Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
MİT KRİZİNDE GÖZDEN KAÇAN
15 Şubat 2012, Ali ER
, Ali ER

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da arasında bulunduğu MİT görevlilerinin karşı karşıya kaldığı suçlamaların, PKK terör örgütüne yönelik örtülü faaliyetlerde bazı görevlilerin kendilerine verilen görevin dışına çıktığı iddiasına dayandığı Başsavcı Vekili Seçen’in açıklamalarından anlaşılmaktadır. Sayın Seçen, özellikle hükümetin terör politikasının, soruşturmanın konusu olmadığını vurgulamasına rağmen MİT’in görevdeki ve eski tepe yöneticilerinin ifadeye çağırılması ile ortaya çıkan devlet krizi durulmadı. Yargı ve yürütme erkleri arasında bilek güreşine hatta ölümcül bir çatışmaya dönüştü.
 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun “Soruşturma izni” başlıklı 26ncı maddesinde değişiklik öngören yasa teklifi ile “kriz” daha da karmaşık bir hal aldı. Anayasanın 2nci maddesinde yer alan “hukuk devleti” ilkesinin en azından lafzına aykırı bir girişimle verilen kişiye özel yasa teklifi, erkler arasındaki çatışmaya yasama erkini de çekmiş bulunuyor.
Soruşturmanın dayandığı hukuki paradigmanın değiştirilmesini öngören kişiye özel yasa teklifi, Cumhuriyetimizin temel niteliklerinden hukukun üstünlüğü yerine yürütmenin tahakkümüne kapıyı aralayan tarihi bir girişimdir. Kendini yürütmenin icraatına yasal kılıf hazırlamakla yükümlü görenlerin acelesinin arkasında yatan saik, temel güdü nedir? İnsan sormadan edemiyor.
Erkler arasındaki bu çatışma doğal olarak kamuoyundaki tartışmaların da merkezine oturdu. Siyasi düzlemde devam eden tartışmalar dönüp dolaşıp “cemaat” fenomeni üzerinden “devlet içinde devlet” algısını güçlendirilmektedir. Nerdeyse Sayın Başbakan asıl hedef ve eli kolu bağlı mağdur konumda gösterilmektedir. Ufukta bir seçim olsa anlaşılabilir ama yok. O halde Sayın Başbakan’ın en yakın ve güvendiği çalışma arkadaşına yasaları bir kenara iterek gözü kara bir şekilde gösterdiği destek, “vefa” duygusu ile açıklanabilir. Ya da büyük resim, vefa duygusu gibi insancıl ve her kesimden destek görebilecek bir algı yönetimi ile maskelenmektedir.
Bu algı yönetiminin içinde hükümet üyeleri de kendilerine düşen görevleri büyük bir yetkinlikle ve başarı ile yürütmektedir. İddianame açıklanmamış olmasına rağmen başta hükümet üyeleri yargıya doğrudan müdahale çizgisini aşabilecek açıklama yapmaktan çekinmiyorlar. “Milli İstihbarat'ın terör örgütü içine sızmalarına baktığınızda, sızmanın suç işlemeden yapılma imkânı yok ” gibi peşinen MİT ve mensuplarının suç işlemiş olabileceği varsayımı bir bakıma hükümeti işin içinden sıyırma girişimi de olabilir. Çünkü bütün dikkatler MİT görevlileri üzerine çekilmektedir. Ancak önce görevi veren yetkili makama bakmak gerekir. Kullanılan yetki yasal mıdır değil midir? Sorgulamadan herkes gizli servislerin imbiğinden süzülüp gelmiş uzman kesilip, bu tip görevlendirmelerin olağan olduğu varsayımından hareketle söze başlamaktadır. Yeni Yaklaşımlar olarak boşuna mı diyoruz; “Durduğunuz yer gördüklerinizi belirler...”
O halde 2937sayılı  MİT kanununa göz atarak çıkış noktamızı doğru belirleyelim.
MİT’e yasal olarak verilebilecek görevler, söz konusu kanunun 4'üncü maddesinde açıktır.1 Bu maddenin ilk beş fıkrasına bakarsak MİT’in temel görevleri; milli güvenlik istihbaratını Devlet çapında oluşturmak, yasada belirlenmiş ilgili makam ve gerekli kuruluşlara ulaştırmak, istihbarat istek ve ihtiyaçlarını karşılamak ve istihbarata karşı koymaktır. Yine aynı maddeye göre, “MİT’e bu görevler dışında görev verilemez. MİT Devletin güvenliği ile ilgili istihbarat hizmetlerinden başka hizmet istikametlerine yöneltilemez.” 
O halde MİT hangi yasal çerçevede İstihbarat ve İstihbarata karşı koyma görevleri dışında kalan bir takım örtülü faaliyetlerde operasyonel görevler üstlenmiştir. Bunu anlamak için aynı maddenin f fıkrasına göz atamak gerekir. Buna göre MİT Milli Güvenlik Kurulunda belirlenecek diğer görevleri yapmakla da yükümlüdür. Bu nedenle MİT’in terör örgütü ile görüşmesinin yasal dayanağı; Başbakanın Milli Güvenli Kurulu kararına dayanarak vereceği talimat olmalıdır. MİT, kanunun 3ncü Maddesine göre Başbakana bağlıdır. Ancak Kanun koyucu İstihbarat ve İstihbarata karşı koyma dışındaki bu tip görevleri Başbakanın yetkisi dâhilinde görmemiştir. Karar yetkisi Milli Güvenlik kurulunda, MİT’i görevlendirme yetkisi ise Sayın Başbakandadır.
Oysa bugüne kadar nedendir bilinmez bütün tartışmalar Başbakanın yetkili olduğu algısı üzerinden yürütülmektedir. Şimdi bir de görevlendirmelerden dolayı ilgililere yargı dokunulmazlığı sağlama yetkisi Başbakana verilmektedir. Bu olsa olsa hukuk üstünlüğünden vazgeçilmesi ve yürütmenin tahakkümüne davetiye çıkarılmasıdır.
Ancak Çağdaş demokrasinin olmazsa olmazı hukukun üstünlüğü ve devlet çarkının yasal çerçevede işletilmesidir. Yasalarda yer almayan bir yetkinin hiçbir kişi, grup ve makam tarafından kullanılması düşünülemez.
Yargı ve yürütme arasındaki bu bilek güreşine geri dönersek; sorulacak soru şu dur; Bu görev MİT'e nasıl verilmiştir. Görev MİT'e Sayın Başbakan tarafından Milli Güvenlik Kurulu kararlarına dayanarak verilmiş ise,  Sayın Savcının açıkladığı gibi görevlilerin yetki sınırlarını aşan uygulamaları sorundur. Ancak görevlendirme kararı Başbakan’ın kendi inisiyatifi ile alınmış ise, o zaman sorun Başbakanın kullandığı yetkinin yasal dayanağının ne olduğudur.

 http://www.mit.gov.tr/kanun.html

 

[Bu yazı 2860 kez okundu]
Ali ER

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [44]
[1 Ağustos 2016] 'Ordunun denetim ve kontrolü iktidarda değil Meclis'te olmalı' ... [7 Aralık 2015] AL SANA GÜÇ TESTİ ... [16 Eylül 2015] ÇÖZÜM SÜRECİNE "ÜÇÜNCÜ GÖZ" ... [26 Mayıs 2015] Havuzlu Çıkarma Gemisine 1 Milyar Dolarlık Kaynak ... [22 Nisan 2015] Diyadin'de HDP'ye Seçim Barajı Kumpası ... [19 Şubat 2015] İÇ GÜVENLİK DEĞİL "DEMİR ÖKÇE" YASASI ... [20 Kasım 2014] ÇÖZÜM SÜRECİNE "ÜÇÜNCÜ GÖZ" ... [19 Mayıs 2014] "Kumpasa" Karşı TBMM Nerede? Adalet Nerede? ... [30 Eylül 2013] Doğudan Yükselen Stratejik Ortak Çin? ... [6 Eylül 2013] KIRMIZI ÇİZGİLER BLÖF KALDIRMAZ ... [25 Haziran 2013] GEZİ PARKI DİRENİŞİ VE SONRASI ... [13 Mayıs 2013] Reyhanlı Saldırısına NATO 'nun olası desteği ... [5 Mart 2013] ÇÖZÜM MÜ? ÇÖZÜLME Mİ? ... [18 Ocak 2013] İmralı Süreci ve Riskler? ... [25 Kasım 2012] Askeri Vesayet ve Darbelere Karşı İlk Adım ... [20 Kasım 2012] KAPIMIZI ÇALAN KÜRT BAHARI ... [10 Kasım 2012] Obama'nın Küresel Seçenekleri ... [31 Ekim 2012] MEHMETÇİK SURİYE'DE NE İÇİN SAVAŞACAK? ... [5 Ekim 2012] TEZKERENİN ARDINDAN ... [4 Eylül 2012] KÜRT SORUNUNDA TEŞHİS VE TANIMIN ÖNEMİ ... [18 Temmuz 2012] SURİYE KARASULARINDAKİ ENKAZI ÇIKARMAK? ... [10 Temmuz 2012] Füze Değilse Ne? ... [21 Haziran 2012] PKK SİLAH BIRAKIR MI? ... [10 Haziran 2012] TÜRKİYE'DEN KENDİ KALESİNE GOL! ... [20 Mayıs 2012] WSJ'NİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ ... [4 Şubat 2012] HEDEF İRAN ... [27 Ocak 2012] KÜRECİK RADARI ... [11 Ocak 2012] Kim Kandırılmış Genç? Kim Terör Örgütü Üyesi? ... [21 Aralık 2011] ARAP BAHARINA MODEL; HANGİ TÜRKİYE? ... [23 Kasım 2011] TÜRKİYE SURİYE'DE NE ARIYOR? ... [19 Ekim 2011] TERÖR: KAN ÜZERİNDEN POLİTİKA ... [2 Ekim 2011] KARA HAREKÂTI AŞKI ... [21 Eylül 2011] DOĞU AKDENİZ'DE TSUNAMİ RİSKİ ... [5 Eylül 2011] BM PALMER RAPORU: KAZANANLAR VE KAYBEDENLER ... [1 Ağustos 2011] KOMUTANLARDAN DEMOKRATİK FERYAT ... [8 Temmuz 2011] BU NE PERHİZ, BU NE LAHANA TURŞUSU? ... [6 Haziran 2011] KARAR GÜNÜ ... [10 Mayıs 2011] Terörle Mücadelede ABD ile yaşanan sorunlar: Efsane mi? Yalan mı? ... [18 Nisan 2011] ON İKİ YIL ISRARI ... [13 Nisan 2011] LİBYA; İRAN İÇİN SONDAN KAÇ ADIM ÖNCESİ? ... [7 Ocak 2011] 2011 YILINA GİRERKEN ... [15 Aralık 2010] ATEŞLİ SİLAHLAR SİLAH KANUN TASARISI ... [5 Aralık 2010] TSK'NİN SİVİL DENETİMİ ... [23 Kasım 2010] EMPERYALİZMİN ODAĞINDAKİ TÜRKİYE ...
Ali ER
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™