Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
'Özgürlükçü Türkiye' ya da Bir Yandaş Yazar Denemesi
4 Mart 2012, Deniz KAVUKÇUOĞLU
, Deniz KAVUKÇUOĞLU

Fransa Anayasa Konseyinin soykırımı inkârı suç sayan yasayı iptal etmesi Türkiyede Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar ve tüm AKP ileri gelenlerini sevindirdi. Tümü ağız birliği ederek, Konsey bu kararıyla Fransada düşünce özgürlüğünün, resmi devlet görüşleri dışındaki görüşlerin yazıyla ve sözle dile getirilebileceğini söyleyerek ülkenin saygınlığını korudu/kurtardı diyerek sevinçlerini dile getirdi.

Bir ülkenin üst düzey yöneticilerinin başka ülkelerdeki düşünce ve anlatım özgürlüğüne ilişkinkonularda böylesine duyarlı olmalarını olumlu bir davranış olarak değerlendirmek gerekiyor. Türkiye özellikle son yıllarda bu tür olumlu davranışları sıkça sergiliyor. Tunus, Mısır ve Libyadaki özgürlükçü bahar kalkışmalarının en sıkı destekçilerinden biri olması da bu davranışının bir yansıması, doğal bir sonucuydu. Şimdi de Suriyedeki özgürlükçü bahar kalkışmasını canı gönülden destekliyor.

Bizler, düşünce ve anlatım özgürlüğüne böylesine önem veren, bu konuda kararlı ve tutarlı özgürlükçü bir ülkede yaşıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

***

Ne var ki Türkiyenin, dünyanın 17. büyük ekonomisi olmasını içine sindiremeyen, hele 2023 yılında ilk 10a girmesinden büyük korku duyan Batı, Türkiyedeki işbirlikçileriyle el ele tarihte 16 devlet kurmuş ecdadımızın şanlı mirası üzerine bina ettiğimiz Türkiyenin uluslararası alanda binbir türlü çabayla kazandığı saygınlığı yıpratmak için elinden geleni ardına koymuyor.

Hafta içinde bu yıpratma kampanyasının somut örneklerinden birini yaşadık. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış geçen pazartesi akşamı İngilizlerin ünlü BBC televizyonunda Stephen Sackurun sunduğu Hard Talk programının konuğuydu. Çok güzel, çok öğretici şeyler söyledi.

Örneğin, Sackurun, Türk liderlerin Esad rejimine çok açık bir mesaj vererek, iktidarı bırakmasını ve halkına silah çekmemesini istemelerine rağmen Suriyedeki durumun değişmediğini söylemesi üzerine, Mısırda, Tunusta ve Libyada da aynı şeyleri söylemiştik. Bu ülkelerde neler olduğuna bir bakın. Bu ülkelerde şimdi seçim yapılıyor. Henüz bir değişiklik olmamış olabilir. Mısırda, Libyada bir şeyler değiştiyse Suriyede de durum kesinlikle değişecektirdiye konuştu. Bu sözler salt kesin bir saptama değil, aynı zamanda ülkece, devletçe ve toplumca içselleştirdiğimiz özgürlükçülüğün bir kez daha açıkça dillendirilmesiydi.

Stephen Sackurun, “Türk hükümeti olarak ABye mesajınız Türkiyenin yükselen bir diplomatik, stratejik güç olduğu ve Avrupanın size ihtiyacı olduğu yönünde. Ama Avrupa bu mesaja pek kulak asmıyor’’ demesi üzerine Bağış şöyle konuştu: Avrupa şu anda kendi sorunlarıyla o kadar meşgul ki önündeki ışığı göremiyor. Yaklaşan bir enerji krizi var. Avrupadaki bazı politikacılar bir sonraki seçimde koltuklarını kaybedeceklerini düşünerek bir korku içindeler. Bazı ülkelerin başka iç meseleleri var. Komisyon, birliği bozmamak için uğraşıyor. Genişlemenin getirdiği bir yorgunluk var. Bütün bu karmaşıklık içinde, Türkiye diyor ki Dayan Avrupa, Türkiye seni kurtarmaya geliyor’. Yardım edebiliriz.

***

İngilizin tepkisi Batılılarda hep gördüğümüz, alıştığımız gibi küstahça idi. Adam, uzatılan yardım eline teşekkür edeceği yerde Bağışa nankörce ve cahilce bir soruyla karşılık verdi. Ya Türkiyedeki hapisteki gazeteciler? Bağışın yanıtı ise sert ama açıklayıcı oldu: Mesleği yüzünden tutuklanan hiçbir gazeteci yok. Gazeteci kimliği taşıyan bazı kişiler var, birine tecavüz ederken yakalanan, banka soyarken yakalanan... Bu kişiler beğenmediğimiz yazılar yazdıklarından dolayı tutuklanmış değiller. Çok daha kötü yazılar yazmış olan gazeteciler var ve bu kişiler hâlâ bu haklarını kullanmaya devam ediyorlar.

Böylece dünya kamuoyu resmi bir ağızdan bir kez daha Türkiyede tutuklu bulunan 97 gazetecinin ırz düşmanı banka soyguncusu olduğunu duymuş oldu. Biz zaten biliyorduk!

Önemli olan Türkiyenin özgürlükçü saygınlığına leke düşürülmemesi değil midir? Varsınlar gerisini Mustafa, Tuncay, Soner, Ahmet, Nedim falan düşünsünler!

(Cumhuriyet)

[Bu yazı 1503 kez okundu]
Deniz KAVUKÇUOĞLU

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [29]
[4 Şubat 2013] CHP'ye Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği ... [30 Ocak 2013] Ulusalcılık Milliyetçilik Değildir ... [28 Ocak 2013] Dünden Bugüne CHP Milliyetçiliği ... [3 Aralık 2012] İslam ve Demokrasi ... [21 Kasım 2012] Hasta Toplum, Şiddet ve Terör ... [11 Kasım 2012] Devrimleri ve Devrimcileri Tartışmak ... [7 Kasım 2012] İleri Demokrasi ve Akademik Özgürlük ... [26 Eylül 2012] Yaşlı Değirmenci, Georgi Dimitrov ve Berlin'deki Yargıçlar ... [5 Eylül 2012] PKK Ne İstiyor? ... [1 Ağustos 2012] Çuvallamak ... [29 Temmuz 2012] 'Müslüman Demokratlık' ve AKP ... [25 Temmuz 2012] AKP Müslüman Demokrat Bir Parti Olabilir mi? ... [4 Temmuz 2012] Fıkra Gibi ... [27 Haziran 2012] Kılavuzu Karga Olanın. ... [2 Mayıs 2012] Tencere Yuvarlanıyor Kapağını Buluyor ... [7 Mart 2012] Çokdilli Bir Ülke Olmak ... [29 Şubat 2012] 4+4+4 Üzerine ... [27 Şubat 2012] Kolektif Demokrasi, Uzlaşma Kültürü ... [19 Şubat 2012] Yaşanmış Bir Korku Öyküsü ... [28 Aralık 2011] Aman, Açılmasın! ... [7 Aralık 2011] Hayat, Bir Balıkçı ve Socrates ... [27 Kasım 2011] Dersim: Kim, Kimden, Ne İçin Özür Dilemelidir? (1) ... [20 Kasım 2011] Biraz Utanma ... [17 Ağustos 2011] Laik Bir Ülkede 'Tahammül Edilenlerden' Olmak ... [3 Temmuz 2011] Ne Yapmalı? ... [30 Mayıs 2011] Rüzgâr Dönüyor ... [25 Mayıs 2011] İçi Boş Lakırdılar ... [4 Nisan 2011] Hava Dönmektedir ... [28 Şubat 2011] Türkiye Büyük Millet Meclisi Gençleşmelidir ...
Deniz KAVUKÇUOĞLU
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™