Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Hepimiz İnsanız!
2 Şubat 2012, Oktay AKBAL
, Oktay AKBAL
“Hepimiz Ermeniyiz”, “Hepimiz Hrant’ız”.
Bu seslerle İstanbul sokakları, caddeleri yeri göğü inletiyor...
Gazeteci, Hrant Dink’i bir genç çocuk öldürdü. Kışkırtanlar da vardı elbet. Duruşmalar birkaç yıl sürdü, sonunda bir örgüt bulunmadı, cinayeti işleyen çocuk da hapse mahkûm oldu.
Her şey bitti derken, önce yargıç, sonra bazı gazeteler kıyameti koparmakta... Yargı kararı eleştirilmekte...
Hepsi iyi, diyecek söz yok! Demokrasilerde görülür bu durum...
Bunun yanı sıra...
Niye “Hepimiz Haberal’ız”, “Hepimiz Balbay’ız”, “Hepimiz Perinçek’iz”, “Hepimiz Özkan’ız”, “Hepimiz özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını istiyoruz?” ...
Böyle bağıranlar yok! Bırakın “Biz Ermeniyiz” diyen on binlerce kişiyi, şöyle yüzlerce kişinin gözler önünde yaşanan acıların üstüne gittiğini gören yok!
Bir yanda Hrant’ın katilini yargılayan mahkemeye saldırılar öte yandan dört yıldır hapislerde acı çeken profesörler, generaller, subaylar, aydınlar, gazeteciler, yazarlar için “Artık bu kadarı yeter” diyen yok!..
Dört yıldır sürdürülen duruşmaları, yüzlerce suçlu diye içeri atılanların durumlarını düşünen yok... Silivri’de mahkeme önünde adalet arayan kişilerin çadırlarını, kulübelerini söken bir anlayış günden güne daha çok bastırıyor. Eşler, aileler, çocuklar yakınlarını birazcık görebilmek için kapı önlerinde bekleşiyor, avukatlar haklı davalarını savunmaya çalışıyor, ama savunma bile suç sayılıyor! Yüzlerce tutuklu “hangi suçu” işlediklerini bilmeden, kendilerine suçlarının nerden kaynaklandığı bildirilmeden aylar, yıllar boyunca hücrelerde bekleşiyor.
***
Öte yandan “Hepimiz Hrant’ız” çığlıkları İstanbul sokaklarında yeri göğü inletiyor. Binlerce insanımız “Biz Ermeniyiz”yakıştırmasına bağlanarak sözde uygarlık gösterisi yapıyor. Silivri’leri, Hasdal’ları görmezden gelerek...
Öte yandan, “Hepimiz Ermeniyiz!” Öyle mi? Ne zaman gerçek Türk, gerçek yurtsever, gerçek insan olacağız?
Görmesini, bilmesini, anlamasını öğrendiğimiz zaman!..
 
(Cumhuriyet)
[Bu yazı 1221 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™