Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Tencere Yuvarlanıyor Kapağını Buluyor
2 Mayıs 2012, Deniz KAVUKÇUOĞLU
, Deniz KAVUKÇUOĞLU

Başbakan konuşuyor: Sayın Kadir (Topbaş) Bey, doğru yapmıştır tiyatro tartışmasında. Dünyanın hiçbir yerinde devlet eliyle tiyatro olmaz. Tiyatroları özelleştirmeye götürüyoruz. Ben de bu konuyu Bakanlar Kuruluna getireceğim. İstedikleri oyunu oynasın arkadaşlar. Biz de gerekirse istediğimiz oyunlara sponsor oluruz. Tiyatroların tamamen özelleştirilmesini teklif edeceğiz.

Başbakan her şeyi bildiğini sandığı gibi başka ülkelerde tiyatroların parasal ve yönetsel açıdan nasıl yapılandırılıp işletildiğini de bildiğini sanıyor.

Oysa bilmiyor!

Dünyanın hiçbir yerinde devlet eliyle tiyatro olmazderken, doğru söylemiyor. Sözleri, kendisini dinleyen binlerce AKP Gençlik Kolları üyesi genç tarafından alkışlarla destekleniyor. Bilmeden, sorup sorgulamadan alkışlıyorlar.

***

Doğru olan nedir, bakalım:

The Royal National Theatre, Londra/İngiltere

Nationaltheatret, Oslo/Norveç

Théatre National, Nice/Fransa

Prague National Theatre, Prag/Çek Cumhuriyeti

Teatrul National Bucureşti, Bükreş/Romanya

Staatstheater, Hamburg/Almanya

Stadsschouwburg, Amsterdam/Hollanda

Théatre Royal de la Monnaie, Brüksel/Belçika,

Staatstheater Wien, Viyana/Avusturya

Compañia Nacional de Teatro Clasico, Madrid/İspanya

La Scala, Milano/İtalya

Dünyada daha yüzlerce örneği bulunan bu tiyatrolar tümü özerk ya kamu ya da devletin büyük paydaş olduğu vakıf kuruluşlardır.

Örneğin, Milanoda bulunan dünyaca üncü La Scala bir vakıf kuruluşudur. Stato Italiano (İtalya Devleti), Regione Lombardia (Lombardia Eyaleti) ve Comune di Milano (Milano Belediyesi) en büyük paydaşlarıdır. Paydaşları arasında Milano Ticaret Odası, Pirelli, Eni, Mapei gibi meslek odaları ve özel sektör kuruluşları bulunmaktadır.

***

AKPlilerin çağdaş sanatla araları iyi değil; anlamıyor olmaktan gelen bir tepkileri var. Örneğin, Başbakan çağdaş plastik sanatlara örnek bir heykeli ucube deyip yıktırıyor, alkışlıyorlar. Fazıl Saya kızıyorlar, çünkü baştan sona bir oratoryo dinlememişler yaşamları boyunca. Tiyatroyu da hoşça zaman geçirmek için bir seyirlik eğlence olarak görüyorlar. Sergilenen oyunlar anlayabilecekleri düzeyde olsun istiyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bunu biliyorlar, yandaşlarının, seçmenlerinin nabızlarına göre veriyorlar şerbeti.

Muhalif sanat, muhalif sanatçı istemiyorlar, oysa gerçek sanat da gerçek sanatçı da özü itibarıyla muhalif, tiyatroyu bu bağlamda en etkili muhalefet aracı olarak değerlendiriyorlar. Çünkü tiyatro oyuncusu sahnede izleyici ile doğrudan ve sıcak bir iletişim kuruyor. Bu iletişim onları korkutuyor. Korkularına son vermek istiyorlar. Bunun da en kestirme yolu tiyatronun, tiyatrocunun kolunu kanadını kırmak, seslerini kısmak!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının yaptığı da, Başbakanın yapmak istediği de bu!

Karşılarında herBen bilirim! diyenin gerçekten bildiğine inanan, kafaları afyonlanmış kalabalıklar bulmuşlar, konuşuyorlar.

Tencere yuvarlanıyor kapağını buluyor.

Bu arada olan ülkeye oluyor, ama bu kimin umurunda?

(Cumhuriyet)

[Bu yazı 1491 kez okundu]
Deniz KAVUKÇUOĞLU

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [29]
[4 Şubat 2013] CHP'ye Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği ... [30 Ocak 2013] Ulusalcılık Milliyetçilik Değildir ... [28 Ocak 2013] Dünden Bugüne CHP Milliyetçiliği ... [3 Aralık 2012] İslam ve Demokrasi ... [21 Kasım 2012] Hasta Toplum, Şiddet ve Terör ... [11 Kasım 2012] Devrimleri ve Devrimcileri Tartışmak ... [7 Kasım 2012] İleri Demokrasi ve Akademik Özgürlük ... [26 Eylül 2012] Yaşlı Değirmenci, Georgi Dimitrov ve Berlin'deki Yargıçlar ... [5 Eylül 2012] PKK Ne İstiyor? ... [1 Ağustos 2012] Çuvallamak ... [29 Temmuz 2012] 'Müslüman Demokratlık' ve AKP ... [25 Temmuz 2012] AKP Müslüman Demokrat Bir Parti Olabilir mi? ... [4 Temmuz 2012] Fıkra Gibi ... [27 Haziran 2012] Kılavuzu Karga Olanın. ... [7 Mart 2012] Çokdilli Bir Ülke Olmak ... [4 Mart 2012] 'Özgürlükçü Türkiye' ya da Bir Yandaş Yazar Denemesi ... [29 Şubat 2012] 4+4+4 Üzerine ... [27 Şubat 2012] Kolektif Demokrasi, Uzlaşma Kültürü ... [19 Şubat 2012] Yaşanmış Bir Korku Öyküsü ... [28 Aralık 2011] Aman, Açılmasın! ... [7 Aralık 2011] Hayat, Bir Balıkçı ve Socrates ... [27 Kasım 2011] Dersim: Kim, Kimden, Ne İçin Özür Dilemelidir? (1) ... [20 Kasım 2011] Biraz Utanma ... [17 Ağustos 2011] Laik Bir Ülkede 'Tahammül Edilenlerden' Olmak ... [3 Temmuz 2011] Ne Yapmalı? ... [30 Mayıs 2011] Rüzgâr Dönüyor ... [25 Mayıs 2011] İçi Boş Lakırdılar ... [4 Nisan 2011] Hava Dönmektedir ... [28 Şubat 2011] Türkiye Büyük Millet Meclisi Gençleşmelidir ...
Deniz KAVUKÇUOĞLU
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™