Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yetki gaspı
9 Mart 2012, Rıfat SERDAROĞLU
, Rıfat SERDAROĞLU
Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Hukuk Devleti olduğunu söyler durur.
Doğrudur, Anayasamızda; “Türkiye, Demokratik-Lâik-Sosyal bir Hukuk Devletidir” yazar.
Hukuk Devletinde herkes, yasalara uymak zorundadır ve yasaları bilmemek mazeret değildir. Aksi davranışların tümü yetki gaspıdır ve suçtur.
Gerçek şu;
*Hukuk Devletinde; Cumhurbaşkanı Eşi-Başbakan Eşi- Bakan Eşi- Komutan Eşi Yüksek Yargıç Eşi diye bir makam var mı?  Yok elbette…
-Krallıklarda-Kabile Devletlerinde-Çadır Devletlerinde bu diktatörlerin eşleriyle ilgili makamlar var mı?  Çok şükür var ...
*Hukuk Devletinde; “Hiç kimse kaynağını Anayasa’dan almayan bir yetkiyi kullanamaz” hükmü  var mı?  Var  elbette…
-Krallıkta, Kabile ve Çadır Devletlerinde diktatörlerin eşleri istedikleri yetkiyi kullanabilirler mi?
Hamdolsun kullanabilirler…
Soru şu;
*Bizim neremiz Hukuk Devleti ?...
Başbakan Erdoğan’ın eşi-kızı devletin uçağını,  yanlarına göstermelik olarak işlerini yasaya uydurmak için Bakan alıp kullanabiliyorlar, Türk Ordusunun Helikopterine babalarının malı gibi binebiliyorlar.  Binlerce asker, polis,  devletin araçları, onları korumak için alarma geçirilebiliyor. Mazotu, benzini,görevlilerin fazla mesaisi, yemesi-içmesi, milyonlarca lira  devlet kesesinden hovardaca harcanabiliyor.
En önemlisi Türkiye’nin yıllardır boğuştuğu terör sorunu hakkında, kendilerini Hükümet-Devlet yerine koyup açıklama yapabiliyorlar…
Bayan Erdoğan televizyon canlı yayınında aynen şöyle diyor;
“Bu işin üzerine gideceğimizi, bize güvenmelerini söyledim, bize dua etmelerini istedim !...”
Affedersiniz, siz kimsiniz acaba ?...
İdam kararı verebilecek bir Ağır Ceza Hakimi yerine, eşinin karar vermesine benzer bir durum.
“Ben Hakimin eşi değil miyim, ha o  ha ben ne fark eder, hem o benim bir dediğimi iki etmez”  ya da “Ben Komutan eşiyim, eşim o zaman banyodaydı, Heronlara bombalama emrini ben verdim, zaten evde Komutan benim” tarzında ilkel bir düşüncenin modern Hukuk Devletinde yeri olabilir mi?
Hukuk devleti ilkesine uymak, öncelikle devleti yönetenlerin görevidir. İktidar “Hukuk Devleti” ilkesini bilerek ihlal ederse, devletin her kademesinde benzeri ihlallerin yaşanması kaçınılmazdır. İşte o durum, tam bir kanunsuzluk ve kaos ortamıdır.
Soru şu;
*Kimden ve nereden  alınan yetkiyle bunlar yapılabiliyor?  Bunun  yapılmasına izin verenler, göz yumanlar, suç işlediklerinin farkında değiller mi?  
Bizim neremiz Hukuk Devleti ?.. 
Peki bu işin doğrusu nedir; İki yolu vardır,
Birincisi; Bizde Başbakanların yetkileri sonsuzdur. Partilerinin tek hakimidirler. 
Eşlerini önce Milletvekili, sonra Başbakan Yardımcısı yaparlar, hem ülkeyi yönetirler, hem de gül gibi geçinip giderler !...
İkincisi; Başbakanların partileri, her sene devletten milyonlarca lira yardım alırlar. Eşini ziyarete gönderecek Başbakan ister cebinden, isterse partisinin parasından uçak kiralar, helikopter kiralar, parti teşkilatına talimat verir  onlar “Başbakan Eşini” hem karşılarlar, hem de korurlar…
Normal olan budur. Böylece kimse suç işlememiş olur. 
O zaman bizler de, anayasamıza “Hukuk Devleti” ilkesi  süs olsun diye konmamış deriz…
 
(Yurt Gazetesi)
[Bu yazı 2094 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™