye göre daha yüksek cari açığa sahip olmasına karşın, döviz rezervlerinin bu iki ülkenin altında olduğuna işaret edilmektedir. Enflasyonun yüzde 5’e düşürülmesi konusunda inanç eksikliği olduğu belirtilmiştir. Bu açık ifadeye rağmen AA, “Bankanın araştırmasında Türkiye’de uzun vadeli enflasyon oranının yüzde 5 olacağına dair güvenin oluştuğu belirtildi” diye tamamen çarpıtılmış bir haber geçmiştir”.

Öztrak açıklamasında “eşsiz avantaja” da değiniyor:

“Aynı raporun 54. sayfasında Merkez Bankası’nın uyguladığı politikalardaki riskler teker teker sayılmış, uygulanan politikaların başarısına ilişkin kuşkular dile getirilmiştir”

AA’nın geçtiği haberin tam tersi, Öztrak’ın deyimiyle, “rapor çarpıtılmış”.

AA GERİ ÇEKTİ

Sonrası da, AA haberciliği kadar ilginç.

Öztrak’ın açıklamasının üzerinden kısa süre geçiyor, AA’dan Öztrak’ın makamı aranıyor, soru şu:

“O rapor sizde var mı?”

Evet, var, şimdi ne olacak? Yine, “Aaaaaa” diyeceksiniz.

AA beş dakika sonra o anlı şanlı, yanlı haberi geri çekiyor. Öztrak’ın açıklamasını da dün öğle saatlerine kadar hala vermiş değil. Zaten ana haberi geri çekince, Öztrak’ın açıklamasını nasıl versin? İşin ucunda iyice rezil olmak var.

Anadolu Ajansı 1920’de kuruluyor. Yüz yıla yakın tarihe sahip. Geçmişte de, siyasi iktidarlar zaman zaman AA’yı komik durumlara düşüren habercilikte kullanıyor. Örnekleri var.

AA yönetimini hep siyasal iktidarlar seçiyor. İktidara yaranmak adına, böylesine acemice destek vermek AA’nın inandırıcılığını fena halde hırpalıyor.

Tutuklu vekillerde az gittik, uz gittik

ASLINDA AKP tutuklu milletvekillerinin serbest kalmasına başından beri sıcak bakmıyor. Her düzeyde açıklamalar ortada:

“Onlar tutuklu iken milletvekili seçildiler, milletvekili iken tutuklanmadılar. Muhalefet içerden çıkarmak için onları milletvekili listesine koydu”.

Arada devreye Meclis Başkanı Cemil Çiçek giriyor, muhalefetle toplantılar yapıyor. Muhalefetin yasa önerileri tekrar dile geliyor. Anayasanın şu, Ceza Yasasının bu maddeleri üzerinde teknik tartışmalar birbirini izliyor. Geldiğimiz noktada son viraj bu kez adli kontrolde düğümleniyor. Adli kontrol, yani yargıcın vereceği karara göre, ceza üç yıldan az ise, yurt dışına çıkma yasağı, zaman zaman karakola gidip imza vermek gibi, kontroller. Üç yılın üstünde ise, uygulama olabilir de, olmayabilir de.

Ama, yine yargıcın vereceği karara bağlı olarak.

Tutuklu milletvekilleri zaten yargıcın kararına bağlı olarak hapiste. Değişen bir şey yok. Seçimin üzerinden bir yıl geçmek üzere, hala aynı yerdeyiz.

AKP açıkça oyalıyor. Belki ileride muhalefetten almak istediği ödün karşılığında tutuklu vekilleri kullanmak amacıyla. Bilinmez. Ancak, muhalefetle dalga geçtiği kesin.

(Hürriyet)

[Bu yazı 1674 kez okundu]
Yalçın DOĞAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [32]
[21 Şubat 2013] Amiralden enerji konferansı ... [8 Şubat 2013] Tuncay dimdik, Ergenekon'u ezberlemiş ... [2 Şubat 2013] 'Abdest; sizin Mustafa Kemaliniz; faşistler' ... [30 Ocak 2013] Genel başkanın yumruğu ... [20 Kasım 2012] Esad: 'Bu laiklik savaşıdır' ... [13 Kasım 2012] 'Güneşi göster' ... [10 Kasım 2012] Şu çılgın Mustafa Kemal ... [1 Kasım 2012] Türkiye işkencede sözünü tutmadı ... [26 Eylül 2012] Bu mu Adil Yargılama ... [25 Eylül 2012] Balyoz'da koramiralin mektubu ... [21 Eylül 2012] BDP seçmeninden büyük sürpriz ... [6 Eylül 2012] Anlaşılan devlet yolsuz kaldı ... [19 Haziran 2012] Bir kaç milyon kişi hapse girebilir ... [30 Mayıs 2012] Yakında Meclis'te kıyamet kopacak ... [16 Mayıs 2012] Bu kameralar neden var ... [29 Mart 2012] Türkçesi titretiyor, kendisi yürü ya kulum ... [24 Mart 2012] Arap Baharı'ndan Arap cehennemine ... [21 Şubat 2012] Ama seçilmişler hâlâ hapiste ... [20 Ocak 2012] Nerede örgüt var nerede yok ... [6 Ocak 2012] Cemaat ve AKP -şimdilik- aynı tastan su içmiyor ... [10 Aralık 2011] Aaaaa, savcının görevi müftüye ... [11 Kasım 2011] Van'da hasar tespiti soruları ... [4 Kasım 2011] Yargıtay'a armağan: Önceki hükümet programı ... [13 Ekim 2011] Tek yanlı adalet ... [8 Ekim 2011] Anayasa sihirli değnek olmayacak ... [20 Eylül 2011] Ganz Unten (En Alttakiler) ... [3 Eylül 2011] İki bin beş yüz yıl önce mahkemeler bir günde bitiyor ... [23 Ağustos 2011] Hukuk bir kez susmaya görsün ... [20 Ağustos 2011] Acılarımız bize yol göstersin ... [22 Haziran 2011] Güneydoğu'da asker sandıklarından AKP çıktı ... [5 Mayıs 2011] Benzin pompaları, vergi memuru gibi ... [11 Aralık 2010] Arkadaşlar, Kürtler gidiyor sanki ...
Yalçın DOĞAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™