Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Bin operasyona 5 yıl, puşiye 11 yıl!
11 Mayıs 2012

"Devlet için bin operasyon yaptık" itirafında bulunan Mehmet Ağar'a "silahlı çete oluşturmak" suçlaması ile 5 yıl hapis cezası verildi. Cihan Kırmızıgül'e ise puşi taktığı için 11 yıl...

Bugün Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül hakkında verilen 11 yıl 3 ay hapis cezası AKP'nin özel yetkili mahkemelerinin adalet anlayışını bir kez daha ortaya koydu. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi bu kararı verirken, Cihan'ın yakalandığında üzerinde puşi olması dışında bir delil gösteremedi ve "puşi tabir edilen bez parçasının müsaderesine" karar verildi.

25 ay tutuklu yargılanmasının ardından 23 Mart tarihinde yapılan duruşmadan tahliye edilen Kırmızıgül, eğer karar Yargıtay tarafından onanırsa 6 yıl 4 ay daha cezaevinde kalacak.

Silahlı çete kur, bin operasyon yap, kontrgerilla şefi ol, ceza daha az!
Kırmızıgül'e verilen ceza akıllara birçok adaletsiz kararı getirdi. Bunlardan biri de "devlet adına bin operasyon" yapmakla övünen kontrgerilla şefi Mehmet Ağar'a verilen 5 yıl hapis cezası. Eski Emniyet Genel Müdürü ve eski İçişleri Bakanı olan Mehmet Ağar, 3 Kasım 1996’daki Susurluk kazasından sonra hakkında açılan davada "silahlı çete oluşturmak" suçlamasından sadece 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 15 Nisan'da Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Ağar hakkında vermiş olduğu kararı onadı.

5 yıl hapis cezası aldığı davada Ağar, Özel Harekât dairesine verilen silahların bir bölümünün kaybolmuş olması ve bu silahlardan birisinin Susurluk’taki kaza yerinde bulunması, Abdullah Çatlı için MİT mensubu Tarık Ümit adına yeşil pasaport düzenlemesi, kumarhaneler kralı olarak bilinen Ömer Lütfü Topal’ın öldürülmesi sonrasında gözaltına alınan özel harekat polislerinin serbest bırakılmalarını sağlayarak olayın yargıya intikal etmesini engellemesi ile suçlanmıştı. Bu suçlamalar dışında Ağar ayrıca bir diğer kontrgerilla elemanı Haluk Kırcı'nın nikah şahitliğini yapması, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemde 1993 yılında Hizbullah hakkında "Hizbullah devlet aleyhine eylemlerden kaçınmaktır. Örgüt üyelerini yakalamak fayda sağlamaz" diye rapor vermesi, sola ve Kürt halkına karşı işlediği sayısız suç ve "devlet için bin operasyon yaptık" sözleri ile hatırlanıyor.

Ağar, bir diğer kontrgerilla şefi Korkut Eken tarafından da teftiş edilmiş olan ve tadilat yapılan Aydın Yenipazar K1 Tipi Cezaevi’ne 25 Nisan'da girdi. Yine Ağar'ın kendi ifadesine göre sadece 14 ay hapiste kalacak.

Ağar, cezaevine girmeden hemen önce basına yaptığı açıklamada kendisini küçük bir ceza ile kurtaran devlete de teşekkür etmeyi ihmal etmemişti:

"Ehlinamusa da bugüne kadar hiç bir zararımız olmadı, bunun gayreti içinde olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Böyle bir tecelli olduysa, ilk önce Allah’tan sonra devletten gelmiş kabul ederiz. Bizim meselemiz Türkiye’nin geleceğidir. Kardeşçe birlikte huzur içinde yaşamaktır. Onun dışında hiç bir gayemiz olmadı. Bu vatan toprağında geçireceğimiz bu süre içinde çok huzurlu olacağım. Çünkü burası vatan toprağı. Allah devlete millete zeval vermesin. Ne milletimi, ne sevenlerimi, ne de insanlarımızı üzecek hiç bir davranışta bulunmadım."

(soL - Haber Merkezi)

[Bu yazı 1295 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™