Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Pişmiş aşa su katan sorular soruyorum
27 Ocak 2012, Ahmet HAKAN
, Ahmet HAKAN

- Kenan Evren’i, Tahsin Şahinkaya’yı yargılayan ve bununla gurur duyanlar, neden parti genel başkanlarını “kral” haline getiren 12 Eylül zihniyetinin ürünü Siyasi Partiler Yasası’nı değiştirmeyi akıllarının ucundan bile geçirmiyorlar?

-  Generalleri içeri tıkanlar, dokunulmazlara dokunanlar, neden 12 Eylül’den yadigâr “milletvekili adaylarının genel başkanlar tarafından belirlenmesi” kuralını değiştirmeyi gündemlerine bile almıyorlar?

-  Yargının CHP’nin arka bahçesi haline gelmesine son verdiklerini söyleyenler, neden kimsenin arka bahçesi olmayan bir yargı sisteminin oluşmasını sağlamıyorlar?

-  TRT Şeş’i açmakla övünenler, JİTEM kazılarından çıkan kemiklerle hesaplaşanlar, neden karanlık günlerden tevarüs edilen “yüzde 10 seçim barajı”na “dokunma yanarsın” muamelesi çekiyorlar?

-  Darbe defterlerini açanlar, 12 Eylül’le hesaplaşanlar, neden konuyu bir türlü 12 Eylül’ün “Türk-İslam sentezi” ideolojisinin oluşumuna katkı sunan Aydınlar Ocağı’na getirmiyorlar?

-  “Darbelere selam durdular” diye her gün her görüşten insanı hararetle afişe edenler, neden bir gün olsun cemaat liderlerinin darbeci general övgülerine dair kelime bile etmiyorlar?

-  30 sene evvel devlet dersinde öldürülmüş gençlere gözyaşı dökenler, neden bugün sırf pankart açtılar diye gençleri devlet dersinde süründürmekten geri durmuyorlar?
Dalkavuk kimdir
Hayatımda işittiğim en güzel dalkavuk tarifini Mehmet Altan yapmış.
Şöyle diyor:
“Eleştiremediği adamı övene dalkavuk denir”.
Süper bir tarif!
Bu tariften çıkarılması gereken ders ise şudur:
Eleştiremediğin adamı övmeyeceksin.

* * *

Benim de Mehmet Altan’ın “dalkavuk” tarifine benzer bir “yiğit” tanımım var.
Şöyle:
“Başbakan hakkında ağzına geleni söyleyemediğin bir memlekette ana muhalefet liderine de ağzına geleni söylemiyorsan kendi çapında yiğitlik yapıyorsun demektir”.
Başbakan’ın gazetecisi
BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Zaman gazetesinin kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada “ideal gazeteci” tarifi yapmış.
Şöyle demiş:
“Kalemini satmayan, kalemini kiralamayan, doğruyu mertçe savunup yanlışın karşısında dik duran herkesi yürekten selamlıyorum”.
Ne güzel değil mi?
Ancak insan yine de merak etmiyor değil.
Acaba Başbakan Tayyip Erdoğan’ı destekleyen kaç yazar, bu yürekten selamı üzerine alıp “ve aleykümselam” demeyi hak ediyor?
Türk Parlamentosu İslami törenlerle açıldı
ERTUĞRUL Özkök, Tahrir Devrimi’nden sonra ilk kez toplanan Mısır Parlamentosu’nda çekilmiş bir fotoğrafı yayınladı geçtiğimiz günlerde köşesinde.
Dua için ellerini açmış Mısırlı parlamenterlerin fotoğrafıydı bu...
Yukarıdan çekilen fotoğraf, ilk bakışta bir ibadet yerinde çekilmiş izlenimi veriyordu.
Ertuğrul Özkök, bu fotoğraftan yola çıkarak Mısır’ın geldiği noktanın laiklikten uzak bir nokta olduğu sonucuna varıyor.
Maksadım Özkök’ün bu tezini tartışmak değil.

* * *

Ben asıl Özkök’ün satırları arasında geçen şu cümleye takıldım:
“Türk Parlamentosu bugüne kadar böyle bir açılış yapmadı”.
Acaba?
İlk Meclis’in açılışından fotoğraflar var şu an önümde...
Yöresel ve dini kıyafetlerle yurdun dört bir yanından gelmiş parlamenterler dualar ediyorlar. Atatürk de ellerini açıp o dualara katılıyor.
Kısacası...
“Türk Parlamentosu bugüne kadar böyle bir açılış yapmadı” demek yerine “Türk Parlamentosu, Birinci Meclis’in açılışında böyle bir tören yapmıştı” demek daha doğru olurdu.
Talihsiz insan kimdir
-  “Seninle ilişkimiz hakkında konuşmak istiyorum” cümlesine muhatap olan insandır.
-  Çok sevdiği insanın ayrı yazılması gereken “de”leri bitişik yazdığını fark eden insandır.
-  En yakın ahbabının bin yılın en netameli politik konuları bir çırpıda çözdüğünü sanmasına tanıklık eden insandır.
-  Topluluk içinde gösterilen insandır.
-  Karolin Fişekçi tipi insanlarla bir süreliğine de olsa muhatap olmak durumunda kalmış insandır.
Hani yok hükmündeydi?
FRANSA ’nın verdiği karar için...
Bir yandan “bizim için yok hükmündedir” deniliyor.
Bir yandan da o kararın ne kadar önemli olduğunu gösteren her türlü hareket çekiliyor. Başbakan her gün Fransa’yı konuşuyor.
Gazeteler her gün Fransa’yı manşete taşıyor. Ekranlar her gün Fransa konusunu işliyor. Sarkozy’ye hakaretler yağdırmalar, Fransa’ya ambargolar falan...
Hayrünnisa Hanım bile Fransa Sefiresi’ni davetten mahrum bırakarak kendince “ambargo” uyguluyor.
Kısacası...
Bir mübalağa, bir ağırbaşlılıktan yoksunluk, bir abartı ki...
Bu kadar olur.

* * *

Oysa bir karar için “yok hükmündedir” dendikten sonra ona gerçekten “yok” muamelesi yapılır.
Hem “yok hükmündedir” denilip hem de tepkide aşırı gidilmez.
 
(Hürriyet)
[Bu yazı 1564 kez okundu]
Ahmet HAKAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [51]
[24 Mart 2014] Korkuyor ... [17 Mart 2014] Önüne gelene bin tekme ... [7 Mart 2014] Günah işleme özgürlüğü ... [1 Mart 2014] Sadece uçkura odaklı muhafazakâr ahlak ... [28 Şubat 2014] Biz köşe yazarları korkak ve ikiyüzlüyüz ... [21 Şubat 2014] İstihbaratı çok seven dindarlar ... [27 Ocak 2014] Ve tekfir başladı ... [19 Mart 2013] Bir müebbet yazısı ... [18 Mart 2013] Ne istiyorsun birader ... [15 Mart 2013] Yalakalıkta zirve diye bir şey olmazmış ... [9 Şubat 2013] Pardon ama yargı zaten ele geçmiş değil miydi? ... [25 Ocak 2013] CHP'nin ulusalcıları faşizmi hortlatıyor ... [31 Aralık 2012] Makbul vatandaş olmak için tüyolar ... [25 Aralık 2012] Yuh olsun sana Levent Kırca ... [3 Aralık 2012] İmam hatipte öğrendim ben bu haylazlığı ... [1 Aralık 2012] Neden 'İyi ki Abdullah Gül var' diyemiyorum ... [23 Kasım 2012] 'Kazan kazan'dan 'kaybet kaybet'e ... [30 Ekim 2012] Çöktü bir şeyler ... [12 Ekim 2012] Namı büyük Necdet Paşa ... [6 Ekim 2012] Eğri oturdum doğru konuşacağım ... [15 Eylül 2012] Bir fotoğrafın anatomisi ... [11 Eylül 2012] Demokrasiye saygılı paşa eleştirilemez mi? ... [28 Ağustos 2012] Yeni başlayanlar için El Kaide kılavuzu ... [27 Ağustos 2012] Cihatçıları gerçekten de ayet mi motive ediyor? ... [18 Ağustos 2012] Bir de buradan bakın: Aygün neden kaçırıldı? ... [16 Ağustos 2012] Cüppeli Ahmet Hoca'yı Metris'te ziyaret ettim ... [7 Ağustos 2012] Başbakan'ın Alevi politikasını açıklıyorum ... [27 Temmuz 2012] Tüzüklerle çarpışarak mağlup olanlar: Aleviler ... [16 Temmuz 2012] Miting yasakçısını düşünmeye davet ... [28 Haziran 2012] Fethullah Gülen'in ağlama müdafaası ... [26 Haziran 2012] Son 10 günün bilançosu: Hangi bünye buna dayanır? ... [14 Haziran 2012] 'Cemaat'e dair bir muamma ... [11 Haziran 2012] Goygoycuların yaman günleri ... [1 Haziran 2012] İslam'da kürtaj ... [15 Mayıs 2012] 'Poşu davası' diyemezmişiz ... [4 Mayıs 2012] Muhafazakârlar için tüyo Tiyatro nasıl ele geçirilir? ... [15 Nisan 2012] İyi bir insan iyi bir lider olabilir mi ... [17 Mart 2012] Yeni başlayanlar için katliamla hesaplaşma ... [15 Mart 2012] Neden? Neden? Neden? ... [5 Mart 2012] Çullan babam çullan ... [23 Şubat 2012] Aziz Yıldırım'ın Atatürk vurgusu ... [18 Şubat 2012] Yemişim AİHM kararını ... [10 Şubat 2012] İleri demokrasinin bir cilvesi daha ... [6 Şubat 2012] Al sana Ergenekon'un işine gelecek bir yazı ... [17 Ocak 2012] Anlayana... ... [29 Aralık 2011] İdris Naim Bey'e dair sorular ve cevaplar ... [20 Kasım 2011] Neden CHP'ye vuruyorum ... [11 Kasım 2011] Atatürk yaşasaydı Sözcü'ye ne derdi ... [4 Kasım 2011] Herkes kendine tutuklu ... [9 Ağustos 2011] Süper tehlikeli bir yazı ... [23 Mayıs 2011] Artık şurası anlaşıldı: Kasetler profesyonel işi ...
Ahmet HAKAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™