Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Türkçesi titretiyor, kendisi yürü ya kulum
29 Mart 2012, Yalçın DOĞAN
, Yalçın DOĞAN

SİZ şu cümleden ne anlıyorsunuz?
 

“2015 yılı sonuna kadar yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinde üst yöneticinin onayıyla 15 yıla kadar gelecek yıllara yaygın yüklenmelere girişilebilir”.
Yok, bu ülkeye gerçekten yeni bir eğitim sistemi şart. Bu muhteşem Türkçe’ye şapka çıkartılır. Ne, nereye yükleniyor? Ne, nasıl yaygın olacak? 15 yıl olayın neresinde? Yaygın yüklenmelere girişilmek ne demek?
Bu cümle 4+4+4 ile eğitim sistemini kökten değiştirmeyi öngören tasarının 25. maddesi.
Eğitimi değiştirmeyi amaçlıyor ama, daha ilk adımda Türkçe’den çakıyor. Tasarının özü büyük dert, nasıl hazırlandığı ise, Türkçesi’nden belli.
ÖLÜNCEYE KADAR
Böyle bir Türkçe’yi kullananlara ciddi eğitim verilmesi gerektiği ortada. Hele de, o kişiler koca bir sistemi bütünüyle değiştiren önerinin sahibi olan koca koca milletvekilleri ise. O maddeyi adam gibi Türkçe’ye çevirirsek, Türkçesi gibi, amacı da insanı titretiyor.
4+4+4 okullarda kullanılacak tablet bilgisayarların sağlanmasını Kamu İhale Yasası dışında tutuyor. Tabletlerin toplam maliyeti 9.2 milyar lira. 9.2 milyar liralık alım ihale dışında bırakılıyor. İş bununla bitmiyor. İşi bitiren yukarıda aktardığım cümle. O anlaşılmaz cümle şu anlama geliyor:
Okullarda teknik altyapının kurulmasına yönelik mal ve hizmet alımları 2030’a kadar Kamu İhale Yasası dışında tutulacak. Sadece 2015 yılı sonuna kadar değil, sonraki 15 yıl süreyle de.
TV’lerdeki bal reklamları yaya kalır. 2012-2030, birileri neredeyse ölünceye kadar bu pastadan pay alacak.
Kim olmaz ki, böyle bir 4+4+4’ten yana. Olmayanlar, kıskançlıktan çatlıyor.

Platform fırtınaya tutuldu

SIRADAN bir tören. İnsanlar birbirinin elini sıkıyor. Normal. O da ne, normal olmayan bir sahne. Başbakan Erdoğan önde, Meclis Başkanı Cemil Çiçek onun arkasında. Oysa, Meclis Başkanı protokolde Başbakanın önünde, Cumhurbaşkanından sonra devletin iki numarası. Bu devirde Meclis Başkanı geride kalıyor.
CHP bu sahneyi not ediyor.  Meclis Başkanının Başbakanın gölgesinden çıkamadığı düşüncesiyle.
Seçimden sonra Meclis açılışında “yemin gerginliği” yaşanıyor. Seçildikleri halde, mahkemece serbest bırakılmayan tutuklu milletvekillerinin durumunu protesto için CHP yemin etmiyor. Devreye Cemil Çiçek giriyor, uzun görüşmeler sonrasında bir protokol imzalanıyor. CHP yemin edecek, ama tutuklu milletvekillerinin serbest kalması için Cemil Çiçek girişimde bulunacak. Bunun üzerinden aylar geçiyor, tutuklu milletvekilleri hala tutuklu.
CHP, “duyarsızlık” diye nitelediği bu tavrı not ediyor. Çiçek’i yine suçlayarak.
4+4+4’ün görüşüldüğü kavgalı komisyon toplantası sonrasında Çiçek Komisyon Başkanı Nabi Avcı’yı arayarak, “geçmiş olsun” dileğinde bulunuyor. Aynı toplantıda AKP’lilerin tekmelerine maruz kalan  CHP miletvekili Engin Altay’ı aramıyor.
CHP bu tavrı not ediyor. Çiçek’i “tarafgirlikle” suçlayarak.
İADE OLMAYINCA
CHP ile Cemil Çiçek arasında gerilim adım adım artıyor. Bardak iade sorununda taşıyor.
CHP 4+4+4’ün komisyona iade edilmesini istiyor, “görüşmelerin içtüzüğe aykırı” olduğu gerekçesiyle. CHP Gurup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi Çiçek’e geçmişte Meclis Başkanlarından örnekler vererek, onların içtüzüğe aykırı olan tasarıları nasıl komisyona geri gönderdiğini anlatıyor. Örnekler AKP’li Meclis Başkanları Bülent Arınç, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin’den. Çiçek tasarıyı komisyona iade etmiyor.
CHP artık not almaktan vazgeçiyor, Çiçek’le ilgili şimşekler çakıyor.
İplerin koptuğu yer, önceki gün Tandoğan’daki CHP mitingi. Kemal Kılıçdaroğlu orada Çiçek’e çok ağır sözlerle yükleniyor.
CHP, Çiçek’in sürekli Başbakan Erdoğan’ın etkisinde kaldığından, bu nedenle partizan davrandığından hiç kuşku duymuyor.
ANAYASA KOMİSYONU
Bunların dışında, CHP’li üyeler ile Cemil Çiçek Anayasa Uzlaşma Platformunda her toplantıda karşı karşıya geliyor. CHP’liler orada belli konularda Çiçek’i tarafsızlığa davet ediyor.
Nihayet geçen toplantıda CHP Konya milletvekili Atilla Kart iddialı bir çıkışla:
“Sayın Çiçek, kırılma noktalarında iktidardan yana tavır almaya devam ederseniz, yeni anayasa için çalışmalarımızı heba edersiniz. Yeni anayasa için ortak paydaya ihtiyaç var. O ortak payda şu anda eksik ve sabote ediliyor. Böyle giderse, bu platform çöker”.
CHP ile Meclis Başkanının ilişkisi şimdi böyle. Oysa, Cemil Çiçek Başkan seçildiğinde sevinenler arasında CHP de var, onun deneyimi ve uzlaşmacı kimliğine güvenle.
Bu sürtüşmeler lay lay lom gibi ama, gelinen yer tam güven bunalımı. Yeni Anayasa çalışmalarını tehdit eden sınıra dayanmış durumda.
Umarım, yine diyalogla aşılır.

(Hürriyet)

[Bu yazı 1520 kez okundu]
Yalçın DOĞAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [32]
[21 Şubat 2013] Amiralden enerji konferansı ... [8 Şubat 2013] Tuncay dimdik, Ergenekon'u ezberlemiş ... [2 Şubat 2013] 'Abdest; sizin Mustafa Kemaliniz; faşistler' ... [30 Ocak 2013] Genel başkanın yumruğu ... [20 Kasım 2012] Esad: 'Bu laiklik savaşıdır' ... [13 Kasım 2012] 'Güneşi göster' ... [10 Kasım 2012] Şu çılgın Mustafa Kemal ... [1 Kasım 2012] Türkiye işkencede sözünü tutmadı ... [26 Eylül 2012] Bu mu Adil Yargılama ... [25 Eylül 2012] Balyoz'da koramiralin mektubu ... [21 Eylül 2012] BDP seçmeninden büyük sürpriz ... [6 Eylül 2012] Anlaşılan devlet yolsuz kaldı ... [19 Haziran 2012] Bir kaç milyon kişi hapse girebilir ... [30 Mayıs 2012] Yakında Meclis'te kıyamet kopacak ... [17 Mayıs 2012] AA'yı izle, 'eşsiz avantaj' yakala ... [16 Mayıs 2012] Bu kameralar neden var ... [24 Mart 2012] Arap Baharı'ndan Arap cehennemine ... [21 Şubat 2012] Ama seçilmişler hâlâ hapiste ... [20 Ocak 2012] Nerede örgüt var nerede yok ... [6 Ocak 2012] Cemaat ve AKP -şimdilik- aynı tastan su içmiyor ... [10 Aralık 2011] Aaaaa, savcının görevi müftüye ... [11 Kasım 2011] Van'da hasar tespiti soruları ... [4 Kasım 2011] Yargıtay'a armağan: Önceki hükümet programı ... [13 Ekim 2011] Tek yanlı adalet ... [8 Ekim 2011] Anayasa sihirli değnek olmayacak ... [20 Eylül 2011] Ganz Unten (En Alttakiler) ... [3 Eylül 2011] İki bin beş yüz yıl önce mahkemeler bir günde bitiyor ... [23 Ağustos 2011] Hukuk bir kez susmaya görsün ... [20 Ağustos 2011] Acılarımız bize yol göstersin ... [22 Haziran 2011] Güneydoğu'da asker sandıklarından AKP çıktı ... [5 Mayıs 2011] Benzin pompaları, vergi memuru gibi ... [11 Aralık 2010] Arkadaşlar, Kürtler gidiyor sanki ...
Yalçın DOĞAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™