Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Oku, Adam Ol!
9 Şubat 2012, Kürşat BAŞAR
, Kürşat BAŞAR

Ben devlet okullarında okudum.

Yani, “milli eğitim” müfredatıyla büyüdüm.

Geçmişte “aşırı sol”, “komünist” olarak yargılanan gençlerin hemen hepsi “Milli Eğitim Bakanlığı”na bağlı okullarda okumuştu.

Deniz Gezmiş de, Mahir Çayan da bu Cumhuriyetin okullarında okudu.

Bölücülük, ayrımcılık gibi suçlamalara maruz kalanların da büyük kısmı en azından bir süre bu okullara gitmişti.

Abdullah Öcalan da “milli eğitim”in okullarından birinde okumuştu.

“Milli eğitim”in okullarında Atatürkçü, cumhuriyetçi, milliyetçi ve “tek tip” öğrenci yetiştirildiği uzun yıllardan beri yazılır çizilir.

İkinci cumhuriyetçilerin büyük çoğunluğu bu okullarda okudu.

Bugünkü hükümet kadroları da herhalde yabancı ülkelerde okumadı. Onlar da bu “milli eğitim”in okullarında dirsek çürüttüler.

***

Bu okullardan her anlamda bağnaz, kendi düşüncesinden başka kimseye hak tanımayan insanlar da yetişti, dünya çapında başarılara imza atan fikir insanları da...

Kendisinden başkasına Müslüman olmayan, aklı fikri cebini doldurmakta olan üçkâğıtçılar da yetişti, kendisini öyle ya da böyle kıt imkânlarla dağ başında bir okulda okutan ülkesine daha sonra kazandıklarıyla gelip fabrika açan Müslümanlar da...

Onun bunun peşinden gidip bir şeyler elde etmek için her türlü yalanı söyleyen “her devrin adamları” da çıktı, savunduğu düşünceler için ölmeyi, hapis yatmayı göze alan insanlar da...

***

Bizim dilimizde, “oku Atatürkçü ol”, “oku dindar ol” diye bir terim yok.

“Oku, adam ol” diye bir terim var.

İnsanlar çocuklarını, bazen büyük fedakârlıklara katlanarak okusunlar, kendilerini yetiştirsinler, kendilerini kurtarsınlar diye okula gönderdi.

(Cumhuriyet)

 

[Bu yazı 2035 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™