Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
AVUKATLIK MESLEĞİ VE TATİL
22 Kasım 2010, Av. M. Haşim MISIR
, Av. M. Haşim MISIR

Yaklaşık on gün süren zorunlu bayram tatili sonrası avukatlık mesleğinde tatil yapmanın ne kadar gerekli olduğunu, ancak avukatların tatile pek de önem vermediklerini biliyoruz.

Yeni Yaklaşımlar sitesinde 07 Eylül 2010 tarihide yayınlanan ve Ankara Adliyesi’nde 18.06.2004 tarihinde 130 avukat ile yapılan ankette 30 günden fazla 11 % 8,5 15–30 Arası 55 % 42,3 15 Günden az 51 % 39,2 Hiç yapmadım 13 % 10 cevaplandırıldığı görülmektedir. Bu anket sonuçlarının en düşündürücü yönü %50’ye yakın meslektaşımızın tatil yapmadığı gerçeğidir.

Avukat Ali Haydar Özkent 1940 basımı Avukatın Kitabı adlı eserinde “Avukatlık mesleği kadar insanın hem vücudunu, hem de kafasını yoran başka bir meslek olmadığını biliyoruz. Senenin muayyen bir iki ayında dinlenmeğe bu meslek adamları diğerlerinden daha çok muhtaçtırlar. Genç kanın kaynadığı bahar hayatının fışkırdığı demlerde bu ihtiyacı duymayan avukat, saçta gümüş tellerin belirdiği ve merdivenleri yavaş çıkarken bile çiğerlerin sıkıştığı zaman, senede oniki ay çalışmanın ne kadar pahalıya mal olduğunu anlar. Kanun hâkimleri ve avukatların bir buçuk ay (Adli Tatil) dinlenmeğe muhtaç olduklarını görerek mecburi tatil esasını kurmuştur. Fakat bu lüzumu, meslektaşlarım, herkesten evvel sizin takdir etmeniz lazımdır. Yoksa nöbetçi mahkemeler, icra dairelerini ve idari makamlar açıktır. Durmadan çalışmak için işbulabilirsiniz. Müvekkillerde sizi rahat bırakmazlar. İhtiyati tedbirle ve başka acele işler çıkarırlar. Bu bir buçuk aylık tatilden azami surette istifade etmenizi tavsiye ederim. Adliye çarkı yavaş yavaş döner, siz ne kadar uğraşsanız onun seyrini süratlendiremezsiniz. (Demek ki 70 yıldır değişen bir şey yok, sorunlarımız hep aynı) İşlerinizi tatilden sonra da yapabilirsiniz. Dünya işlerinin sonu gelmez, biri bitmeden öteki çıkar. Arada ezilen, ruhu rahat görmeyen siz olursunuz. Bir buçuk aylık dinlenme size yeni kuvvet verir, istikbaldeki çalışmalarınızın daha devamlı ve daha verimli olmasını mümkün kılar. Eğer yapabiliyorsanız yabancı bir memlekete, bir su şehrine seyahate çıkınız, yapamıyorsanız Anadolu’nun bir yaylasına, bir köyüne gidiniz. Kafanızı ve sinirlerinizi dinlendiriniz. O da olmuyorsa balık avına çıkınız. Ne bileyim yiyiniz, içiniz, uyuyunuz, eğleniniz. Mümkün olduğu kadar yazıhanenize inmeyiniz. Haftada bir iki gün inerseniz çok meşgul olmayınız. Kafasile çalışan adamlar senenin bir iki ayını dağlarda, plajlarda, su şehirlerinde geçirmeğe mucurdurlar. Bu bir zarurettir, küflenmeye yüz tutan ve günün biride pat! diye duruverecek olan makineyi tamirdir. Yağlanmayan makine önce gıcırdar, sonra durur. Onun için kat’i mecburiyet olmadıkça tatilinizi zehir etmeyiniz” sözleri ile tatilin mesleğimiz adına ne kadar gerekli ve zorunlu olduğunu dile getiriyor.

Üstad nur içinde yatsın. Söylediklerinin tek kelimesine katılmamak mümkün değil. Zorunlu olarak yaptığımız on günlük tatil sonrası ile on gün önceki halimizi içtenlikle karşılaştırırsak üstadın ne kadar haklı olduğu meydana çıkmıyor mu! O halde yapmamız gereken mesleki sorunlarımızı büromuzda bıraktığımız, kendi ekonomik imkânlarımız ve zevklerimize göre gerçek anlamda dinlenmemiz gerçeğidir.

Avukat M. Haşim Mısır     

[Bu yazı 2674 kez okundu]
Av. M. Haşim MISIR

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [36]
[31 Ekim 2014] "Güçlü Birey, Güçlü Avukat, Güçlü Toplum" Avukatlık Kanunu Taslağı ... [26 Nisan 2014] AVUKATLIK KANUNU TASLAĞI ... [20 Ocak 2014] Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararlarının Avukatlık Disiplin Hukuku Yönünden Değerlendirilmesi. ... [18 Nisan 2013] İstanbul Barosu Yönetimi Hakkında Açılan Davanın İddianamesi Yürürlükteki Hukuka Aykırıdır! ... [10 Aralık 2012] TBB 'nin Avukatlık Sınavıyla İlgili Kanun Teklifi Hakkındaki Düşüncelerimiz. ... [3 Kasım 2012] Mesleğin İtibarı Timsahın Gözyaşlarıyla Korunmaz. ... [16 Ekim 2012] Baro Birbirine Zıt Ve Rakib İnsanların Saygı Ve Sevgi İle... ... [19 Eylül 2012] İstanbul Barosu Seçimlerinde Kullanılan Üslup Yürekler Acısı ... [10 Eylül 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (4) ... [27 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (3) ... [9 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (2) ... [30 Temmuz 2012] Avukatlık Kanun Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler ... [30 Haziran 2012] Mesleki Sorumluluk Sigortası Şarttır. Mutlak Düzenlenmelidir ... [21 Haziran 2012] AVUKATLIK AKADEMİSİ NASIL KURULMALIDIR? ... [7 Haziran 2012] Avukatlık Kanun Tasarısı Tartışmaları Gündemde Tutulmalıdır. ... [23 Mayıs 2012] ADALET OLMADIKÇA YÖNETİMİN FAYDASI OLMAZ ... [12 Nisan 2012] TBB Avukatlık Kanunu Tasarısı Hakkındaki Görüşlerimiz ... [3 Nisan 2012] BAROLAR DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN ... [12 Mart 2012] Mustafa Kemal Atatürk'ün Avukatlık Mesleğine Bakışı ... [9 Ocak 2012] Avukatların Sorunlarını Mesleğe İnananlar Çözer ... [13 Aralık 2011] Arabuluculuk Tekel Hakkımıza Açık Bir Saldırıdır. ... [1 Kasım 2011] AVUKATIN ÜSTÜ ARANABİLİR Mİ? ... [3 Haziran 2011] Erdemli Hukuk Adamı Toplumsal Uzlaşmadan Yana Olmak Zorundadır ... [2 Mayıs 2011] Meslek Kuralları İle Oynayarak İtibarınızı Artıramazsınız ... [16 Nisan 2011] CEZA DAVALARINDA DA TEMYİZ HARCA TABİ ... [5 Nisan 2011] BAROLAR SUSMAKLA HİÇ BİR KAZANIM ELDE EDEMEZ ... [17 Şubat 2011] Savunma hakkı kutsaldır. Koşullar ne olursa olsun kullanılmalıdır ... [24 Ocak 2011] HUKUK HERKESE LAZIM BARİ İMRALIYA SORUN ... [7 Ocak 2011] TİMSAH GÖZYAŞLARI İLE İNSAN HAKLARINI YAŞAMA GEÇİREMEZSİNİZ. SİYASET DE, YARGI DA NE YAZIK Kİ İFLAS ETTİ. ... [9 Aralık 2010] AİHM KARARLARI IŞIĞINDA AVUKATIN CEZA YARGILAMASINDAKİ ROLÜ ... [29 Ekim 2010] Avukat kökenli milletvekilleri ile sorunlarımızın çözümünü daha çok beklersiniz ... [3 Ekim 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNİN EN BÜYÜK DÜŞMANI NE YAZIK Kİ AVUKATLAR ... [25 Mart 2010] YARGI BAĞIMSIZLIĞINA DEMOKRATİK DARBE ... [18 Mart 2010] AVUKATLIK SINAVI HAKKINDA ... [8 Mart 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNDE REKLÂM NEDEN YASAKTIR ... [31 Ocak 2010] REDDİ HAKİM DİLEKÇESİ ÖRNEĞİNİN BAROYA BİLDİRİMİ NEDEN GEREKLİ ...
Av. M. Haşim MISIR
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™