Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yemişim AİHM kararını
18 Şubat 2012, Ahmet HAKAN
, Ahmet HAKAN

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi...

- Ergenekon’un varlığını kabul etmiş.
- Tutuklamaları normal kabul etmiş.
- Uzun tutukluluğu sorun olarak görmemiş.
- Özel Yetkili Mahkemelerin süper adil işler yaptığını söylemiş.
- Her şey mükemmel demiş.
Böyle diyorlar.
Ben biliyorum ki AİHM tam olarak böyle demiyor.
Ama tut ki diyor.
Ne değişir ki?
Benim vicdanımdaki sızıyı dindirmeye, bende oluşan kanıyı alt üst etmeye yeter mi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği ya da vereceği karar.

* * *
- Bu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi değil miydi, müntesiplerinden biri dahi tırnak çakısıyla dahi herhangi bir eylem yapmadığı halde Refah Partisi’nin kapatılmasına “şiddetle arasına mesafe koymadı” diye onay veren?
- Bu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi değil miydi, 28 Şubat darbe sürecinin bir ürünü olan Refah’ın kapatılmasına destek çıkan?
- Bu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi değil miydi, türbanlı kızların Türkiye’deki laik okullardan atılmasını haklı bulan?
- Bu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi değil miydi, türbanla ilgili verdiği her kararda türbanlı kızlara değil de onları okullara sokmayan devlete sahip çıkan?
O zamanlar bu kararları pek beğenenler, gözümüze doğru sallıyorlardı AİHM tutanaklarını...
“Kesin sesinizi, işte bakın koskoca Avrupa bile bizim yaptığımız zulümlere onay veriyor” diyerek.
“Avrupa bile sesinizi duymuyor” diye alay ediyorlardı.
İddialarımızdan vazgeçmemizi, uysal bir koyun gibi yasaklara boyun eğmemizi istiyorlar, buna gerekçe olarak da “koskoca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi”ni gösteriyorlardı.

* * *
Döneğim falan ama...
Ben o zaman da “Yemişim Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni” havasındaydım, şimdi de... Yani en azından bu açıdan bir istikamet sahibi olduğum söylenebilir.
Kılıçdaroğlu’nun ‘Cemaat’ yorumu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Cemaat”i sormuşlar.
Şöyle demiş:
“Biz şu cemaattir, şu MİT müsteşarıdır, şu savcıdır diye bakmıyoruz. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü açısından olaylara bakıyoruz.”
Süper yorum!
Asla kanıtlayamayacak “Cemaat” olgusunun peşinden beyhude bir şekilde gitmektense...
“Demokrasi” diye tutturmak, “hukukun üstünlüğü” diye tutturmak çok daha faydalıdır.
AK Parti ideolojisine cuk oturan bir film: 
‘FETiH 1453’
- Film, “Milli Görüş” kökeninden gelenlerin çok iyi bildikleri “İstanbul’un fethini müjdeleyen hadis” ile başlıyor. Bugünün egemenleri, bunu bir selam olarak alıp kabul etmişlerdir.

- Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanı adaylığı sırasında Fatih’in “Ya ben İstanbul’u alırım ya İstanbul beni” sözü sıkça yad edilmişti. Filmde bu ünlü sözün hakkının verilmesi, iktidardakilerin çok hoşuna gitmiştir.

- Bugünlerde kültürel ve siyasal ortamda “dini vurgusu kuvvetli milli hamaset” çok popüler. Filmde de sadece milli hamaset yok, onun yanı sıra dini vurgu da ihmal edilmiyor. Yani film bu açıdan da dönemin ruhuna uygun...

- Surların önünde topluca kılınan namaz, son saldırıdan önce Fatih’in attığı dini dozu yüksek nutuk, şahadete susamışlık vurgusu ve tekbir sesleri... Yeşilçam’ın “Fatih’in Fedaisi” filmlerinde üstün körü geçtiği dini unsurlar, bu filmde hakkı verilerek öne çıkarılıyor. Bunda AK Parti iktidarının yarattığı atmosferin payı olsa gerek.

- Osmanlı’nın en şanlı sayfasının filme çekilmesi ve hiçbir masraftan kaçılmaması, “Neo-Osmanlı” rüzgârlarının biraz daha güçlü estirilmesine katkı sunuyor... Bu açıdan bu filmin ideolojisiyle yeni dönemin ideolojisi acayip denk düşüyor.

- Filmde “Fatih böyle mi anlatılır” denilebilecek tartışmalı hiçbir unsura yer yok... Bu açıdan filmin bilinçli ya da bilinçsiz yüzde 50’yi gözeterek çekildiğini söyleyebiliriz. O kadar ki AK Parti Gençlik Kolları, film için özel gösterimler bile tertipleyebilir.
İmam-Hatip’te Atatürk nasıl anlatılıyor
ÖMÜRLERİ boyunca imam-hatip denilen okulların önünden bile geçmemiş olanlar, sanıyorlar ki: İmam-hatiplerde çocuklara Atatürk düşmanlığı aşılanıyor.
Sanki imam-hatipler, bir tür yeraltı eğitim kurumlarıdır ve sanki bu okullarda “Fırsatı bulduğu anda Atatürk büstleriyle maytap geçmeyenin dininden şüphe edilir” falan deniliyor.

* * *
Bilenler biliyor ama ben bilmeyenler için 1453. kez anlatayım:
- İmam-hatip liselerinde okutulan bütün dersler, düz liselerde de görevlendirilen Milli Eğitim’e bağlı öğretmenler tarafından okutulmaktadır.
- Milli Eğitim’e bağlı okullarda Atatürk sevgisi ne kadar aşılanıyorsa, bu okullarda da o kadar aşılanır.
- Düz liseler ile imam-hatipler arasındaki tek fark meslek dersleridir. Bu derslerde İslami bilimler öğretilir.
- İmam-hatipler, Milli Eğitim sisteminin bir parçasıdır. Milli bayramlarda düz liseliler ne yapıyorlarsa imam-hatipler de onu yapmaktadırlar.
Bir köşe yazarının işine son verildiğinde
- Gökyüzü biraz daha kararır.
- Kalanlar acayip utanır.
- Sözün gücü biraz daha azalır.
- Otosansür biraz daha devreye gider.
- “Sıra kimde?” fısıltıları yayılır dört bir yandan...
- Özgürlük duvarından bir tuğla daha eksilir.
- Kıstırılmışlık duygusu kaplar her tarafı...
Bir düş yolcusu: Nurettin Durman
NURETTİN Durman derviş şairlerdendir.
Çengelköy’de bir berber dükkânında dokur şiirlerini: Makas seslerine karışan mısralar.
Yargılayıcı olmaması, umudu hep koruması, kapısının daima açık olması nedeniyle gözümdeki yeri apayrıdır Nurettin Durman’ın...

* * *
Duydum ki Üsküdar Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği, şair Nurettin Durman için özel bir program düzenliyormuş.
Programa “Bir düş yolcusu: Nurettin Durman” adını vermişler.
Şair dostum Adem Turan’ın editörlüğünü yaptığı program, yarın saat 19.00’da Altunizade Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
İbrahim Paşalı’nun sunacağı programa Hüseyin Akın, Cevat Akkanat, Arif Ay, Arif Dülger, Alper Gencer, Metin Önal Mengüşoğlu, Adem Turan, Mürsel Sönmez, Suavi Kemal Yazgıç, Ahmet Veske, Cafer Turaç, Ferman Karaçam ve Bestami Yazgan gibi şairler katılacak.

 

(Hürriyet)

[Bu yazı 1724 kez okundu]
Ahmet HAKAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [51]
[24 Mart 2014] Korkuyor ... [17 Mart 2014] Önüne gelene bin tekme ... [7 Mart 2014] Günah işleme özgürlüğü ... [1 Mart 2014] Sadece uçkura odaklı muhafazakâr ahlak ... [28 Şubat 2014] Biz köşe yazarları korkak ve ikiyüzlüyüz ... [21 Şubat 2014] İstihbaratı çok seven dindarlar ... [27 Ocak 2014] Ve tekfir başladı ... [19 Mart 2013] Bir müebbet yazısı ... [18 Mart 2013] Ne istiyorsun birader ... [15 Mart 2013] Yalakalıkta zirve diye bir şey olmazmış ... [9 Şubat 2013] Pardon ama yargı zaten ele geçmiş değil miydi? ... [25 Ocak 2013] CHP'nin ulusalcıları faşizmi hortlatıyor ... [31 Aralık 2012] Makbul vatandaş olmak için tüyolar ... [25 Aralık 2012] Yuh olsun sana Levent Kırca ... [3 Aralık 2012] İmam hatipte öğrendim ben bu haylazlığı ... [1 Aralık 2012] Neden 'İyi ki Abdullah Gül var' diyemiyorum ... [23 Kasım 2012] 'Kazan kazan'dan 'kaybet kaybet'e ... [30 Ekim 2012] Çöktü bir şeyler ... [12 Ekim 2012] Namı büyük Necdet Paşa ... [6 Ekim 2012] Eğri oturdum doğru konuşacağım ... [15 Eylül 2012] Bir fotoğrafın anatomisi ... [11 Eylül 2012] Demokrasiye saygılı paşa eleştirilemez mi? ... [28 Ağustos 2012] Yeni başlayanlar için El Kaide kılavuzu ... [27 Ağustos 2012] Cihatçıları gerçekten de ayet mi motive ediyor? ... [18 Ağustos 2012] Bir de buradan bakın: Aygün neden kaçırıldı? ... [16 Ağustos 2012] Cüppeli Ahmet Hoca'yı Metris'te ziyaret ettim ... [7 Ağustos 2012] Başbakan'ın Alevi politikasını açıklıyorum ... [27 Temmuz 2012] Tüzüklerle çarpışarak mağlup olanlar: Aleviler ... [16 Temmuz 2012] Miting yasakçısını düşünmeye davet ... [28 Haziran 2012] Fethullah Gülen'in ağlama müdafaası ... [26 Haziran 2012] Son 10 günün bilançosu: Hangi bünye buna dayanır? ... [14 Haziran 2012] 'Cemaat'e dair bir muamma ... [11 Haziran 2012] Goygoycuların yaman günleri ... [1 Haziran 2012] İslam'da kürtaj ... [15 Mayıs 2012] 'Poşu davası' diyemezmişiz ... [4 Mayıs 2012] Muhafazakârlar için tüyo Tiyatro nasıl ele geçirilir? ... [15 Nisan 2012] İyi bir insan iyi bir lider olabilir mi ... [17 Mart 2012] Yeni başlayanlar için katliamla hesaplaşma ... [15 Mart 2012] Neden? Neden? Neden? ... [5 Mart 2012] Çullan babam çullan ... [23 Şubat 2012] Aziz Yıldırım'ın Atatürk vurgusu ... [10 Şubat 2012] İleri demokrasinin bir cilvesi daha ... [6 Şubat 2012] Al sana Ergenekon'un işine gelecek bir yazı ... [27 Ocak 2012] Pişmiş aşa su katan sorular soruyorum ... [17 Ocak 2012] Anlayana... ... [29 Aralık 2011] İdris Naim Bey'e dair sorular ve cevaplar ... [20 Kasım 2011] Neden CHP'ye vuruyorum ... [11 Kasım 2011] Atatürk yaşasaydı Sözcü'ye ne derdi ... [4 Kasım 2011] Herkes kendine tutuklu ... [9 Ağustos 2011] Süper tehlikeli bir yazı ... [23 Mayıs 2011] Artık şurası anlaşıldı: Kasetler profesyonel işi ...
Ahmet HAKAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™