Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Bu kameralar neden var
16 Mayıs 2012, Yalçın DOĞAN
, Yalçın DOĞAN

AVUKAT savunmasını üstlendiği, her türlü sırrını paylaştığı müvekkili ile görüşüyor. Görüşmede özel konular var. Hem kişilerin özeli, hem savunmayla ilgili özel yanlar.
 

Böyle bir görüşme avukatla müvekkili arasında gizli. Ya da gizli olması gerekir ama, bazı yerlerde öyle değil.
Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevinde avukatlarla müvekkilleri arasında yapılan görüşmeler kameraya çekiliyor, iki aydır devam ediyor bu uygulama.
Kameraya alındığına göre, sadece görüntü değil, aynı zamanda konuşmalar da kayda geçiyor.
Dünyanın hangi hukuk devletinde böyle bir avukat-müvekkil görüşmesi var? Bizdeki ileri demokrasinin son icadı bu mu?
GÖK’ÜN SORUSU
CHP Ankara milletvekili Levent Gök Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e soru önergesi veriyor. Sincan Cezaevindeki kamera olayını aktardıktan sonra:
“Kamera kaydı sayesinde, görüşmede yer alan yazılı herhangi bir belgenin ifşası, konuşmaların dinlenmesi savunma hakkına saldırıdır”.
Gök’ün itirazı sürüyor:
“Konuşmaların kayda alınması aynı zamanda yasalara ve uluslararası normlara aykırıdır”.
Avukatın savunduğu o kişi dünyanın en azılı katili olabilir, şu olabilir, bu olabilir, yine de avukatı ile o kişinin görüşmesini kameraya çekmeyi hiç bir  kural izah edemez.
Levent Gök’ün vurguladığı gibi, burada asıl soru şu: “Bu kameralar neden takılmıştır?”
Acaba başka cezaevlerinde de benzer uygulama var mı? Açıktan ya da çaktırmadan, gizlice kameraya çekim, hangi gerekçeyle, neden, kimin aklı?
“KABUL EDİLEMEZ”
Bu dönemde savunma hakkıyla ilgili sorular hızla artıyor.
Sanık avukatları duruşmaları terk ediyor. Avukatlara ceza veriliyor. Durum yüksek yargı organlarının da dikkatini çekiyor. Daha geçen hafta Danıştay Başkanı “savunmaya dönük bu uygulamalar kabul edilemez” uyarısında bulunuyor. Bunlara şimdi kameraya çekim ekleniyor. Gök Adalet Bakanına soruyor:
“-Kameraların sökülmesi için talimat verecek misiniz?
-Kamerayı takanlar hakkında soruşturma açacak mısınız?”
Evet, normali o kameraların sökülmesi, kamerayı takan kim ise, onun hakkında soruşturma açılması.
Açılır mı? Sanmam, keyfi yönetimin evrensel hukukun yerini aldığı bir ülkede, sanmam.

Oooo, günaydııın Memur-Sen

“MEMURU enflasyona ezdirmeyiz”.
Her hükümetin bu klasik söylemlerinden birini AKP de tekrar ediyor. Ne var ki, bu söze rağmen, enflasyon memuru eziyor. Geçen yıl memurların aylıklarındaki artış oranı enflasyonun gerisinde kalıyor.
Şimdi hükümet ve memurlar ücret artış oranı için masaya oturuyor. Memur örgütlerinin önerdikleri artış ile hükümetin oranı arasında büyük fark var. O nedenle iş tırmanıyor. Tırmandıranlar arasında, sürpriz biçimde ve nasıl olduysa, Memur-Sen de var.
1 Mayıs kutlamalarına dönelim. 1 Mayıs Ankara’da iki ayrı meydanda  kutlanıyor. Birinde DİSK’in başını çektiği, bu hükümetin karşısında yer alan sendikalar ve sivil toplum örgütleri, diğerinde Tandoğan’da hükümet yanlısı örgütler.
Tandoğan’daki törene Çalışma Bakanı Faruk Çelik de katılıyor,  konuşma yapıyor. Bakanı bağrına basan, her fırsatta hükümete arka çıkan örgütlerden biri Memur-Sen de Tandoğan’da. Orada hükümete alkış tutuyor.
Memur örgütleri üç gündür hükümetle papaz. Ücret artış oranında anlaşamıyorlar. Örgütlerin “81 ilde protesto ederiz, genel greve gideriz” çıkışlarından geçilmiyor. Bunu dile getirenler arasında Memur-Sen de var.
Memur-Sen mi, 81 ilde protesto mu, ay inanmıyorum.

Yandaş basın yelken açıyor

İKİ büyük eyalette, iki hafta üst üste Alman Başbakanı Merkel son elli yılın en ağır yenilgisini alıyor. Sosyal demokratlar sağ karşısında yükselişe geçiyor.
Bu yükselişe paralel, yandaş basın yeni yerine doğru yol alıyor, soysal demok-ratlara hafiften yaklaşma provaları hemen başlıyor. Almanya’da bile.
Yandaşlık böyle bir şey, kim iktidarda ise, ona yaranma çabası.

Haşimi haberleri bir anda kesildi

IRAK Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi Interpol tarafından kırmızı bültenle aranıyor. Haşimi, malum Türkiye’de, Türkiye onu Irak’a vermeyi düşünmüyor.
Bu arada Haşimi’nin Türkiye’de bir çevresi var. Yakın arkadaşları, görüştüğü kişiler var. Onlarla görüşürken, “en güvendiği kişinin Tayyip Erdoğan olduğunu” sık sık vurguladığı söyleniyor.
Buna karşılık, görüştüğü bakanlar arasında birine karşı uzak durmayı tercih ettiği belirtiliyor. Doğrudan Başbakanla görüşmeyi istiyor.
Haşimi’nin tercihleri ve duyguları bir kenara, onunla ilgili haberler bir anda bıçak gibi kesiliyor. Biz unutabiliriz, sanmıyorum ki, Interpol unutsun.

(Hürriyet)

[Bu yazı 1512 kez okundu]
Yalçın DOĞAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [32]
[21 Şubat 2013] Amiralden enerji konferansı ... [8 Şubat 2013] Tuncay dimdik, Ergenekon'u ezberlemiş ... [2 Şubat 2013] 'Abdest; sizin Mustafa Kemaliniz; faşistler' ... [30 Ocak 2013] Genel başkanın yumruğu ... [20 Kasım 2012] Esad: 'Bu laiklik savaşıdır' ... [13 Kasım 2012] 'Güneşi göster' ... [10 Kasım 2012] Şu çılgın Mustafa Kemal ... [1 Kasım 2012] Türkiye işkencede sözünü tutmadı ... [26 Eylül 2012] Bu mu Adil Yargılama ... [25 Eylül 2012] Balyoz'da koramiralin mektubu ... [21 Eylül 2012] BDP seçmeninden büyük sürpriz ... [6 Eylül 2012] Anlaşılan devlet yolsuz kaldı ... [19 Haziran 2012] Bir kaç milyon kişi hapse girebilir ... [30 Mayıs 2012] Yakında Meclis'te kıyamet kopacak ... [17 Mayıs 2012] AA'yı izle, 'eşsiz avantaj' yakala ... [29 Mart 2012] Türkçesi titretiyor, kendisi yürü ya kulum ... [24 Mart 2012] Arap Baharı'ndan Arap cehennemine ... [21 Şubat 2012] Ama seçilmişler hâlâ hapiste ... [20 Ocak 2012] Nerede örgüt var nerede yok ... [6 Ocak 2012] Cemaat ve AKP -şimdilik- aynı tastan su içmiyor ... [10 Aralık 2011] Aaaaa, savcının görevi müftüye ... [11 Kasım 2011] Van'da hasar tespiti soruları ... [4 Kasım 2011] Yargıtay'a armağan: Önceki hükümet programı ... [13 Ekim 2011] Tek yanlı adalet ... [8 Ekim 2011] Anayasa sihirli değnek olmayacak ... [20 Eylül 2011] Ganz Unten (En Alttakiler) ... [3 Eylül 2011] İki bin beş yüz yıl önce mahkemeler bir günde bitiyor ... [23 Ağustos 2011] Hukuk bir kez susmaya görsün ... [20 Ağustos 2011] Acılarımız bize yol göstersin ... [22 Haziran 2011] Güneydoğu'da asker sandıklarından AKP çıktı ... [5 Mayıs 2011] Benzin pompaları, vergi memuru gibi ... [11 Aralık 2010] Arkadaşlar, Kürtler gidiyor sanki ...
Yalçın DOĞAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™